Fudbalska reprezentacija Srbije savladala je na startu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo selekciju Irske sa 3:2 i možemo reći da je to najbitnije za Dragana Stojkovića u njegovom prvom meču na klupi nacionalnog tima.

Nije bilo puno vremena za uigravanje, a neke je igrače Piksi tek upoznao u ponedjeljak kada se ekipa okupila. Postavljalo se pitanje sa kakvom će odbranom krenuti, da li će Srbija igrati sa dva napadača, a onda je Stojković sve iznenadio sastavom Dmitrović – Milenković, Mitrović, Pavlović – Gajić, Lukić, Račić, Mladenović – Tadić, Vlahović, Đuričić.

Znalo se da će igra biti bazirana na Dušanu Tadiću, ali neke su iznenadili imena Milana Gajića i Uroša Račića, a Dušan Vlahović je dobio prednost ispred Aleksandra Mitrovića i Luke Jovića. I nije krenulo baš najbolje pošto su Irci poveli sa 1:0, nakon čega su “Orlovi” krenuli ofanzivnije, ali ni pored sedam kornera u prvih 25 minuta nisu mogli do konkretne prilike.

Srbije, Na gostovanju: Pobjeda Srbije na kvalitet i veliki test protiv Portugala

Već su mnogi mislili da će ovo biti još jedan u nizu loših rezultata reprezentacije i da je početna euforija zbog Piksija na klupi bila uzaludna. Ipak pred kraj prvog poluvremena Tadić je sa par poteza pokazao igru nalik onoj kod Slavoljuba Muslina i počeo je dijeliti maestralno lopte i stvarati šanse za svoje saigrače.

Jednu od takvih je iskoristio Vlahović i izjednačio je na 1:1, a za totalni preokret se pobrinuo Mitrović. Bilo mu je potrebno svega malo više od deset minuta od ulaska u igru da postigne dva gola i donese Srbiji veoma bitna tri boda. Bez ova tri boda teško bi bilo išta očekivati, jer bi se onda tim morao vaditi protiv Portugala, a to je već veoma ogroman problem

Za meč sa Portugalom Stojković će sigurno izvesti malo drugačiji tim, tu se prije svega misli da bi Mitrović mogao dobiti šansu od samog početka. Pitanje je da li će Sergej Milinković Savić zaigrati, te ko će od dva Filipa, Mladenovića i Kostića dobiti ovaj put prednost, s obzirom da je Mladenović bio konkretniji protiv Ostrvljana.

Vezni red i prije svega odbrana moraju smanjiti greške, a tu je sinoć prednjačio Stefan Mitrović, dok je Strahinja Pavlović veoma dobro odradio svoj dio posla. Ono što su svi igrači isticali je to da im Stojković od samog početka priča da moraju više vjerovati u sebi, da stvore svoj stil igre i da vrate vjeru navijačima u srpski fudbal.

Pred njim i igračima je veoma težak posao, imaće sada malo više vremena da se uigraju za duel sa evropskim šampionom koji je već godinama na okupu sa istim selektorom, Fernandom Santosom. Srbija je prosto na kvalitet dobila Irsku, sada tu neće biti u prednosti protiv Portugalaca, te će morati igrati sa puno više discipline, strpljenja i moraće koristiti svaku priliku koja joj se pruži, jer su male šanse da će na drugoj strani Kristijano Ronaldo, Bruno Fernandeš, Dijego Žota, Andre Silva i Feliks Žoao propuštati svoje.

Piše: Dejan Jovičić