U prvom meču četvrtfinala Evrolige, Zenit je kao gost pobijedio Barselonu sa 76:74 (21:21, 27:13, 13:20, 15:20).

Nik Kalates je otvorio meč poenima za Barselonu, a odgovorio mu je Kevin Pengos. On i Nikola Mirotić su potom izmijenjali pogotke za tri, a ekipa iz Sankt Peterburga je u nastavku bila nešto konkretnija. Ipak, izabranici Šarunasa Jasikevičiusa im nisu dozvolili da se odlijepe i na prvu pauzu se otišlo sa neriješenim rezultatom, 21:21.

Drugi kvartal je u potpunosti pripao gostima. “Blaugrana” je ostala bez napadačkog ritma, a Zenit je preko Aleksa Pojtresa, Andreja Zubkova i Ostina Holinsa najavio bolju seriju. Nakon ubačaja van linije 6,75m Bilija Berona, izabranici Ćavija Paskvala su u posljednja četiri minuta pred veliki odmor ušli sa dvocifrenom prednošću (39:28). Pengos je zatim poentirao na isti način, a konačan rezultat prvog poluvremena, 48:34 za goste, postavio je Kori Higins, koji je uz dosta sreće pogodio trojku u posljednjim sekundama.

Higins i Kalates su na uvodu u treću četvrtinu smanjili na 48:38, a njihovu seriju je prekinuo Kej Si Rivers, ali Barselona je nastavila prikazivati veću napadačku raspoloženost, te mnogo čvršću odbranu u odnosu na raniji dio meča.

Jasikevičiusov sastav je postepeno topio prednost protivnika, a Mirotić je na tri i po minuta do kraja doveo svoj tim na posjed zaostatka (53:51). Tarik Blek i Rivers su zatim povezali osam poena za Zenit, a Mirotić je pogodio trojku za “Barsu” i u odlučujućih deset minuta se ušlo sa 61:54 za ruskog predstavnika.

Lopta nije prošla kroz obruč ni na jednoj strani u prvom minutu četvrte dionice, a prazan hod sa obje strane je van linije 6,75m prekinuo Kajl Kjurik. Isti igrač je vukao svoj tim u nastavku, jedini je poentirao u prvoj polovini perioda i na pet minuta do kraja je bilo 66:63 za klub iz Sankt Peterburga.

Adam Hanga je smanjio na 66:65, ali Zubkov je prekinuo nalet Katalonaca pogodivši za 68:65. Zenit je onda ušao u minute bez poena, što su domaćini iskoristili i poravnali na 68:68, a onda su van linije 6,75m uspješnu realizaciju imali Pengos i Brendon Dejvis, pa je na minut i po do kraja bilo neriješeno, 71:71.

Gosti nisu iskoristili svoj napad, a Dejvis je na drugoj strani bio polovičan sa linije slobodnih bacanja i tako donio Barseloni +1 (72:71). Rivers je uzvratio veoma bitnom trojkom i brzo vratio rezultatski plus na stranu svog tima (74:72), a Jasikevičius je reagovao tajm-autom, nakon kojeg je Dejvis ispratio promašaj Higinsa i prikucao za novo poravnanje (74:74) na 32 sekunde do kraja.

Pengos je preuzeo odgovornost, poslije sjajnog prodora je lijevom rukom položio za 76:74, a Higins je pokušao trojkom donijeti trijumf domaćinima, ali to mu nije pošlo za rukom i tu je bio kraj, rezultat se više nije mijenjao.

Kod pobjednika, najefikasniji je bio Pengos sa 19, dok se na drugoj strani istakao Dejvis sa 18 poena.