Liga Evrope: Bajer Leverkuzen razbio Nicu, Dandalk zamalo iznenadio Molde

Bajer Leverkuzen je razbio Nicu na svom terenu na otvaranju grupne faze Lige Evrope, Hapoel je uspio da savlada favorizovanu Spartu Prag, dok je Molde uspio da preokrene Dandalk u Irskoj.

Izuzetno zanimljivo prvo poluvrijeme viđeno je na “Baj areni” u Leverkuzenu. Domaći su poveli već u devetoj minuti, a egzekutor dobre akcije bio je Nadiem Amiri. Iskoristio je dodavanje Leona Beilija i izbio sam ispred Valtera Beniteza kojeg je rutinski matirao za vođstvo “Apotekara”.

Nije se dugo igralo nakon toga, a prednost je već bila 2:0. Lukas Alarijo je primio loptu okrenuti leđima od gola i bez mnogo riješenja. Sjajno se potom okrenuo Argentinac i topovskim udarcem zatresao mrežu nemoćnog Beniteza.

U 31. minuti prednost gostiju smanjio je Amine Guiri nakon što je iskoristio dobru asistenciju Stenlija Nsokija.
Dobro je probio po lijevoj strani Francuz i dobro uposlio Guirija koji je sa ivice šesnaest metara gađao i pogodio malu mrežu gola Lukasa Hradečkog. Mogla je Nica u 41. minuti stići i do poravnanja, ali je Hasane Kamara iz dobre pozicije glavom šutirao pored gola, pa se na poluvrijeme otišlo rezultatom 2:1 za Bajer.

U 61. minuti Leverkuzen je ponovo poveo sa dva gola razlike. Ezekil Palacios je iskoristio neopreznost jednog od posljednjih igrača odbrane Nice i izbio mu loptu iz nogu do Muse Diabija koji je lagano završio sjajnu poziciju u kojoj se našao i rezultat na semaforu je bio 3:1 pola sata prije isteka 90. minute.

Na 4:1 povećao je Kerim Belarabi u 79. minuti kada je primio loptu nakon kornera na 20 metara od gola Nice i preciznim udarcem postigao svoj prvi gol na utakmici. Samo tri minute kasnije isti igrač postigao je i drugi gol, a prednost je bila već velikih 5:1. Beili je šutirao poslije odbijanca, a lopta sretno pogodila Belarabija i prevarila golmana gostiju koji je otišao u drugu stranu.

17-godišnji Florijan Virc postigao je šesti gol za svoj tim u 87. minuti i zapečatio sudbinu Nice. Sve što su gosti do kraja uradili jeste postigli drugi pogodak da ublaže poraz. Strijelac je bio Aleksis Kloud Maris u posljednjoj minuti utakmice.

Hapoel Ber Ševa je pobijedila na svom terenu 3:1 češku Slaviju. Domaći su do prednosti stigli u posljednjoj minuti prvog poluvremena, a strijelac je bio Džonatan Agudelo. U 75. minuti Lukas Provod je izjednačio rezultat na 1:1, ali nije dugo bila rezultatska ravnoteža, pošto je Elton Akolce u 86. minuti ponovo doveo Hapoel u prednost. Samo dvije minute kasnije isti igrač postavio je konačnih 3:1 za Hapoel. Izraelski tim je na ovom meču stigao do tri boda, uprkos četiri šuta koja su imali naspram 18 udaraca Slavije.

Molde je nakon preokreta u Irskoj pobijedio Dandalk rezultatom 2:1. Poveli su domaći pogotkom Šona Mareja polovinom prvog poluvremena i to je bio konačan rezultat nakon prvih 45 minuta. Izjednačenje Norvežanima donio je Etzaz Husain u 62. minuti volej udarcem nakon centaršuta Kevina Pedersena. Konačni preokret donio je Ohi Omoijanfo udarcem iz kaznenog udarca deset minuta kasnije.

Molde i Arsenal imaju po tri boda u grupi B, dok su Rapid i Dandalk bez bodova nakon jedne odigrane utakmice.