Reprezentacija Bosne i Hercegovine je u prvoj kvalifikacionoj utakmici osvojila bod na gostovanju u Helsinkiju protiv Finske rezultatom 2:2.

S obzirom da je ovo prva utakmica na klupi novom selektoru Ivajlu Petevu koji nije imao priliku ranije da upozna igrače, ne može se reći da je odradio loš posao. Međutim, ako se uzmu u obzir dešavanja na meču i Finska koja se “otvorila” Bosni i Hercegovini, djeluje da “Zmajevi” imaju za čim da žale.

Ne treba se zavaravati i potcijenjivati Fince koji su u prošlim kvalifikacijama pokazali svoj kvalitet kada su uspjeli da se plasiraju na Evropsko prvenstvo i jer u vrhu napada stoji izuzetno opasni Temu Puki. Isto tako, ne treba praviti “bauk” od istog tog protivnika, jer se i u srijedu pokazalo da su više nego ranjivi, te da u realnosti ne prelaze neki evropski prosjek.

bod, Indirekt: Bod koji je vrlo lako mogao biti tri

Imao je selektor Marku Kanerva određenih kadrovskih problema, prije svega u odbrani, ali nije iznenadio igrom. Očekivano je ključna tačka bio napadač Noriča, dok su se Oni Valakiri i prvenstvo Glen Kamara odlično ubacivali iz drugog plana. Međutim, sve to je znao Petev pa se ne može reći da su odbrambeni igrači Bosne i Hercegovine bili iznenađeni.

Bugarski stručnjak na klupi “Zmajeva” iznenadio je malo sa imenima u odbrani. Anel Ahmedhodžić je ostao na klupi, vjerovatno zbog toga što mu nije počelo prvenstvo u Švedskoj. Lako je poslije bitke biti general, no pokazalo se da se odbrana nije mogla nositi sa Pukijem, te da je vjerovatno štoper Malmea bio bolji izbor umjesto Denisa Hadžikadunića. Po istom principu Sead Kolašinac koji je bio predviđen za startnu postavu, dosta više bi pomogao u defanzivnim zadacima od Eldara Ćivića. Nije selektor otkrio razlog zašto je defanzivac Šalkea počeo sa klupe, međutim ako je bio spreman sigurno se trebao naći u prvih 11.

Vidjelo se to naročito u prvih deset minuta utakmice kada je Ibrahim Šehić u dva navrata zaustavio sjajne prilike koje je imao Puki. Nakon početnog pritiska, “Zmajevi” su se opustili i krenuli ofanzivnije. Velik posao je radio Edin Džeko koji je stalno bio u duelima sa štoperima Finske, te sačuvao dosta lopti. Takođe Gojko Cimirot je bio razigran i vjerovatno vukao vezni red Bosne i Hercegovine, koji se u prvom poluvremenu na trenutke “gubio“.

U drugom poluvremenu Bosna i Hercegovina je zaigrala dosta bolje i konkretnije. Nakon odličnih deset minuta kao nagrada stigao je pogodak nakon penala Miralema Pjanića. Osim tog pogotka, fudbaler Barselone nije učinio mnogo, te se vidi da mu nedostaju minute u nogama. Sigurno je da bi on kao jedan od najiskusnijih trebao preuzimati više odgovornosti i biti dirigent igre “Zmajeva“.

Iako su imali kontrolu i loptu u nogama, igrači Bosne i Hercegovine primili su jako naivno oba gola. Nedopustivo je kod drugog pogotka Pukija da napadač Noriča pređe potpuno neometan više od 60 metara terena. Loše markiranje i postavljanje u odbrani, ispadanje veznog reda i izgubljena lopta vjerovatno su koštali tri boda, vrijedna tri boda.

Sveopšti utisak je da to nije toliko loše, ali jeste nedovoljno za plasman na Svjetsko prvenstvo. Naredni izazov je Francuska koja će otkriti gdje se tačno nalazi Bosna i Hercegovina u odnosu na vrh evropskog fudbala.

Očigledno je da prostora za napredak ima i to je ono što može da raduje. Takođe, “Zmajevi” u Helsinkiju nisu djelovali kao “raštimovani orkestar“. Selektor ima još vremena da implementira svoj sistem i stil igre na tim, a Bosna i Hercegovina ima vremena da se plasira na Svjetsko prvenstvo.

Bod u Finskoj je dobar rezultat. Ne treba zaboraviti na bolan poraz prije dvije godine, međutim on treba biti samo početna tačka od koje će se u budućnosti ići samo uzlaznom putanjom, jer je to jedini put do Mundijala u Kataru.

Piše: Marko Ivančević