Hrvatska u polufinalu Evropskog prvenstva

U direktnom okršaju za prolaz u polufinale Evropskog prvenstva za rukometašice koje se održava u Danskoj reprezentativke Hrvatske bile su bolje od Njemačke rezultatom 23:20, dok je u drugom meču odigranom u isto vrijeme Francuska rutinski savladala Švedsku (31:25) na utakmici koja nije imala rezultatski značaj.

Sveprisutna nervoza i očigledna trema koja se uvukla u redove oba tima na samom početku utakmice više je odgovarala reprezentaciji Njemačke. Tome u prilog ide i činjenica da su Nijemice preuzele terensku inicijativu i prve zatresle mrežu protivnika. Hrvatska je uzvratila na isti način, a narednih nekoliko minuta proteklo je u naizmjeničnom postizanju pogodaka gdje niti jedan od timova nije uspio ostvariti zapaženije vođstvo.

Sredinom prvog poluvremena Njemačka je uspjela krunisati dobru igru u odbrani i na krilima Julije Majdhof povesti u tom trenutku maksimalnih dva gola razlike (7:5). Kako je vrijeme odmicalo, stekli smo utisak da je umor učinio svoje, a rezultatski preokret koji ide u prilog tome desio se pred sam kraj prvog dijela igre.

Hrvatice su prvo nadoknadile zaostatak, a potom i povele (11:10). Na njihovu žalost prednost je trajala svega nekoliko sekundi do narednog napada Njemačke, a do kraja poluvremena timovi su postigli po jedan gol, da bi pri odlasku na petnaestominutnu pauzu semafor pokazivao neriješen rezultat 12:12.

Odmor je definitivno više prijao rukometašicama Hrvatske koje su drugo poluvrijeme otvorile furioznom serijom 5:0 i za svega nekoliko minuta povele 17:12. Čak jedanaest minuta trebalo je Nijemicama da postignu prvi gol u drugom dijelu igre.

Od tog trenutka utakmica je dobila epitet “jednosmjerne ulice”, a velika energija prikazana od strane izabranica Matije Bilušića bila je ključ kojim su otključana vrata polufinala Evropskog prvenstva.

Pokušavale su na sve načine Nijemice da se rezultatski vrate u ovaj meč, ali to im nije polazilo za rukom, pa je nakon 60 minuta igre viđeno slavlje hrvatskih rukometašica poslije pobjede rezultatom 23:20, dok je Njemački nacionalni tim završio nastup na Evropskom prvenstvu.

Najistaknutiji pojedinci u redovima reprezentacije Hrvatske bile su Ana Debelić sa šest golova i Ćamila Mičijević koja je protivničku mrežu zatresla četiri puta. U poraženom sastavu već pomenuta Julija Majdhof postigla je čak devet golova, ali nije naišla na adekvatnu podršku svojih saigračica.

Drugi meč odigran u istom terminu između Francuske i Švedske rutinski je pripao rukometašicama favorizovanih “Trikolora” rezultatom 31:25. Najistaknutije ime ovog susreta bila je Estel Nzeminko koja je postigla šest golova, dok je Aleksandra Lakrabere zabilježila gol manje. U poraženom timu Izabel Gulden bila je precizna pet puta, koja je ovom utakmicu stavila tačku na reprezentativnu karijeru.