(Photo by Srdjan Stevanovic/Getty Images)

Barselona je u 12. kolu Evrolige savladala Žalgiris u Kaunasu rezultatom 73:62 (17:14, 22:19, 16:15, 18:14).

Izuzetno neefikasno počela je utakmica u Litvaniji, ali su se ipak u tome bolje snašli gosti i nakon tri i po minute košarke Barselona je povela rezultatom 6:0, a sa linije za slobodna bacanja precizan je bio Nikola Mirotić. Nastavili su Katalonci sa boljom igrom nakon poena Nika Kalatesa, Martin Šiler je pozvao tajm-aut (10:4).

Vratili su se domaći na parket i odmah krenuli da smanjuju zaostatak, a nakon tri slobodna bacanja Najdžela Hejsa uslijedila je ukradena lopti lagani poeni Žalgirisa za 10:9. Pred sam kraj prve dionice Rokas Jokubaitis je lijepo probio u reket i polaganjem na drugi obruč izjednačio na 14:14, a konačnih 17:14 za Barselonu nakon prvih deset minuta trojkom je postavio Rolands Šmits

Druga četvrtina krenula je igrom koš za koš, a Barselonu je sa dvije trojke nosio Kajl Kjurik i nakon nešto manje od pet minuta košarke u drugom kvartalu rezultat je bio 27:22 za goste. Nakon toga Žalgiris pravi seriju 8:2 i nakon nove ukradene lopte i polaganja Jokubaitisa, Šarunas Jasikevičius je morao da traži minut pauze. To je urodilo plodom i španski tim je ponovo do kraja stigao do prednosti od šest poena razlike sa koliko se i otišlo na odmor (39:33).

Jasikevičius, Jasikevičius u svom rodnom gradu savladao svoj Žalgiris

Trenutak prevage desio se na samom startu drugog poluvremena kada je Barselona serijom od 7:0 stigla do prednosti 46:33 nakon samo dvije minute igre. Kori Higins je bio najraspoloženiji u gostujućoj ekipi po izlasku iz svlačionice i sa svojim poenima održavao dvocifrenu prednost. Uspio je Žalgiris u posljednje dvije minute uz pomoć Lukasa Lekavičijusa i Arturasa Milaknisa serijom 8:0 smanji zaostatak i pred posljednju dionicu rezultat je bio 55:48 za Barselonu.

Krenuo je Žalgiris bolje u posljednjoj četvrtini i nakon dvije minute stigao na minus 3 (57:54) poenima Tomasa Volkapa. Ipak, Barselona od rezultata 60:56 sa dvije vezane trojke Aleksa Abrinesa pravi seriju 10:0 i dolazi do vođstva 70:56. Do kraja su gosti lagano priveli meč kraju i slavili rezultatom 73:32.

Najefikasniji u dresu Barselone bio je Brendon Dejvis sa 16 poena, jedan manje dodao je Kajl Kjurik, dok je u poraženoj ekipi Žalgirisa 15 poena ubacio Rokas Jokubaitis

U sljedećem kolu Barselona igra protiv Olimpijakosa, a Žalgiris gostuje u Atini Panatinaikosu.