turska

Turska je na svom terenu savladala Holandiju rezultatom 4:2 u prvoj utakmici grupe G kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Kataru 2022. godine.

Domaći su u prednost došli nakon 15 minuta igre i terenske inicijative koju su uspostavili na samom početku. Hakan Čalhanoglu je pronašao Buraka Jilmaza koji se oslobodio za prostor na ivici kaznenog prostora i šutirao, lopta je na putu ka golu zakačila Matijasa de Lihta i potpuno promijenila smjer, te prevarila Tima Krula.

Do značajnijeg vođstva i prednosti od dva gola na poluvremenu Turska je stigla u 35. minuti. Donijel Malen je bio neoprezan u svom kaznenom prostoru i oborio Okaja Jokoslua što je Majkl Oliver okarakterisao kao prekršaj za najstrožiju kaznu.

Loptu je na bijelu tačku postavio Jilmaz i drugi put na utakmici zatresao mrežu protivnika za vođstvo Turaka 2:0.

Kako je Turska zatvorila poluvrijeme, slično je krenulo i u drugom. Čalhanoglu je već u prvom napadu ostao nemarkiran na 25 metara udaljenost od Krula i fudbaler Milana je demonstrirao sjajan udarac, te postigao treći gol za svoj tim. Tada je djelovalo da Tursku očekuje lagan trijumf na startu kvalifikacija.

Preuzela je Holandija od tog trenutka inicijativu koja se isplatila u 75. minuti. Memfis Depaj je ubacio loptu u peterac, turska odbrana loše reagovala, a Dejvi Klasen iskoristio propust i smanjio rezultat na 3:1.

U naletu prvog gola Holandija je ekspresno stigla i do drugog. Skoro preslikan gol desio se 60 sekundi kasnije, samo je ovaj put Frenki de Jong bio strijelac, i “Oranje” se potpuno vratilo u igru.

Krenuli su nakon toga Holanđani u potpunu inicijativu, ali ih je Jilmaz svojim trećim golom u 81. minuti potpuno ugasio. Sjajni napadač ovaj put je postigao prekrasan pogodak iz slobodnog udarca u bližu stranu nemoćnog Krula.

Mogla je Holandija u trećoj minuti nadoknade sa bijele tačke smanjiti rezultat na 4:3, ali je Depaja odlično pročitao Ugurčan Čakir i zaustavio udarac kapitena Liona.

Turska nakon sjajne pobjede u prvom kolu kvalifikacija igra protiv Norveške, dok Holandija dočekuje Litvaniju.