U prvoj utakmici četvrtfinalne serije Evrolige popularni “Pivari” na tlu Turske dočekali su “Kraljevski klub”, a pobjedu su odnijeli košarkaši Efesa rezultatom 90:63 (20:18, 24:22, 20:10, 26:13).

Ovim mečom zvanično je otvorena druga faza Evrolige poslije koje ćemo saznati četiri putnika u Keln na “fajnal for” najelitnijeg košarkaškog takmičenja Starog kontinenta.

Već na otvaranju susreta Real Madrid dao je do znanja turskom predstavniku da se ne planira predati bez borbe, a serija 8:0 na krilima Valtera Tavaresa i Nikolasa Laprovitole izazvala je reakciju sa klupe Efesa i tajmaut Ergina Atamana. Nastavio je Argentinac u dresu Reala jako dobro, a u međuvremenu znali su “Pivari” odgovoriti preko Krunoslava Simona, Sertača Šanlija, pa je Efes poveo prvi put (17:16).

U nastavku je viđena rezultatska klackalica, a nakon uvodnih deset minuta igre semafor “Sinan Erdem Doma” pokazivao je 20:18 u korist domaćeg sastava.

Druga četvrtina i njeno otvaranje u potpunosti su privatizovali Rodrig Buboa i Šejn Larkin, na čijim krilima je Efes poveo 31:24. Madridski sastav bez mnogo problema uhvatio je rezultatski priključak nakon pogođenih šuteva za tri poena Rudija Fernandeza i Trej Tompkinsa. Uslijedilo je i “buđenje” Vasilija Micića, pa je turski sastav vođen najboljim bekovskim duom Evrolige u vidu Micića i Larkina zadržavao vođstvo.

Poslije velike borbe i prvog poluvremena koje je i te kako opravdalo očekivanja uslijedio je petnaestominutni odmor, a put svlačionice “Pivari” su otišli uz četiri poena “viška” (44:40).

Početak treće četvrtine u potpunosti je pripao Efesu, a poslije dva uzastopna napada u kojima su izabranici Atamana pogodili dalekometne šuteve za tri poena bilo je +10 (50:40). Nastavio je Efes u jako dobrom ritmu, a zatim je viđeno nekoliko minuta poprilično pasivne igre gdje niko od aktera nije bio precizan, zbog čega više od tri minute promjene rezultata nije bilo (57:43).

Pred posljednji kvartal Efes je uspio obezbijediti značajnu zalihu u vidu +14 (64:50) i mora se priznati da je tempo igre gostujućih košarkaša i te kako opadao kako je vrijeme prolazilo.

Posljednja četvrtina pretvorila je ovaj meč u jednosmjernu ulicu, jer je bilo više nego evidentno da “Pivari” preuzimaju kontrolu nad utakmicom. U međuvremenu se raspucao i Adrijen Moerman, dok je Buboa nemilosrdno zatrpavao mrežicu rivala. Turski sastav kreirao je seriju 11:0, čime su došli do rekordnog vođstva +24 (77:53).

Osim povrede Vasilija Micića do kraja utakmice nije bilo značajnijih dešavanja, tako je nakon posljednjeg zvuka sirene koja označava istek regularnih 40 minuta apsolutno zasluženo Efes poveo 1:0 u četvrtfinalnoj seriji protiv madridskog Reala rezultatom 90:63.

Rodrig Buboa je predvodio pobjednički sastav doprinosom u vidu 19 poena i pet skokova, dok je u poraženom sastavu bolji od saigrača bio Trej Tompkins ubacivši 13 poena.

Naredni duel Efesa i madridskog Reala zakazan je za četvrtak, kada će na istom mjestu u istom terminu sa početkom od 19 časova veliki rivali boriti za što povoljniji rezultat pred utakmicu u prijestonici Španije, gdje će “Kraljevski klub” biti domaćin.

U slučaju da ste propustili najavu četvrtfinalnih okršaja Evrolige, možete iskoristiti slobodno vrijeme da pogledate “Meridianov košarkaški podkast” čija prva epizoda akcenat stavlja upravo na završnicu najelitnijeg košarkaškog takmičenja na Starom kontinentu.