Hrvatska
REUTERS/Paul Ellis

Hrvatska je rezultatom 3:1 savladala Škote u Glazogvu i time izborila plasman u osminu finala Evropskog prvenstva.

Prva opasnost desila se u četvrtoj minuti utakmice. Josip Juranović je dobio loptu od Luke Modrića na desnoj strani i potom ubacivanjem lopte pred gol želio asistirati Bruni Petkoviću ispred kojeg je Grant Henli loptu glavom izbio u korner. Dvije minute poslije Džon Mekgin je primio loptu kod lijeve linije auta i potom se uputio ka sredini terena, te uputio centaršut na koji ne stiže reagovati Če Adams, a Dominik Livaković loptu boksuje u korner.

Odličnu akciju u 14. minuti su napravili Škoti na hrvatskoj polovini. Adams je loptu dodao ka desnu gdje se nalazio Stiven Odonel koji je imao puno vremena, te usamljenog Endrua Robertsona na drugoj stativi, ali je njegov centaršut išao ravno u Livakovića koji je uhvatio loptu. Dvije minute poslije Joško Gvardiol je odmah po prelasku s loptom na protivničku polovinu svojim dodavanjem ka Nikoli Vlašiću probio dvije škotske linije, međutim pravovremenim istrčavanjem Dejvida Maršala ta je akcija prekinuta.

U 17. minuti Hrvatska dolazi do prednosti. Nakon duge akcije lopta je došla do Juranovića na desnoj strani koji je ubacio loptu ka drugoj stativi, a tamo je Ivan Perišić glavom spustio do Vlašića koji iz prvog dodira s loptom pogađa mrežu Škotske.

Luka Modrić imao je u 22. minuti utakmice višak prostora na 20-ak metara udaljenosti od gola. Snažno je šutirao pod prečku, a Maršal je to odbio iznad prečke. Dvije minute poslije ukrali su Škoti loptu na 30 metara i razvili brzu tranziciju nakon koje Dajks glavom šutira poslije gola. U nastavku akcije povratnu loptu na 10 metara od gola dobio je Mekgin, ali je slabo šutirao, te je Livaković upisao novu laganu odbranu.

Sedam minuta prije odmora Gvardiol je napravio prodor po lijevoj strani, ali niko nije stigao do lopte koju je ubacio u peterac, a one je u nastavku akcije došla do Juranovića čiji snažan udarac odlazi daleko od okvira gola, a dvije minute nakon toga uslijedio je izjednačujući pogodak. Nakon par odbijanja u šesnaestercu Hrvatske lopta se na kraju odbila do Kaluma Mekgregora koji je snažnim prizemnim udarcem pogodio lijevi donji ugao Livakovićevog gola.

Duplim pasom na protivničkoj polovini u petoj minuti nastavka Gvardiol i Vlašić riješili su defanzivni blok Škota, ali je lijevi bek na kraju zakasnio da gurne loptu pored Maršala u mrežu. Odličnu priliku imao je Perišić šest minuta poslije. Modrić je prebacio posljednju liniju odbrane Škota, a lijevi krilni napadač u jedan na jedan situaciji loptom u prsa pogodio Maršala.

Tri minute poslije Mekgin je propustio odličnu priliku. Armstrong je ubacio loptu s lijeve strane, a loptu koja je padala u peterac loše je zahvatio škotski fudbaler i propustio priliku da donese prednost svom timu. Do nove prednosti Hrvati dolaze u 62. minuti utakmice. Duga akcija Hrvata završena je povratnom loptom Perišića za kapitena Modrića koji udarcem vanjskim dijelom stopala šalje loptu u lijevu stranu gola Maršala.

Potvrda hrvatske pobjede stiže u 77. minuti utakmice. Kapiten Hrvatske ubacio je loptu iz kornera, a Perišić je glavom s peterca proslijedio u gol.

Škoti su imali veliku želju da barem smanje svoj zaostatak do kraja utakmice, ali nisu uspijevali organizovati napad koji bi mogao ugroziti Hrvatsku, koja je ovom pobjedom grupu D završila na drugoj poziciji, te će u osmini finala odmjeriti snage s drugoplasiranom ekipom grupe E.