REUTERS/Alberto Lingria

Italija i Španija večeras od 21:00h igraju meč polufinala Evropskog prvenstva na “Vembliju“.

Italija je učetvrtfinalu savladala Belgiju rezultatom 2:1, dok je na putu do polufinala Španija izbacila Švajcarsku nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca. Prethodno, Italija je izbacila Austriju, a Španija Hrvatsku.

UŽIVO

PENALI

Italija: Lokateli, Beloti, Bonući, Bernardeski, Morata.

Španija: Olmo, Moreno, Alkantara, Žoržinjo.

120′ Kraj meča.

110′ Poništen je pogodak Berardija jer je fudbaler Sasuola bio nekoliko metara iza leđa odbrane Španije.

106′ Počeo je drugi produžetak.

105′ Završen je prvi produžetak.

102′ Još jednom je blok Italije spasio “Azure“. Dominacija Španije u ovom trenutku.

98′ Opasno je bilo ispred gola Italije. Olmo je šutirao direktno iz slobodnog udarca, Donaruma loptu odbio do Morate, a nakon što je i njegov pokušaj izblokiran, lopta je uz “fliper” završila u gol-autu.

91′ Počeo je prvi produžetak.

90+3′ Kraj regularnih 90 minuta. Igraće se produžeci.

90′ Tri minute nadoknade.

84′ Nova opasnost ispred gola Italije. Morata je vratio loptu za Žerara Morena, a on ipak neprecizno šutirao.

80′ GOOOOL! Morata donio izjednačenje Španiji. Sjajno su odigrali dupli pas Olmo i Morata, a napadač “Crvene furije” završio akciju na najbolji mogući način.

80′ Gađao je lukavo Berardi sa ivice šesnaesterca, ali je Simon bio na visini zadatka.

77′ Izblokiran je Alvaro Morata kada je pokušao uposliti Pedrija i Španija će izvesti novi korner.

68′ Stvorio je Kjeza veliku šansu za Domenika Berardija, ali na sreću Simona lopta je ga je pogodila u nogu i odbila se u polje.

67′ Nije mnogo oklijevao Olmo. Šutirao je čim mu je lopta stigla u noge, no nije bio precizan.

65′ Veliku šansu je propustio Ojarzabal. Ubacio je Koke u peterac, a napadač Španije nije uspio skrenuti loptu u mrežu.

63′ Centrirao je Alba, ali je Đorđo Kjelini izbacio loptu u korner.

60′ GOOOOOL! Italija vodi 1:0. Došao je Kjeza do lopte unutar kaznenog prostora, namjestio se na desnu nogu i pogodio suprotni ugao gola Simona.

58′ Predriblao je Ojarzabal na malom prostoru čuvara i uputio udarac, međutim nije sa tim imao problema Donaruma.

53′ Na drugoj strani je Federiko Kjeza pronašao sebi prostor za prizemni udarac, no Simon je bio na visini zadatka.

52′ Novi prodor Olma po desnoj strani, ovaj put je ostavio povratnu za Serhia Busketsa koji je šutirao malo preko gola.

50′ Brz kontranapad je istrčala Španija, Olmo je tražio Toresa na drugoj stativi, ali je ispred njega Di Lorenco izbacio loptu u korner.

48′ Pogriješio je Simon prilikom izbijanja lopte i Italija je dobila korner.

46′ Počelo je drugo poluvrijeme.

45′ Kraj prvog poluvremena.

44′ Insinje je proigrao na lijevoj strani Emersona, ali je on loptu poslao visoko iznad gola Simona.

38′ Ojarzabal je dočekao povratnu loptu od Žordija Albe i šutirao iz prve, međutim nije bio precizan.

33′ Još jednom je raspoloženi Olmo zaprijetio Donarumi, ovaj put je njegov udarac otišao preko gola.

27′ Pao je Olmo na ivici kaznenog prostora, no samo je odmahnuo rukom Feliks Brih.

25′ Donaruma je spasio Italiju u ovom trenutku. Odbila se lopta na deset metara do Danija Olma, a fudbaler Lajpciga šutirao po zemlji, što je krajnjim naporom zaustavio novi golman Pari Sen Žermena.

21′ Prokockala je Italija sada priliku da postigne pogodak. Još jednom je nepotrebno istrčao Simon. Lorenco Insinje je dodao do Imobilea, ovaj proslijedio do Nikola Barele, a nijedan od njih nije uspio uputiti loptu prema golu na kojem nije stajao Simon.

15′ Namjestio se Tores na desnu nogu i pokušao sa 20-ak metara ugroziti Đanluiđija Donarumu, međutim lopta je otišla pored gola.

13′ Dobru šansu je imala Španija. Dobro je Feran Tores uposlio Ojarzabala, koji nije dobro prihvatio loptu.

10′ Fina akcija Španije. Dobro su kombinovali, no uspjeli su Italijani blokirati Mikela Ojarzabala.

7′ Italija u uvodnim minutama ima terensku inicijativu, dok Španija pokušava da se konsoliduje i preuzme kontrolu nad sredinom terena.

3′ Veliku priliku je imala Italija na početku. Ćiro Imobile je obišao Unai Simona, otišao previše u stranu, ali na kraju pogodio stativu. Ipak, napadač Lacija je bio u nedozovljenoj poziciji.

1′ Počela je utakmica na “Vembliju“.

SASTAVI

Italija: Donaruma – Di Lorenco, Bonući, Kjelini, Emerson – Barela, Žorginjo, Verati – Kjeza, Imobile, Insinje.

Španija: Simon – Aspilikueta, Laport, Garsija, Alba – Buskets, Koke, Pedri – Olmo, Tores, Ojarzabal.