REUTERS/Phil Noble

Mančester siti je večerašnjom pobjedom od 2:0 odbranio prednost od 2:1 iz prve polufinalne utakmice s Pari Sen Žermenom i postao prvi ovosezonski finalista Lige šampiona.

Od samog starta utakmice igrači Pari Sen Žermena isključivo vertikalnim dodavanjima konstantno su prebacivali loptu u posljednju trećinu terena, te se igra u prvih deset minuta odvijala na polovini domaćina. Parižani nisu uspijevali uputiti udarac ka golu Edersona, ali su u sedmoj minuti izborili penal. Abdu Dijalo je ubacio loptu na peterac, tamo je lopta u predjelu ramena pogodila Oleksandra Zinčenka, a Bjorn Kjupers je bez puno razmišljanja pokazao na bijelu tačku. Uslijedio je protest igrača Mančester sitija, ali i intervencija iz VAR sobe nakon koje je belgijski sudija promijenio svoju odluku i podbacivanjem lopte nastavio igru.

U 11. minuti utakmice Edersonov vanserijski kvalitet učešća u izgradnji napada je došao do izražaja. Izvukli su “Građani” igrače Pari Sen Žermena duboko na svoju polovinu, a potom je brazilski golman na fantastičan način uputio dugačko dodavanje kojim je prebacio kompletnu postavku gostiju. Zinčenko je pravovremenim prelaskom na protivničku polovinu izbjegao ofsajd zamku, a nakon što je stigao dodavanje svog čuvara mreže odigrao je povratnu loptu za Kevina De Brujnea čiji se udarac odbija od Alesandra Florencija i dolazi do Rijada Mareza koji prizemnim udarcem šalje loptu pored Kejlora Navasa i trese mrežu protivnika.

Pet minuta poslije gosti su imali prvu priliku za upućivanje udarca ka golu. Nejmar je izveo slobodan udarac, a loptu je glavom u korner prebacio Fernandinjo. Nakon što je ubacivanje iz ugla zaustavljeno izbacivanjem lopte iz šesnaesterca domaće ekipe uslijedio je centaršut Anhela Di Marije na koji dobro reaguje Markinjos, koji sa svega par metara udaljenosti pogađa prečku.

Tri minute poslije Parižani su ponovo imali dobru situaciju. Bernardo Silva je izgubio  loptu na sredini terena nakon što mu je Ederson istu bacio u trenutku kada je stajao daleko od okvira svog gola. To je iskoristio Di Marija koji je po oduzetoj lopti portugalskom reprezentativcu s tridesetak metara udaljenosti gađao prazan gol, ali je bio zamalo neprecizan. Uslijedio je vidjljivo neatraktivniji period igre koji je udarcem s 20 metara od gola prekinuo De Brujne, koji je takođe bio neprecizan. Do odmora su još jednom uspjeli zaprijetiti gosti. Ander Erera je nakon kombinacije s Dijalom na lijevoj strani uputio udarac s vrha šesnaesterca, ali je ishod toga bio novi gol-aut za Edersona.

Uvodna monotonija drugog poluvremena razbijena je u devetoj minuti nastavka. De Brujne je prizemnim dodavanjem u jedan na jedan situaciju s Navasom izbacio Fila Fodena. Kostarikanac je bio uspješniji u duelu nakon kojeg je signaliziran ofsajd. U istoj minuti mladi engleski reprezentativac još jednom je zaprijetio golmanu Pari Sen Žermena, a ishod je i toga puta bio isti, ako izuzmemo visoko podignutu ruku Kjupersa. Visoki izlazak domaće ekipe ostavio je veliku količinu prostora pred na njihovoj polovini, a jedini igrač kojem ga nisu željeli ostaviti bio je Nejmar koji je loptu u njega unio minutu poslije. Brazilac je dugo vukao loptu, oslobađao se redom svojih defanzivnih čuvara, pa potom uputio udarac koji požrtvovanom reakcijom blokira Zinčenko.

Posljednjih pola sata gosti su krenuli na sve ili ništa, a nada da će uspjeti izboriti ono što im je predstavljalo sve u tom trenutku trajala je svega tri minute. Kombinacijom sa De Brujneom Foden je poprilično brzo osvojio veliku količinu prostora ostavljenu na raspologanje Mančester sitiju, a potom je dodavanjem paralelnim s gol linijom dodao loptu Marezu koji bez puno problema postiže svoj drugi pogodak na utakmici i donosi svojoj ekipi status prvog ovosezonskog finaliste Lige šampiona.

Konačni poraz gosti su bili primorani prihvatiti u 69. minuti utakmice. Di Marija je potrčao za loptom koja je napustila granice igrališta, a njegovu nervozu je primijetio a potom iskoristio Fernandinjo koji je pratio Argentinca da bi ga ovaj potom udario van granica terena i zaradio direktan crveni karton.

15 minuta prije kraja Foden je ponovo bio blizu postizanja pogotka. Udarcem s linije šesnaesterca uspio je savladati Navasa, ali se lopti na putu ka mreži ispriječila stativa. Engleski reprezentativac je iz iste pozicije pokušao i pet minuta poslijed, ovaj put slabijom lijevom nogom, što je bila dovoljno olakšavajuća okolnost za golmana gostujuće ekipe koji je uz pomoć podloge zaustavio ovaj udarac.

Nervozni igrači gostujuće ekipe agresivnom igrom uspjeli su smanjiti želju Mančester sitija da dođe do trećeg gola, pa je nakon neaktivnih posljednjih deset minuta utakmice ista završena pobjedom domaćina rezultatom 2:0.