Posljednju utakmicu 24. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine na stadionu “Koševo” odigrali su Olimpik i Velež. Mostaraci su do posljednjeg minuta meča vodili s 1:0, ali tu prednost nisu uspjeli odbraniti.

Početnu inicijativu imao je Olimpik. Sarajevska ekipa je mirnom izgradnjom napada kroz zadnju liniju, uz korištenje golmana, pokušavala prenijeti loptu na protivničku polovinu, a prvu opasnost na taj način stvorili su u osmoj minuti kada je prvo Mahir Karić neprecizno ubacio loptu u šesnaesterac, da bi u nastavku iste akcije centaršut Natana Krepaldija Kruza nakon pravovremenog istrčavanja uhvatio Slaviša Bogdanović

Na drugoj se strani četiri minute poslije u jedan na jedan situaciji s Adnanom Hadžićem našao Dejan Georgijević nakon tuge lopte Samira Zeljkovića, ali je u toj situaciji signalizirana nedozvoljena pozicija napadača “Rođenih”. Igrao se 23. minut kada se desila prva konkretna opasnost pred golom domaće ekipe. Denis Zvonić je nakon kornera ostao sam na drugoj stativi, te je primio loptu, ali zatim previše odugovlačio s udarcem koji na kraju nije stigao uputiti.

Velež, Golom Osmanovića u posljednjoj sekundi Olimpik osvojio bod protiv Veleža

Ivan Čurjurić je dobro ubacio iz slobodnog udarca u 27. minuti, najviši u skoku pred golom Veleža bio je njegov saigrač Kenan Horić čiji je udarac glavom pogodio Tarika Isića koji se nalazio u ofsajdu. Pet minuta poslije Horić je zaustavio loptu na putu prema praznoj mreži i time spriječio već viđen gol Nemanje Anđušića koji je uspio krajnjim naporom prabaciti istrčalog Hadžića nakon što mu je Georgijević glavom dodao loptu preko Olimpikove odbrane.

Sve do dvije minute pred istek regularnog vremena prvog poluvremena ekipe nisu stvarale šanse, a onda se Adnan Osmanović našao u dobroj poziciji na liniji šesnaesterca i iskoristio preciznu povratnu loptu Karića da uputi udarac prema Bogdanovićevom golu. Lopta na čiju je kretnju uticao udarac spoljnom stranom stopala Olimpikovog napadača prošla je pored lijeve stative gola “Rođenih”, pa se na odmor otišlo bez golova

Samo jedan puni minut je prošao u drugom dijelu prije nego što je mostarski tim došao do prednosti. Nakon duge akcije koja je krenula s centra Samir Radovac je uputio snažan prizemi udarac koji je Hadžić odbio, a najbrži na putu ka lopti bio je Dario Ferejra koji prebacio loptu preko golmana Olimpika koji je i dalje ležao na travi.

Samo tri minute poslije Dino Hasanović se oslobodio Nemanje Lekanića koristeći snagu svojih leđa u duelu, a zatim je iskoristio dodavanje Ede Vehabovića i uputio udarac koji završava malo pored desne stative Hadžićevog gola. Na novu priliku “Rođeni” su čekali samo dvije minute. Ovaj put je Brandao prošao po lijevoj strani i dodao Radovcu koji je nakon sjajnog driblinga proslijeđuje do Harisa Ovčine čiji snažni udarac s lijeve strane šesnaesterca pogađa vanjsku stranu mreže. Hadžić je udarcem iz daljine zaprijetio s druge strane minutu poslije, ali je taj pokušaj bio lak plijen za Bogdanovića.

Rasplamsala se tada utakmica i prilike su se počele nizati na obje strane. Olimpik je u 58. minuti zaprijetio preko Lekanića, koji je snažnim udarcem promašio okvir gola nakon dodavanja Marka Perišića. Samo dva minuta poslije Čurjurić je ubacio loptu iz slobodnog udarca, a prvi do nje je na liniji peterca stigao Isić čiji udarac glavom spretno zaustavlja golman Veleža.

Sedam minuta je trebalo Olimpiku da uđe u novu odličnu šansu. Aladin Šišić je ušao na teren i u prvom kontaktu s loptom imao priliku da neometano s pet metara udaljenosti savlada Bogdanovića što nije uspio, te je loptu uputio pored gola.

Utakmica je potom ušla u mirniji tok, pa iako su ekipe naizmjenično napadale nijedna od njih nije uspjevala direktnije zaprijetiti protivniku i time potencijalno promijeniti rezultat. Deset minuta prije kraja Osmanović je imao priliku to uraditi nakon centaršuta Đoke Milovića ali brži od njega bio je Bogdanović koji je nakon istrčavanja uhvatio loptu. Golman Veleža je pravoremenim izlaskom s linije spasio svoju ekipu i dva minuta poslije nakon što je Čurjurić ubacio loptu iz kornera.

Olimpik je u posljednjim minutama susreta pokušavao ubacivanjima lopte sa strane stvoriti opasnost pred golom Veleža, ali se tada istakao Zvonić koji je nizom dobrih skokova udarcima glavom loptu udaljavao od svog šesnaesterca. Kada se činilo kao da blok Mostaraca neprobojan desio se trenutak nepažnje u posljednjoj minuti kada je nakon udarca Čurjurića lopta pogodila Zvonića u ruku a Elvis Mujić pokazao na bijelu tačku. Kapiten Osmanović je postavio loptu na penal i snažnim visokim udarcem zatresao mrežu Bogdanovića, a sekundu poslije toga je uslijedio i posljednji sudijski zvižduk

Sarajlije će naredno kolo gostovati “Velikanu iz Platonove” u Banjaluci i to će kolo dočekati iz sigurne zone, odnosno sa deset pozicije na tabeli, dok će “Rođeni” na svom terenu u Vrapčićima dočekati Sarajevo kao četvrtoplasirana ekipa.