Reuters/Lee Smith

Mančester siti je sa 4:3 pobijedio Real Madrid.

U prvom polufinalu Lige šampiona, snage su na Etihadu odmjerili Mančester siti i Real MadridNa kraju spektakularne utakmice, s čak sedam golova, pobjedu je odnijela domaća ekipa, slavivši sa 4:3. Odluka će o putniku u finale tako pasti tek za osam dana, u uzvratnoj utakmici na stadionu Santiago Bernabeu.

Da ovo možda neće biti dobra veče za sastav koji vodi Karlo Anćeloti, bilo je jasno već na početku. Njegovi igrači praktično nisu loptu ni imali u svojim nogama, a već su je morali vaditi iz vlastite mreže.

Dugo su Sitijevi fudbaleri kružili oko gostujućeg gola, sve dok Rijad Marez nije odličnim ubačajem pronašao Kevina De Brujnea. Bio je to prilično netipičan gol za belgijskog igrača, glavom je poslao loptu u mrežu, i to nakon samo 93 sekunde. Naravno, pritom je i oborio rekord, najbrži je to gol u polufinalima ovog takmičenja.

Veliki je to bio šok za goste, od kojeg se nisu stigli ni oporaviti, a već su primili i drugi pogodak. Sada se De Brujne našao u ulozi asistenta, ubacio je u Realov peterac, gdje je loptu leđima okrenut golu primio Gabriel Žesus. Okrenuo se oko svog čuvara, Davida Alabe, te poentirao za ekspresnih 2:0 na Etihadu.

Situacija je za Madriđane mogla biti čak i gora, da su domaći bili precizniji i prisebniji sredinom prvog poluvremena. Stvorili su Sitijevi igrači tada dvije velike prilike, prvo nije uspio Mahrez, a zatim i Fil Foden, što je razbjesnilo i razljutilo njihovog trenera Pepa Gvardiolu. Raspoloženje mu se sigurno nije popravilo pet minuta kasnije, kada je Real smanjio zaostatak.

U toj je 33. minuti Luka Modrić uklizavanjem zadržao loptu u posjedu svoje ekipe, ona je došla do Ferlanda Mendija, koji je sjajnim ubačajem pronašao Karima Benzemu. Ne treba puno prostora francuskom veteranu za postizanje pogotka, a ni Oleksandr Zinčenko nije baš najbolje markirao, pa je s otprilike 13 metara i uz pomoć stative savladao Edersona.

Marez i Foden razočarali su svog trenera u prvom poluvremenu, a s istom su praksom nastavili i na početku drugog. Alžirac je opet sam izišao pred Tiboa Kurtou, ovog je puta bio nešto precizniji, ali je lopta završila tek na stativi. Odbila se tačno na Fodenovu nogu, ali njegov je pokušaj na prazan gol blokirao Dani Carvahal.

Što nije uspio tada, mladi je engleski fudbaler ispravio samo šest minuta kasnije. U prodoru je po desnom krilu bilo Fernandinjo, koji s klupe ušao umjesto povrijeđenog Džona Stonsa, te potom ubačajem pronašao Fodena. On se samo naklonio i iz blizine svladao Realovog golmana.