Mundijalske priče: Holandija

Ostalo je još 52 dana do početka Svjetskog prvenstva u Kataru, a u serijalu “Mundijalske priče” ćemo kroz kratki siže obići sve reprezentacije učesnice ovogodišnjeg izdanja turnira, a sada nam je na redu Holandija.

Otpisani gigant se vraća na velika vrata

Holandija se vratila tamo gdje pripada, odnosno na mjesto sa ekipama o kojima se govori kao najkvalitetnijim na svijetu, jer se poslije povratka na Evropskom prvenstvo uspjelo otići i na Mundijal.

Naime, poznato je da je Holandija prvo propustila Evropsko prvenstvo 2016. u Francuskoj, pa nakon toga se i nisu kvalifikovali ni za Svjetsko 2018. godine u Rusiji.

Holandija
Foto: Printscreen

Sada se, kao što je rečeno, kolo sreće za Holanđane okrenulo te su prvo izborili plasman na EURO 2020. pa sada i plasman na Mundijal 2022. godine u Kataru.

Kartu za Katar su obezbijedili osvajanjem prvog mjesta u svojoj kvalifikacionoj grupi sa ukupno 23 boda i ispred reprezentacija Turske, Norveške, Crne Gore, Gibraltara i Letonije.

Pored ovih uspjeha, Holanđani su uspjeli da se domognu finala završne faze inauguralne sezone Lige nacija gdje su poraženi od Portugala, te su i ciklusu za 2022-2023 izborili prvo mjesto u svojoj grupi sa ubjedljivih 16 bodova te bez poraza i to ispred vrhunskih selekcija Belgije, Poljske i Velsa. 

Sve to govori da su Holanđani na jednoj uzlaznoj putanji i prema skromnom mišljenju autora ovog teksta, mogli bi biti jedna od onih reprezentacija koje su potajni favoriti za osvajanje kompletnog tunira.

Naravno za ovakav jedan preporod, što se tiče igre i zalaganja, u posljednjih godinu dana je zaslužan selektor tima Luj van Gal za kojeg su igrači odavno izjavili da bi za njega poginuli na terenu.

To su upravo rekli kada je Van Galu dijagnostifikovan rak prostate, i od tada su opravdali svaku svoju riječ apsolutnim trudom te posvećenošću nacionalnoj selekciji.

RTX3JGEN
Foto: Reuters/Carl Recine

Ekipa bez velikih megazvijezda, možda je to i najveća prednost “Oranja”?

Holandija, uprkos vrhunskim rezultatima iz proteklog perioda, više prema mnogima nema neku veliku zvijezdu u svom sastavu, kao što je to bio slučaj sa npr. Robinom van Persijem, Arjenom Robenom, Klarensom Sedorfom, Edgarom DavidsomMarkom van Bastenom te naravno apsolutno legendom fudbala ove zemlje te svijeta, čovjeka koji je prema mnogim parametrima revolucionizovao fudbalsku igru, gospodina Johana Krojfa.

Naravno, ova ekipa ima vrhunske igrača svjetskog kalibra i to pogotovo u odbrani sa Matijsom de Lihtom i Virdžilom van Dajkom te prvotimcima Barselone Memfisom Depajom te Frenkijem de Jongom, ali ipak moramo priznati da se oni ne mogu porediti sa imenima iznad.

Izostanak neke superzvijezde u timu Holandije bi ipak mogla biti njihova najveća snaga koja bi ih postavila na prvo mjesto grupe A, ali i odvela mnogo dalje. Razlog toga, je što je njihova najveća prednost veoma snažan timski duh i uigranost pod trenerskom palicom Van Gala.

(Xinhua/Sergei Stepanov)-starsport

Sem timskog duha, Holandija ima i dva velika lidera na terenu, a to su upravo pomenuti stameni štoper Van Dajk koji nosi kapitensku traku te “desetka” ekipe Depaj.

Depaj je takođe posebna priča jer prijeti da prestigne najboljeg strijelca i legendu reprezentacije Holandije Van Persija po broju golova, zato što je Depaj na broju 42 dok Van Persi drži rekord sa 50 postignutih golova.

