U finalu Mastersa u Rimu, Rafael Nadal je porazio Novaka Đokovića sa 2:1 (7:5, 1:6, 6:3) u setovima. Špancu je ovo jubilarni 10. trofej koji je osvojio na terenima “Foro Italiko”.

Prvi set obilježila je prava gladijatorska borba dva velikana bijelog sporta. Novak Đoković je bolje počeo i osvojio dva uvodna gema, međutim Rafael Nadal je odmah uzvratio brejk, a potom i potvrdio svoj servis za izjednačenje rezultata (2:2). Nakon što su oba tenisera bez većih problema odbranila naredne servis gemove (3:3), uslijedila je serija od četiri gema gdje su i jedan i drugi imali dosta problema, međutim jedinu brejk loptu u tom periodu nije iskoristio Španac, te je bilo 5:5.

Presudan gem u prvom setu bio je onaj jedanaesti. Pri rezultatu 40:40, Nadal je prvo došao do vinera iz forhenda, a onda je Đoković iz istog udarca u narednom poenu pogriješio i “Bik sa Majorke” je stigao do brejka i vođstva od 6:5. Imao je srpski teniser priliku da uzvrati udarac, međutim Nadalov dobar servis i forhend u presudnom poenu zadnjeg gema su kumovali tome da Španac stigne do prvog seta (7:5).

Drugi set je okončan rezultatom 6:1 u korist Đokovića, međutim samo rezultatski djeluje da je Srbin imao lagan posao. U trenutku kada je bilo 1:1, prvi reket svijeta je morao da spašava brejk loptu, da bi nakon toga bez previše muke oduzeo servis rivalu i poveo 3:1. Posljednja tri gema u setu su se igrala na razliku, a u sva tri navrata je Đoković izlazio kao pobjednik za poravnanje rezultata na 1:1 u setovima.

Posljednji set se odigrao na sličan način kao onaj prethodni, samo su se uloge obrnule. Ovaj put je Nadal prvi spašavao brejk loptu, samo pri rezultatu 2:2, a onda nakon što je to uspješno učinio, u narednom gemu je sa nulom oduzeo servis protivniku i poveo sa 4:2. Bez ikakvih problema je Španac dobio i sljedeći gem (5:2), ali nije iskoristio meč loptu koja mu se ponudila par minuta kasnije.

Đoković se nije predao, te je nakon odbranjene meč lopte i smanjenja na 5:3 zaprijetio na servis Španca, ali dalje od 30:30 nije stigao. Nadal je prvo odličnim servisom stigao do poena, a potom i do pobjede nakon greške Srbina iz bekhenda.

Ovo je bio 57. međusobni okršaj ovih tenisera, a Nadal je ovim trijumfom smanjio na 29:28 u ukupnom skoru. Narednu šansu za novi okršaj, veliki rivali će možda imati na Rolan Garosu pošto je to sljedeći turnir u čijem žrijebu će biti oba tenisera.