MeridianSportBH u Kataru: Srbija dobila treću šansu

Drug krug utakmica grupne faze Svjetskog prvenstva u Kataru danas je završen. Samo pojedine reprezentacije osigurale su plasman u osminu finala, dok će većina na rasplet čekati do kraja.

Srbija je prva igrala danas od 13 časova po lokalnom vremenu protiv Kameruna. Navijači su s velikim očekivanjima sačekali ovo prvenstvo, međutim Brazil je malo prizemljio “Orlove”. Ipak, jedan dan je trebalo da srpski navijači zaborave poraz i loše izdanje protiv “Selesaa”, pa su očekivanja ponovo bila velika pred susret protiv Kameruna.

Okupljanje navijača počelo je u pola 11 po lokalnom vremenu nedaleko od “Al Džanuba” stadiona u tržnom centru. Veliki broj srpskih navijača napravio je korteo sat vremena pred utakmicu do stadiona i tako nagovijestio da će srpski fudbaleri imati veću podršku od protivnika tokom 90. minuta.

Ponovo se Dragan Stojković Piksi odlučio da utakmicu počne s jednim napadačem, Aleksandrom Mitrovićem. Djelovalo je do dobro za Srbiju koja je stvarala šanse i dominirala terenom. Nekoliko propuštenih prilika međutim kaznio je Kamerun iz prve prilike na drugoj strani i došao do prednosti. Trebalo je Srbiji par minuta da se oporavi od primljenog gola, te ponovo uspostavi dominaciju. Terensku nadmoć Srbija je krunisala u nadoknadi prvog poluvremena kada su sa dva gola došli do preokreta, a vrlo lako mogli i do 3:1 nakon prvog dijela.

U nastavku, Srbija je djelovala kao da će pregaziti protivnika. Nakon sjajne akcije Mitrović je povećao na 3:1, atmosfera na stadionu dodatno proključala, a momentum bio u potpunosti na strani Srbije. Pomalo je nevjerovatno kako su srpski fudbaleri to ispustili, jer su u periodu od dvije minute primili dva pogotka iz kontranapada. Sve je krenulo niz brdo za Srbiju, što je izazvalo novo nezadovoljstvo navijača, koji su nade preusmjerili u susret Brazil-Švajcarska.

Zagrijavao se Dušan Vlahović dugo vremena pored terena, a šansu da uđe s klupe nije dobio. Naravno, nakon dvije neuvjerljive partije pojavio se nefudbalski razlog tome i razdor u reprezentaciji. Koliko je u tome istine i koliko može da utiče na tim, igrači su dobili još jednu priliku protiv Švajcarske da dokažu. Treću šansu, koju možda nisu ni zaslužili, dobili su srpski reprezentativci jer je Brazil uspio savladati Švajcarsku rezultatom 1:0.

Kazemiro je produžio nadu Srbiji da sa bilo kojom pobjedom može do osmine finala Svjetskog prvenstva. Brazil je na stadionu “974″ pobijedio rezultatom 1:0. To Srbiji ostavlja mogućnost da sa bilo kojom pobjedom ostvari plasman u narednu fazu, naravno pod uslovom da Kamerun ne pobijedi Brazil, što je malo vjerovatno da će se desiti.

Da li Srbija može da pobijedi Švajcarsku? Svakako da može. Međutim, ukoliko su ponovo prevladale vanfudbalske teme unutar reprezentacije, sluti na još jednu razočarenje navijača i totalni gubitak vjere u sprski fudbal.

brazil

Odigrane su i dvije utakmice grupe H u iz koje je takođe poznat jedan putnik u osminu finala, a to je Portugal. Portugalci su savladali Urugvaj sa 2:0 i tako najvjerovatnije osigurali i prvo mjesto u grupi.

Borbu za drugu poziciju vodiće Gana i Urugvaj u direktnom duelu 2. decembra. Svoju šansu će tražiti i Južna Koreja, međutim oni ne zavise samo od sebe, a čeka ih i utakmica protiv Portugala u kojoj moraju da savladaju Kristijana Ronalda i ekipu.

Biće zanimljiv ishod ove grupe, jer se u osmini finala ukršta sa grupom u kojoj je Srbija. Tako će, “Orlovi” ukoliko se ipak plasiraju u osminu finala, igrati protiv Portugala.

Piše: Marko Ivančević