Prije nego što nastavimo sa tekstom, valjalo bi pomenuti još nekoliko zanimljivih igrača koji bi mogli zasijati na Mundijalu, a to su Rajan Gravenberh, Kodi Gakpo te Vut Veghorst (naravno ako budu pozvani prije samog prvenstva).

Lična karta fudbalske reprezentacije HolandijeKonfederacija: UEFA (Evropa)
SelektorLuj van Gal
Najviše nastupaVesli Snajder (134), penzionisan
Najviše golovaRobin van Persi (50), penzionisan
Trenutna pozicija na FIFA rang listi8. mjesto, bili su i prvi na svijetu i to 2011. godine
Najveći uspjesi reprezentacijeEvropsko prvenstvo 1x 1998. godine, 3x drugi na Svjetskom prvenstu i to 1974., 1978. i 2010. godine
Vrijednost reprezentacije na tržištu536.95 miliona evra

I dalje bole ta tri Mundijala

Češto kruži priča po fudbalskim kuloarima da je Holandija najveći nesretnik Svjetskih prvenstava jer su do finala dolazili čak tri puta i sva tri puta su izgubili.

Najviše možda boli i dva uzastopna finala, odnosno tokom zlatnih dana “Totalnog fudbala” holandskog stručnjaka Rinusa Mikelsa, koji je selektor bio 1974. godine kada su poraženi od domaćina Njemačke sa 2:1.

U toj utakmici su došli do prednosti već u drugoj minuti iz penala golom Johanesa Neskensa, ali su Nijemci preokrenuli prvo udarcem Paula Brajtnera u 25., a onda i legendarnog Gerda Milera u 43. minuti.

https://www.youtube.com/watch?v=zW2aJvHxF0w

Igrači Holandije su nastavili dominaciju svjetskim fudbalom sa najatraktivnijom i najefikasnijom igrom koja je za mnoge bile bez premca te nedostižna, ali su navijači ove države ponovo otišli sa finala razočarani samo četiri godine nakon Njemačke.

Naime, na Mundijalu 1978. godine su Holanđani ponovo došli do samog kraja turnira gdje su se ponovo sastali sa domaćinom, a ovog puta je to bila Argentina.

Ovaj duel je otišao u produžetak gdje su Argentinci golovima prvo Maria Kempesa u 105. pa zatim Rikarda Bertonija u 115. minuti za konačnih 3:1 osvojili Svjetsko prvenstvo na svom terenu.

Lična karta HolandijeKontinent: Evropa
Površina41,865 kilometara kvadratnih
Broj stanovnika16,655,799 (zvanični popis iz 2011. godine)
Glavni jezikHolandski
Glavni grad i populacijaAmsterdam ( 1,558,755), sjedište Vlade Holandije u Hagu

Nakon finala 1974. i 1978., Holandija je dugo čekalo na novo, i to pune 32 godine do Svjetskog prvenstvo u Južnoafričkoj Republici iz 2010. godine.

Ponovo su Holanđani pokazali veliku borbu, želju i znanje te su redom pobjeđivali  u nokaut fazi turnira Slovačku, Brazil, Urugvaj te su zakazali finale Mundijala sa Španijom.

Kao ono iz 1978., i ovo iz 2010. godine je otišlo u produžetke, a tada je sve snove Holanđana o podizanju “Zlatne boginje” u Južnoj Africi slomio Andres Inijesta sada već kultnim golom iz 116. minute.

https://www.youtube.com/watch?v=HFLZpGJUveo

Holandija u grupi A

Holandija bi osvajanjem prvog mjesta u grupi A išla na drugoplasiranog iz grupe B, a prema mnogim prognozama bi to trebale biti selekcije Irana ili Velsa, dok bi čak drugo mjesto ispred favorizovane Engleske mogle osvojiti Sjedinjene Američke Države.

Tako bi se popularnom “Oranju” otvorio nešto lakši put do četvrtfinala, ali naravno da bi do te faze došli prvo trebaju da prođu grupu sa Senegalom, Ekvadorom te domaćinom Katarom.

Najveći rival im je upravo Senegal, ali se ipak moraju pripaziti Katara koji je aktuelni osvajač Azijskog kupa, te Ekvadora koji je jedna borbena te energična ekipa.

Standings provided by SofaScore

Postavi odgovor