Pari Sen Žermen je u prvoj utakmici osmine finala Lige šampiona na “Kamp nou stadionu” pobijedio Barselonu rezultatom 4:1.

Veliki ulog i dobro poznati protivnici uticali su na nešto oprezniji početak i jednih i drugih. Ipak, na startu se Barselona postavila kao ekipa koja je kontrolisala posjed i imala loptu više u svojim nogama.

Svoju prvu veliku priliku domaći su dočekali u 14. minuti. Lionel Mesi i Pedri su odigrali dupli pas i mladi fudbaler je poslao sjajnu loptu ka Antoanu Grizmanu koji je ipak otišao nešto dalje od gola, što je uticalo i na slabiji udarac, te pomoglo Kejloru Navasu da zaustavi taj pokušaj.

Pet minuta kasnije Pari Sen Žermen je propustio veliku priliku da dođe u vođstvo. Kilijan Mbape je sjajno pronašao Maura Ikardija koji je morao bolje u situaciji jedan na jedan sa Mark-Andre ter Štegenom pa je neko od odbrambenih igrača Barselonu uspio da izbaci loptu ispred gol linije.

Kazna za to stigla je u 25. minuti. Leandre Kurzava je bio neoprezan i sapleo Frenkija de Jonga, a Bjorn Kuipers nije imao dilemu da pokaže na bijelu tačku. Pročitao je Navas stranu u koju je šutirao Mesi, ali nije mogao zaustaviti omalenog Argentinca da se upiše među strijelce.

Četiri minute je trajalo vođstvo Barselone i stigao je brz odgovor Parižana. Sjajnu akciju gostiju završio je Mbape i ostavio nemoćnog Ter Štegena za 1:1 na semaforu i utakmica je mogla da “krene ispočetka“.

Nakon toga utakmica kao da se “rasplamsala” i sjevale su prilike na obje strane. Prvu sljedeću propustio je Kurzava kada je šutirao između nogu Žerara Pikea, a golman Barselone krajnim naporom skrenuo loptu u korner. Nekoliko trenutaka kasnije Grizman je bio u kontranapadu i dobro šutirao, međutim malo pored gola.

Do kraja poluvremena gosti su imali još jednu veliku šansu. Nakon kornera koji je izveo Mbape, Ikardi je bio najviši u skoku i glavom šutirao tik pored stative.

Samo što je počelo drugo poluvrijeme, a Pari Sen Žermen je već zaprijetio. Mbape je bio taj koji je šutirao, no nije bio dovoljno precizan. Igrao se 49. minuti kada je Nijemac na golu domaćih spasio svoj gol sigurnog gola, jer je udarac Mojzea Kina zakačio nekog u bloku i vrlo lako mogao završiti iza leđa Ter Štegena.

Nakon toga težište igre se ponovo pomjerila na stranu gostiju iz Pariza, ali osim jednog slobodnog udarca Mesija Barselona nije ništa napravila.

I onda novi udarac za Barselonu i novi gol za Mbapea u 65. minuti. Alesandro Florenci se ubacio po desnoj strani i poslao loptu ka Ikardiju u peterac. Pike je uspio ispred Argentinca za kratko skloniti loptu, ali je ona stigla do mladog napadača koji je proslijedio u nebranjenu mrežu.

Nastavio je Pari Sen Žermen i Mbape u istom ritmu i već u sljedećem napadu nakon solo prodora izašao ispred Ter Štegena, ali ga je ovaj uspio zaustaviti i spasiti svoj gol.

Ono što tad gosti nisu pretvorili u pogodak, jesu par minuta kasnije. Leandro Paredeš je izveo prekid i ubacio loptu u peterac, a Kin ostao potpuno sam i glavom sa pet metara treći put najtjerao Ter Štegena da vadi loptu iz svoje mreže.

Poigravao se Navas u 82. minuti i za malo da je to iskoristio Grizman, ali sreća je bila na strani Kostarikanca i uspio je proći nekažnjeno za nonšalanciju.

Sve je bilo gotovo u ovoj utakmici kada je u 85. minuti Mbape stigao do het-trika. Krenuli sa Parižani u kontranapad, tri igrača su išla na dvojicu Barseloninih, Julijan Draksler odigrao do Mbapea, a ovaj još jednim sjajnim potezom treći put matirao golmana Barselone.

Uzvrat u Parizu se igra 10. marta, a do tada će Barselona morati da pripremi pravo čudo da izbaci Pari Sen Žermen. Nije to njima strano, sa obzirom na čuvenu utakmicu i pobjedu 6:1 na istom ovom stadionu kada su Parižani ostali bez plasmana u četvrtfinale.