REUTERS/Bernadett Szabo

Mančester siti je u revanšu osmine finala Lige šampiona savladao Borusiju Menhengladbah rezultatom 2:0 i plasirao se u četvrtfinale ukupnim skorom 4:0, pošto su i u prvoj utakmici “Građani” bili bolji od njemačkog tima istim rezultatom.

Od prve minute susreta koji je odigran na “Puškaš areni” Mančester siti se postavio kao ekipa koja želi što prije da potvrdi prednost iz prvog meča i plasira se u narednu fazu.

Imali su “Građani” u sedmoj minuti izglednu priliku da povedu, kada je Fil Foden šutirao unutar kaznenog prostora, međutim Jan Zomer se ispriječio i dobro zaustavio taj udarac.

Do pogotka i mirnijeg nastavka Mančester siti je stigao u 12. minuti. Nije to bio bilo kakav gol, već prava “bombaKevina de Brujnea koji je nakon dodavanja Rijada Mahreza iz koljena slabijom lijevom nogom “ispalio” jedan projektil koji je od prečku završio u mreži Nijemaca.

Nije se dugo čekalo na drugi gol. Svega pet minuta kasnije Foden je prihvatio jednu loptu na 40 metara od gola Borusije, sjajno se okrenuo i oslobodio čuvara, a potom spojio sa golom Ikaja Gundogana kojem nije bilo teško da postigne pogodak i već tada može se reći, otkloni sve dileme oko prolaska dalje.

Kakav udarac ima De Brujne Belgijanac je demonstrirao u 35. minuti. Izveo je slobodnjak sa velike distance i poprilično namučio golmana “gostiju” koji se morao dobro pomučiti da izbaci loptu u korner. Jedinu priliku u prvom poluvremenu Borusija je imala pet minuta prije kraja kada je Bril Embolo glavom šutirao pored gola.

Nije mnogo viđeno u drugom poluvremenu od oba tima. Jasno je bilo odavno da Nijemci nemaju šanse da zakomplikuju ovaj dvomeč, a i Pep Gvardiola kao da je rekao svojim izabranicima da “spuste gas” i umire utakmicu.

Držao je loptu Mančester siti tokom kompletnih 90 minuta više u svom posjedu, kružio oko gola Borusije, ali u drugom dijelu nisu pretjerano ni pokušavali stići do trećeg gola.

Mogli su u 66. minuti kada je Mahrez šutirao, no Zomer se dobro postavio i odbranio njegov pokušaj. Mogao je Alžirac i u 88. minuti upisati se u listu strijelaca, ali je tada loše završio akciju, pa je do kraja ostalo 2:0 na semaforu.

Mančester se plasirao u osminu finala ukupnim rezultatom 4:0 i čekaće protivnika sa kojim će se boriti za polufinale.