U sklopu 25. kola Evrolige posljednji susreti današnjeg rasporeda donijeli su ubjedljive trijumfe Milana protiv Makabija 87:68 (21:12, 18:15, 26:21, 22:20), a izabranici Šarunasa Jasikevičiusa nisu dopustili litvanskom predstavniku Žalgirisu apsolutno nikakav promil šanse i nadanje punom plijenu o čemu govori i rezultat 86:62 (24:24, 24:13, 23:10, 15:15).

Od samog početka susreta košarkaši Milana mnogo lakše dolazili su do poena protiv “ponosa Izraela”, pa je prva četvrtina u mnogome uticala na preostalih trideset minuta ovog susreta. Šaroliki napad tima iz “grada mode” ogledao se u činjenici da su poene postizali skoro pa svi košarkaši koji su istrčali na parket “Mediolanum Foruma”, a semafor je poslije uvodnih deset minuta pokazivao 21:12 u korist domaćih.

Kevin Panter nastavio je sa jako dobrim sekvencama i u drugoj četvrtini, reketom je vladao Kajl Hajns dok su na drugoj strani neraspoložene saigrače pokušavali probuditi Ilajdža Brajant i Dragan Bender, ali zaliha u vidu 12 poena bila je na strani Milana (39:27) pri odlasku na pauzu između dva poluvremena.

Treći i ujedno najefikasniji period ovog meča takođe je pripao izabranicima Etorea Mesine, a već raspoloženim košarkašima Armanija pridružili su se srpski krilni centar Vladimir Micov i Ševon Šilds koji su mrežicu Makabija “palili” šutevima van linije za tri poena.

Takav ishod događaja doveo je da četvrta dionica uopšte ne donosi bilo kakvu rezultatsku neizvjesnost, o čemu svjedoči i konačan rezultat ovog susreta 87:68, pa je posljednjih deset minuta predstavljalo formalnost kako bi saznali definitivnu razliku kojom je Milano došao do 16. trijumfa u dosadašnjem dijelu ovogodišnje Evrolige.

Najbolji strijelac pobjedničkog sastava bio je Kevin Panter sa 15 poena, Kajl Hajns postigao je poen manje uz po tri skoka i asistencije, dok je Serhio Rodrigez učinkom od 10 poena i devet uspješnih dodavanja ušao u klub košarkaša koji su u najelitnijeg evropskom takmičenju postigli preko 3000 poena.

Poraženi sastav predvodio je Otelo Hanter poenterskim učinkom od 16 poena i devet skokova, Tajler Dorsi “brojao” je do 11, dok je poen manje postigao Kris Džouns

U narednim izazovima Milano odlazi u Rusiju gdje će odigrati duel zaostalog 5. kola protiv Zenita, dok će Makabi na noge minhenskom Bajernu koji pod dirigentskom palicom Andree Trinkijerija bilježi fantastične rezultate.

Posljednji susret večeri odigrali su Barselona i Žalgiris, a osvajač španskog Kupa Kralja nastavio je u sjajnom ritmu o čemu svjedoči i više nego ubjedljiva pobjeda nad litvanskim predstavnikom rezultatom 86:62.

Košarkaška četa Šaruna Jasikevičiusa, bivšeg trenera njihovog večerašnjeg protivnika, na samom početku meča razmjenjivala je “koš za koš” sa rivalom iz Litvanije. Na jednoj strani dominirao je više nego raspoloženi Kori Higins, dok je revolveraški obračun na drugoj strani prvobitno prihvatio Arturas Milaknis. Sjajno je meč otvorio i bivši košarkaš beogradskog Partizana Žofre Lovernj koji se nije ustručavao da u reketu tima iz Blaugrane postiže poene.

Definitivan rezultat poslije uvodnih deset minuta igre bio je 24:24, a sa zvukom sirene koja označava kraj prvog perioda poene za izjednačenje postigao je Brendon Dejvis.

Drugi kvartal može se okarakterisati kao ključ ove utakmice, jer je upravo u drugih deset minuta igre Barselona stekla dvocifrenu prednost koja se, ispostaviće se na kraju, samo povećavala. Ogroman posao pred odlazak na poluvrijeme odradili su Nikola Mirotić i Pjer Oriola uz već raspoloženog Higinsa. Na drugoj strani glavno oružje litvanske škole košarke koje se ogleda u šutu zakazalo je u “Blaugrani”, pa je Barselona otišla na odmor sa “+11” (48:37).

Nastavak susreta ponudio je još jedan period igre u kojem je katalonski sastav uvećao svoju prednost (23:10), ograničivši protivnika samo deset poena u trećem kvartalu. Mirotić je drugo poluvrijeme otvorio šutem za tri poena, a scena u ovom dijelu igre u potpunosti je pripala Brendonu Dejvisu koji je bio nerješiva enigma za svoj bivši sastav.

Pred odlučujućih deset minuta semafor je pokazivao 71:47, tako da se četvrta četvrtina i ne može baš okarakterisati kao odlučujući period igre u takmičarskom smislu, već je baš kao u duelu Milana i Makabija bila upitna samo razlika kojom će domaći sastav trijumfovati.

Na kraju je Barselona slavilo sa više nego ubjedljivih 86:62, što dovoljno govori o terenskoj dominaciji i formi u kojoj se nalazi španski tim.

Titulu najboljeg strijelca ovog meča podijelili su Kori Higins i Pjer Oriola koji su postigli po 19 poena, samo što je Amerikanac poenterskom učinku pridodao i tri asistencije, dok je krilni reprezentativac Španije uhvatio i sedam skokova. Brendon Dejvis za samo 11 minuta provedenih na parketu ubacio je 12 poena, dok je Nikola Mirotić stigao do 10.

U poraženom sastavu niko od košarkaša nije imao dvocifren učinak što dovoljno govori o lošem izdanju litvanskog sastava, a devet poena postigao je Najdžel Hejs, dok su Žofre Lovernj, Arturas Milaknis i Marius Grigonis ubacili po poen manje.

Naredni izazov za Barselonu ogleda se u francuskom Asvelu, dok će Žalgiris priliku za trijumf tražiti protiv Crvene zvezde. Napomene radi, katalonski sastav u dosadašnjem dijelu Evrolige ostvario je učinak od 17 pobjeda i samo sedam poraza, a litvanski tim trenutno zauzima devetu poziciju tabele najelitnijeg evropskog takmičenja uz omjer 13:10.