Košarkašice Bosne i Hercegovine demolirale Estoniju u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo

Nakon više od godinu dana pauze, košarkašice BiH su odigrale utakmicu trećeg kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo. Na svom terenu savladale su Estoniju rezultatom 92:54 (32:18, 27:11, 18:14, 15:11).

Prva četvrtina je bila najefikasnija na obje strane. Prve poene za BiH su postigle Džonkel Džons i Matea Tavić, a trojkom im se uskoro priključila i Milica Deura. Poslije prvih pet minuta, rezultat je glasio 17:9 za domaću ekipu, a prednost je konstantno rasla, pa se na prvi odmor otišlo sa 32:18.

U nastavku, košarkašice BiH su napravile seriju od 9:0 i tako povele sa 41:18 nakon pogotka Miljane Džombete poslije dva i po minuta igre. Druga dionica se završila mnogo boljom igrom izabranica Gorana Loja, a poslije 20 minuta igre na semaforu je stajalo 59:29.

Treći i četvrti kvartal su protekli u nešto tvrđoj igri, što je odgovaralo domaćoj ekipi, koja je dodatno povećala prednost. U jednom trenutku, vođstvo BiH je iznosilo i 40 razlike, ali Estonke su to ipak uspjele smanjiti na -38, pa je konačan rezultat glasio 92:54.

U pobjedničkoj ekipi, najefikasnija je bila Marica Gajić koja je postigla 21 poen, a pratila ju je Džons sa 20. Kod Estonije, bolja od ostalih je bila Jane Pulk sa 15 poena.

U narednom kolu, košarkašice BiH će na svom terenu igrati protiv Rusije.