U revanš meču osmine finala Lige šampiona Real Madrid je branio prednost od 1:0 stečenu u Bergamu protiv Atalante. U toj su namjeri Madriđani uspjeli, te su i danas slavili rezultatom 3:1.

Već u drugoj minuti utakmice Luis Muriel je ubacio loptu za Robina Gosensa koji iz odlične pozicije slabo zahvata loptu koju s lakoćom hvata Tibo Kurtoa. Atalanta je želju za ofanzivnim fudbalom nastavila pokazivati, ali nisu uspijevali kreirati opasnost pred Realovim golom narednih deset minuta, poslije čega su izborili korner koji je izveo Ruslan Malinovski, ali je Serhio Ramos glavom otklonio opasnost ispred svog gola.

Minutu poslije Rafael Toloi je izborio prekršaj u zoni centaršuta. Muriel je ubacio loptu, a atraktivno je u blizini bijele tačke loptu zahvatio Gabrijel Romero, čiji udarac blokira Načo. Dvije minute poslije glavom je pokušao i Berat Đimšiti, ali je prebacio okvir gola, da bi potom i domaći sastav došao do prve situacije pred golom Marka Sportijela, kada je nakon duplog pasa sa Ferlandom Mendijem Karim Benzema pokušao zaprijetiti protivničkom golmanu, ali je Đimšiti blokirao taj pokušaj.

Dupli pas u posljednjoj trećini terena je i sedam minuta poslije doveo Real Madrid u dobru poziciju, tačnije Vinisijusa Žuniora, koji je nakon povratnog dodavanja Benzeme imao više od pola nebranjenog gola u koji je mogao šutirati loptu, ali je Brazilac previše odugovlačio čime je ostavio dovoljno vremena Đimšitiju da opet sačuva svoju mrežu.

Madriđani su sa dva uzastopna pojavljivanja pred golom gostujuće ekipe pomalo smirili ritam igre i prislili Atalantu da iz posljednje linije gradi napadačke akcije, što se ubrzo pokazalo kao tragično za golmana Sportijela.

Igrao se 34. minut kada je golman lombardijskog tima neshvatljivo predao loptu Luki Modriću u pokušaju da dodavanjem probije gusto postavljenu liniju igrača Real Madrida. Modrić je takav poklon objeručke prihvatio, te se sjurio s loptom prema golu i stvorio situaciju u kojoj su on i Benzema ostali sami pred Sportijelom. Hrvatski reprezentativac je nesebično dodao loptu Francuzu koji je neometano poslao loptu u praznu mrežu.

Dvije minute prije isteka vremena prvog poluvremena Malinovski se našao u dobroj poziciji, te se odlučio za udarac s udaljenosti od 20 metara od gola. Ruski fudbaler je šutirao snažno, ali nedovoljno precizno pa je njegov pokušaj završio van okvira Kurtoinog gola.

U nastavak utakmice Đanpjero Gasperini odlučio je ući s izmejnom u kojoj je u igru uveo Duvana Zapatu, a izveo Marija Pašalića. Ideja je tada bila izboriti dubinu u kojoj bi Kolumbijac primao visoke lopte i čuvao ih blizu Realovog gola sve dok njegovi igrači ne bi dotrčali u njegovu blizinu. Atalanta je pokušavala praktikovati takav način igre, ali je Ramos uvijek bio korak ispred Zapate, te mu nije omogućavao laku kontrolu lopte.

Igrao se sedmi minut drugog dijela kada je Vinisijus potvrdio svoj najveći kvalitet, ali i najveću manu koju posjeduje. Vratio se u šprintu na 25 metara od svog gola gdje je presjekao dodavanje Malinovskog, da bi potom povukao loptu prema protivničkoj polovini, te nakon duplog pasa s Mendijem stvorio sebi veliku količinu prostora koju je brzo prevalio kontrolišući loptu. S lakoćom se na liniji šesnaesterca oslobodio Romera, ali onda kada je trebao takvu akciju da kruniše lakim pogotkom, umjesto u mrežu je loptu gurnuo daleko pored gola istrčalog Sportijela.

Novi nalet krilnog igrača Real Madrida vidjeli smo samo šest minuta poslije, ovaj put je bio neuhvatljiv za Toloija, koji ga je srušio na samoj liniji šesnaesterca, što je bilo dovoljno Daniju Makeliju da pokaže na bijelu tačku.

Odgovornost je preuzeo Ramos, čiji je snažan udarac s penala bio neodbranjiv za Sportijela koji je odabrao pravu stranu, ali je lopta ipak uz asistenciju lijeve stative završila iza njegovih leđa.

Gosti su se trgnuli u 67. minuti. Tada je Malinovski između dva štopera proigrao Zapatu, ali snažan udarac visokog ofanzivca nogom zaustavlja Kurtoa. Odgovor domaćina uslijedio je samo minut poslije, brzu tranziciju završili su izbacivanjem Lukasa Vaskeza na bok, a njegov cenaršut je bio itekako upotrebljiv za Benzemu čiji prvi pokušaj glavom u istom smjeru odbija Sportijelo, da bi drugi pokušaj Francuza istim dijelom tijela zaustavila stativa.

13 minuta prije kraja Atalanta je uspjela doći do još jedne obećavajuće situacije kada je Josip Iličić dodao Murielu, čiji se udarac s 15 metara odbija od Edera Militaa i odlazi u korner.

Gosti iz Bergama ipak nisu htjeli dopustiti Madriđanima da postanu prva ekipa kojoj u dvije odigrane utakmice ove sezone nisu dali barem jedan gol. Muriel je bio izvođač slobodnog udarca, a Đimšiti, Marten de Run i Mateo Pesina su iskoristili svoja tijela kako bi ograničili vidno polje Kurtoi koji stiže samo dodirnuti loptu prije njenog ulaska u gol.

Očekivao se tada dodatni pritisak Atalante i velika količina zalaganja u preostalom vremenu kako bi eventualno došla do izjednačenja rezultata ove utakmice, pa onda i ukupnog koji bi je vodio u četvrtfinale, ali su igrači Real Madrida ubrzo ugasili svaku nadu tima iz Lombardije.

Domaći su izveli loptu s centra, Vaskez je zatim probio blok gostiju na desnoj strani, a potom unio loptu u sredinu i asistirao Marku Asensiju koji pogađa mrežu šutirajući u prvi ugao Sportijelovog gola.

Gol Asensija ujedno je bio i posljednji momenat vrijedan pomena, obzirom da su ekipe poprilično bezvoljno odigrale ostatak utakmice koja je bila produžena čak pet minuta.

Real Madrid je ovom pobjedom nakon dvije sezone ponovo obezbijedio svoje mjesto u društvu osam najboljih ekipa Evrope, a protivnika za tu fazu takmičenja će saznati u petak 19. marta.