Makabi na pogon Vilbekina savladao Zvezdu i prekinuo niz od tri poraza u Evroligi

U okviru 12. kola Evrolige, Makabi je na svom parketu savladao Crvenu zvezdu rezultatom 81:76 (23:20, 18:18, 15:17, 25:21) i tako prekinuo niz od tri poraza u Evroligi.

Beogradski “crveno-bijeli” su odlično otvorili večerašnji duel u Tel Avivu i zahvaljujući dobroj odbrani i pametnoj igri u napadu, stekli su početnu prednost od 16:9. Ipak, nakon izlaska Džordana Lojda, Korija Voldena i Ognjena Kuzmića, Makabi je dobio više prostora za igru, a Otelo Hanter je u par navrata bez problema izašao na kraj sa Emanuelom Terijem, dok je Zvezda u napadu ostala bez rješenja, pa su Izraelci veoma brzo uhvatili priključak, a onda i okončali prvu dionicu sa +3 (23:20) poslije trojke Skotija Vilbekina preko tri igrača uz zvuk sirene.

Početkom drugog kvartala, Janis Sfairopulos je u igru uveo Omrija Kaspija kome je ovo bio prvi nastup u Evroligi ove sezone. Izraelski veteran je doživio tešku povredu u finišu prethodne takmičarske godine i pokušao je grčki trener da ga razigra pozivajući par akcija za njega što je ovaj vratio košem za 27:22. Najveću prednost u prvom poluvremenu, domaći su imali poslije “duge dvojke” Tajlera Dorsija (31:23).

U tim trenucima sredinom četvrtine, oba tima su već bila uveliko u bonusu i uslijedio je pravi karneval slobodnih bacanja i stekao se utisak da napadi ne mogu završiti na drugi način osim poenima sa penala. Najbolje se u takvim okolnostima snašao Dejan Davidovac koji je u tri uzastopna napada iznudio faulove na preuzimanju, a nešto kasnije je i Lojd upisao četiri uzastopna poena sa penala. Zvezda je na taj način spustila zaostatak, pa se na veliki odmor otišlo pri vođstvu Makabiju od 41:38.

lojd

Jako sporo je Zvezda otvorila treću četvrtinu i na taj način je dopustila Makabiju da se serijom 7:0 odlijepi na prvu dvocifrenu prednost (48:38) večeras. Vilbekin je u tim trenucima u napadu radio šta je htio, dok su crveno-bijeli promašili nekoliko otvorenih šuteva van linije 6,75m.

Poslije poena Ilajdže Brajanta, imali su Izraelci i visokih +13 (52:39), ali tada u dobar napadački ritam prvo ulazi Džoni O’Brajant, a onda i Lojd pogađa dvije trojke za smanjenje rezultata na 54:53. Odigrala je Zvezdu na drugoj strani parketa odličnu odbranu u drugoj polovini treće dionice koja je okončana rezultatom 56:55 za Makabi.

Nastavio je Lojd da rešeta mrežicu rivala i na startu posljednjeg perioda, kada je trojkom doveo svoj tim u prvo vođstvo (58:56) još od uvodnog dijela utakmice. Odgovorili su na drugoj strani trojkama Vilbekin i Anđelo Kalojaro, te se još jednom promijenio vodeći tim (62:60).

Uslijedio je period igre u kojem se konstantno igralo “koš za koš” i gdje je bila viđena rezultatska klackalica sve do tri minute prije kraja utakmice kada je Brajant povezao dvije trojke i odveo svoj tim na +5 (75:70), a Saša Obradović odreagovao minutom odmora. Skoro dvije minute nakon toga nije viđen niti jedan poen, a crne minute na obje strane je prekinuo Lojd slobodnim bacanje iz tehničke greške koju je dobio Kris Džons.

Zvezda je imala priliku da zaostatak spusti na samo jedan posjed na 55 sekundi do kraja, ali O’Brajant je promašio šut sa distance, a na drugoj strani je Vilbekin promiješao odbranu Beograđana i proslijedio pas za Brajanta koji je ostao sam na trojci i pogotkom za 78:71 stavio tačku na ovaj susret. Na kraju, konačan rezultat je bio 81:76.

Poslovično najbolji u redovima Makabija bio je Vilbekin sa 23 poena, a istakao se i Brajant sa 18 poena. U poraženom sastavu, bolji od ostalih je bio Lojd sa 24 poena.

Ovo je crveno-bijelima bio treći uzastopni, a ukupno osmi poraz u ovom takmičenju, dok su Izraelci upisali četvrtu pobjedu. U narednom kolu najelitnijeg klupskog košarkaškog takmičenja u Evropi, Zvezda će sljedećeg četvrtka u Beogradu dočekati Olimpijakos, a Makabi putuje u Španiju na megdan sa Baskonijom.