Inter je u derbiju 22. kola Serije A na “Đuzepe Meaci” savladao Lacio rezultatom 3:1. Najbolji pojedinac na meču bio je Romelu Lukaku koji je postigao dva gola i upisao jednu asistenciju.

Nakon početnih ispitavanja snaga u kojem su obje ekipe igrale nešto rezervisanije, Inter je u 22. minuti stigao do prednosti. Lautaro Martinez je pobjegao odbrani Lacija, a Vesli Hoet ga na nepropisan način zaustavio, te je Mihael Fabri pokazao na bijelu tačku, što je potvrdila i video soba. Loptu je u svoje ruke uzeo Romelu Lukaku i loptu poslao u jednu, a Pepa Reinu u drugu stranu za vođstvo “Neuroazura“.

Nije Lacio odigrao dobro prvo poluvrijeme, iako je imao veći posjed lopte. Nedostajalo je više konkretnosti ekipi Simonea Inzagija, odnosno kreativnosti u posljednjem polju.

Za kraj nesreće u prvom poluvremenu, u 45. minuti Lukaku je postigao drugi gol za Inter. Više sretno nego spretno se lopta odbila do Belgijanca koji se našao sam ispred Reine i lagano plasirao loptu u gol. Ponovo je Fabri čekao potvrdu iz VAR sobe zbog eventualne ofsajd pozicije, ali je još jednom odluka otišla na stranu Intera.

Mogao je Inter vrlo lako stići do trećeg gola u 57. minuti kada je Frančesko Aćerbi napravio veliku pogešku i praktično dao lopt u for Martinezu koji je potom uposlio Ašrafa Hakimija. Na sreću gostiju u pravo vrijeme je uklizao Stefan Radu i blokirao njegov šut.

Samo nekoliko minuta nakon toga Lacio je smanjio na 2:1. Sergej Milinković-Savić je šutirao iz slobodnog udarca, a lopta je pogodila Gonazala Eskalantea i prevarila Samira Handanovića.

Kratko je trajala i nada “Orlova” jer je već u 63. minuti bilo 3:1. Kao “brzi voz” je protutnjao Lukaku pored Marka Parola i odigrao do Martineza koji vjerovatno nikad u karijeri nije postigao lakše pogodak.

Bilo je do kraja još nekoliko prilika na obje strane, međutim mreže su mirovale i na semaforu je ostalo 3:1.

U narednom kolu ispred Intera je “Derbi della Madonina” protiv gradskog rivala Milana, dok će Lacio igrati protiv Sampdorije, a nakon toga ih očekuje prvi meč osmine finala Lige šampiona protiv Bajerna.