U okviru 13. kola francuske Lige 1 danas je na programu odigrano sedam mečeva, a u prvom meču dana Monako je doživio poraz od Lila, dok je tačku na “i” u posljednjem terminu stavio Lion ubjedljivim trijufom protiv Meca.

Na utakmici Monaka i Lila sva važna dešavanja desila su se u drugom dijelu igre. Nakon uvodnih 45 minuta nije bilo golova, a “led je probio” napadač Lila Džonatan Dejvid za vođstvo 1:0 u 53. minutu. Poslije sjajne kontre u dva poteza prednost je udvostručio Jusuf Jazidži desetak minuta kasnije, a sve što je Monako uspio uraditi do kraja meča ogleda se u utješnom golu koji je postigao Pjetro Pelegri u 90. minutu za konačnih 2:1 u korist Lila.

Anže je savladao Lorijen rezultatom 2:0, a cijela utakmica protekla je u vođstvu domaćeg tima koji je stekao prednost u desetoj minuti preko Anhela Fulginija, a već savladanog protivnika dokrajčio je Pjerik Kapel golom u 96. minuti nakon čega je uslijedio i posljednji sudijski zvižduk.

Možda i najneizvjesniji meč današnjeg rasporeda viđen je u duelu Bordoa protiv Bresta u kojem je domaći sastav na krilima Hatema Ben Arfe minimalnim trijufom 1:0 odbranio stadion “Čaban-Delmas”. Trenutak inspiracije nekada jednog od najboljih fudbalera na planeti desio se u toku 84. minuta kada je prizemnim udarcem sa ruba šesnaesterca savladao golmana Galtijea Larsonera.

Na gostovanju u Nantu fudbaleri Strazbura ostvarili su ubjedljivu pobjedu rezultatom 4:0, a sve je bilo riješeno već nakon prvog poluvremena. Prvi put mrežu Nanta gosti su zatresli već u 16. minutu sa “kreča” odakle je precizan bio Dimitri Lienard.

Za 2:0 morali smo čekati 34. minut, kada je Habib Dialo bio najspretniji u šesnaestercu domaćih poslije kornera, pa se našao na pravom mjestu u pravo vrijeme i odbijanac pospremio u mrežu. Ludovik Ažorke preuzeo je odgovornost kod još jednog penala, pa je golmana domaćih poslao u jednu, a loptu u drugu stranu za 3:0. Konačan rezultat meča postavio je vezni fudbaler Strazbura Kevin Zohi sedam minuta prije kraja utakmice.

U posljednjem meču dana Lion je opravdao ulogu favorita na “vrućem gostovanju” Mecu pobjedom 3:1. Promašeni penal domaćih već u sedmoj minuti skupo je koštao fudbalere prevođene sa klupe Frederikom Antonetijem.

Samo deset minuta kasnije na semaforu je već pisalo 0:1, a najzaslužniji za to bio je holandski “tenk” Memfis Depaj koji je fantastačnim udarcem loptu smjestio u malu mrežicu gola domaćih. Ujedno to je bio i rezultat prvog poluvremena.

Već na otvaranju drugog dijela igre prednost je na 2:0 povećao Karl Toko Ekambi u korist “Lavova”, a svoj drugi gol na ovom meču postigao je u 60. minuti utakmice kada je pitanje pobjednika već bilo riješeno, ako je uopšte i postojalo do tog trenutka na zelenom travnjaku.

Utješni gol za Mec postigao je Farid Bulaja, a nepotrebna nervoza koja se unijela u sastave oba tima krunisana je crvenim kartonima za Džon Bojea kod domaćih i Matis Čerkija kod gostiju što nije uticalo na konačan rezultat 3:1.

U preostala dva meča snage su odmjerili Dižon protiv Sent Etjena, dok je Rem uspješno parirao Nici, ali oba duela završena su neriješenim rezultatom 0:0 bez golova.