U okviru 12. kola Serije A, Milan i Inter su na San Siru odigrali neriješeno, 1:1. Hakan Čalhanoglu je doveo goste u vođstvo, a domaćini su izjednačili autogolom Stefana de Vraja.

Nakon ovog meča, Milan je drugi na tabeli sa 32 boda, dok je njihov gradski rival treći sa sedam bodova manje.

Utakmica je bila izuzetno zanimljiva. Oba pogotka i promašen jedanaesterac su viđeni u prvom poluvremenu, ali i u drugom je bilo mnogo uzbuđenja, koja ipak nisu odvela nijedan tim do slavlja.

Nakon uvodnog ispitivanja snaga, ni jedni ni drugi nisu uspjeli uspostaviti dominantniji položaj na terenu, a sve je krenulo u željenom smjeru za Inter u devetom minutu.

Frank Kesi je tada sapleo Hakana Čalhanoglua u vlastitom šesnaestercu, a glavni arbitar je pokazao na bijelu tačku i ostao je pri toj odluci nakon konsultacije sa VAR sobom.

Čalhanoglu je krenuo protiv nepisanog pravila o izvođaču jedanaesterca nad kojim je isti i napravljen te je udarcem po sredini matirao Siprijana Tatarušanua.

“Rosoneri” su veoma brzo mogli do poravnanja, ali Samir Handanović je zaustavio pokušaj Rafaela Leaa iz izgledne pozicije.

Iskusni golman je iz duela sa istim fudbalerom izašao kao pobjednik i samo 120 sekundi poslije, ali u 17. minutu je bio nemoćan. Sandro Tonali je dobro centrirao iz slobodnog udarca sa lijeve strane, a Stefan de Vraj je skrenuo loptu u vlastitu mrežu za 1:1

Zanimljivim dešavanjima ovdje nije bio kraj. U 25. minutu, Inter je nakon faula Fodea Balo Turea dobio još jedan jedan jedanaesterac, a odgovornost je ovog puta preuzeo Lautaro Martinez, no Tatarušanu je sjajnom reakcijom sačuvao svoj gol i nije bilo promjene rezultata.

U nastavku, i jedni i drugi su mogli do vođstva. Leao je u 37. minutu loše šutirao i Handanović je to odbranio, a Martinez je u samom finišu prvog dijela nakon pasa Edina Džeke bio zamalo neprecizan iz šesnaesterca, tako da se na veliki odmor otišlo sa 1:1.

“Neroazuri” su nešto čvršće i agresivnije otvorili drugi period, a pokušavali su prijetiti sa desne strane, odakle je u Čalhanoglu u 47. minutu stvorio opasnu situaciju, no nije bilo promjena. Dva minuta kasnije, Džeko je iz kaznenog prostora šutirao glavom nakon centaršuta, međutim poslao je loptu visoko preko gola.

Bosanskohercegovački napadač je bio u dobroj poziciji i malo poslije, ali je odbrambeni igrač dobro reagovao i izblokirao njegov pokušaj. Bilo je jasno da su gosti konkretniji rival, ali Zlatan Ibrahimović je u 69. minutu pokazao da ni njegov tim nije odustao. Iskusni Šveđanin je šutirao unutar šesnaesterca, no nije bio dovoljno precizan.

Samo dva minuta kasnije, dešavanja su se preselila na suprotni kraj igrališta. Arturo Viral je bio u izglednoj prilici, međutim Pjer Kalulu je sjajno reagovao i osujetio Čileanca. U 75. minutu, Džeko je zatražio izmjenu zbog povrede i napustio je teren.

Gol, Jedan od najvećih svjetskih derbija ponudio golove, promašen penal i dosta uzbuđenja, ali ne i konačnog pobjednika

Tempo je potom pomalo opao, a Ibrahimović je u 82. minutu odlično šutirao iz slobodnog udarca, no nije nadmudrio Handanovića koji je bio na pravom mjestu. Ismael Benaser je nedugo zatim previše snažno šutirao nakon povratne lopte u šesnaestercu i još jedna šansa je otišla u nepovrat.

“Rosoneri” su bili u evidentno boljem momentumu u posljednjih desetak minuta, međutim nisu uspjeli to konkretizovati. U 89. minutu, Aleksis Salemakers je odlično pokušao po zemlji i pogodio stativu, a lopta se odbila do Kesija, koji je iz prve promašio okvir gola. Do kraja, nije došlo do promjena i konačan ishod je ostao 1:1.

U narednom kolu, Milan će igrati protiv Fiorentine u gostima, a Inter na svom terenu dočekuje Napoli.