U okviru petog kola grupne faze Lige Evrope, Milan je na svom terenu savladao Seltik sa 4:2.

Milan je u utakmicu ušao znatno ofanzivnije od protivnika i preuzeo posjed lopte od samog početka.

Ipak, gosti su došli do pogotka u sedmom minutu. Đanluiđi Donaruma je dodao do Radeta Krunića, a on je kardinalno pogriješio i izgubio loptu na vrhu šesnaesterca. Tom Rogić je to iskoristio i pogodio mrežu mladog italijanskog golmana za 1:0.

Primljen pogodak je evidentno uzdrmao izabranike Stefana Pjolija. Klub iz Glazgova je imao priliku i u desetom minutu, no Rogić nije uspio da se po drugi put upiše u listu strijelaca.

Tri minuta kasnije, Donaruma je iz situacije jedan na jedan izašao kao pobjednik protiv Keluma Mekgregora, no nedugo zatim je ponovo bio nemoćan. Rajan Kristi je proigrao Odsonea Eduarda, a francuski napadač je sjajno prebacio čuvara mreže Milana i tako udvostručio prednost “Kelta”.

Izgledalo je da su “Rosoneri” u nokautu, ali domaćini su smogli snage da se vrate u utakmicu i prebace momentum na svoju stranu.

U 24. minutu, Hakan Čalhanoglu je odlično izveo slobodan udarac sa nešto više od 20 metara i Vasilios Barkas nije imao nikakve šanse.

Dva minuta kasnije, grčki golman je ponovo kapitulirao. Nakon greške odbrane Seltika, Milan je kreirao dobru akciju po lijevoj strani, a lopta je na kraju došla do Samua Kastiljeha koji se dobro snašao i pogodio za 2:2.

U nastavku, Pjolijeva ekipa je nastavila sa napadima, a škotski predstavnik je bio orijentisan na kontre, no nije bilo promjene rezultata i na veliki odmor se otišlo sa 2:2.

Milanezi su u drugi period ušli upravo onako kako su željeli. Već u 50. minutu, Jens Hauge je imao fantastičan solo prodor po lijevoj strani, a zatim se obrušio u šesnaesterac odakle je poslao loptu u nebranjeni dio mreže i tako donio preokret svojoj ekipi.

Utakmica se nastavila u sličnom tonu, Milan je bio nešto konkretniji i većinom je dobijao bitku na sredini terena, ali ni Seltik nije bio bezopasan. U 62. minutu, Džeremi Frimpong je dobro primio loptu i šutirao iz kaznenog prostora, no nije bio dovoljno precizan.

Desetak minuta kasnije, Kristi je odlično šutirao iz slobodnog udarca sa oko 25 metara, izgledalo je da će to biti izjednačenje, međutim Donaruma je fantastično reagovao i vrhovima prstiju sačuvao svoju mrežu.

Tim iz “Grada mode” je potom ponovo stisnuo gas i napravio dodatni pritisak na protivnike, a do četvrtog gola su stigli u 82. minutu. Hauge je ponovo sjajnim driblingom napravio višak po lijevoj strani, zatim se zaputio u šesnaesterac i izgledalo je da će još jednom šutirati, no ovog puta je odlično asistirao do Brahima Dijaza, koji je mirno poslao loptu iza leđa protivničkog golmana.

Domaćini su relativno mirno priveli meč kraju. Seltik je u trećem minutu sudijske nadoknade imao priliku za još jedan gol, ali Donaruma je odbranio pokušaj Frimponga iz daljine i konačan rezultat je ostao 4:2.

U narednom kolu, Milan će igrati protiv Sparte u gostima, a Seltik će na svom terenu dočekati Lil.

Milan: Donaruma, Dalo, Kjer (od 11. Romanjoli), Gabija, Ernandez, Kesi (od 61. Benaser), Krunić (od 46. Tonali), Kastiljeho, Čalhanoglu (od 61. Dijaz), Hauge, Rebić (od 83. Kolombo)

Seltik: Barkas, Abd Elhamed, Biton, Ajer, Laksalt, Mekgregor, Braun (od 78. Soro), Kristi (od 86. Klimala), Rogić (od 67. Nčam), Frimpong, Eduard