via REUTERS/Carl Recine

Italija se plasirala u finale Evropskog prvenstva pobjedom protiv Španije nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca, dok je nakon 120 minuta rezultat bio 1:1.

Nije u prvom poluvremenu bilo golova, iako je na obje strane bilo po nekoliko prilika. Italijani su prvih deset minuta imali više od igre, ali u ključnim momentima Ćiro Imobile je ulazio u nedozovoljene pozicije, pa tako nisu “Azuri” došli do velike prilike.

Na drugoj strani Španija je tek nakon 15 minuta došla do “daha“, ali im je u finišu napada nedostajao posljednji pas. Najaktivniji bio je Dani Olmo, koji je u 25. minuti imao najbolju šansu kada mu je udarac sa desetak metara odbranio Đanluiđi Donaruma.

Bolje je Španija počela drugo poluvrijeme, ali su u 60. minuti morali vaditi loptu iz svoje mreže. Federiko Kjeza je stigao do lopte unutar kaznenog prostora, namjestio se na desnu nogu i pogodio dalji ugao za prednost Italije.

Ulazak Alvara Morate u igru promijenio je sve u igri “Crvene furije“, a upravo je napadač Juventusa deset minuta prije kraja regularnog dijela postigao gol za 1:1.

Kombinovali su on i Olmo na polovini Italije, Morata je izašao sam ispred Donarume i lagano poslao loptu iza njegovih leđa.

Španija je u ovom meču odigrala treći uzastopni put produžetke u nokaut fazi Evropskog prvenstva, čime su postavili novi rekord. Na drugoj strani i Italija je jednom igrala 120 minuta, u osmini finala protiv Austrije.

Nakon dodatnih 30 minuta fudbala na “Vembliju” nije bilo golova, pa je prvi finalista određen nakon jedanaesteraca, a dešavanja iz minuta u minut možete pročitati ovdje.

U penal seriji prvo je Unai Simon zaustavio Manuela Lokatelija, ali je na drugoj strani odmah potom Dani Olmo poslao loptu preko gola. Do pete serije su svi izvođači bili precizni, da bi onda Alvaro Morata bio zaustavljen od strane Đanluiđija Donarume, dok je Žoržinjo potvrdio pobjedu Italije.

Italija će u velikom finalu na “Vembliju” igrati protiv pobjednika drugog polufinalnog para, a to su Danska i Engleska.