Official logo

Kroz istoriju NBA lige, vodile su se razne statistike i kreirale brojne rang liste po mnogim parametrima, a u ovom tekstu će biti prikazani košarkaši kojima je trebalo najmanje vremena da napuste igru zbog šest ličnih grešaka.

Nekima od igrača sa liste, najkvalitetnija košarkaška liga na svijetu je bila samo prolazna stanica u karijeri pa su ih treneri uglavnom koristili za prljave poslove, a neki se jednostavno nisu dovoljno snašli u utakmicama protiv dominantnijih i iskusnijih rivala.

8. Sem Mičel, Loren Mejer, Rik Smits, Dejvid Von – 6:00

Osmo mjesto dijele čak četiri igrača kojima je za šest faulova trebalo isto toliko minuta.

U meču između Minesota Timbervulvsa i Los Anđeles Lejkersa 1990. godine, Sem Mičel, tada ruki Timbervulvsa, napravio je pet faulova izuzetno brzo. Lejkerse su predvodili Medžik Džonson i Džejms Vorti, a Mičel je čuvao obojicu u nekoliko navrata. Bil Maslmen, trener franšize iz Minesote, nije ga zamijenio sve do petog faula, a zatim je bio isključen iz utakmice zbog tehničke greške nakon prigovora sudijama. U drugom poluvremenu, Mičel je ponovo ušao u igru, ali već u sljedećem napadu Lejkersa je napravio isključujući faul.

Loren Mejer, bivši košarkaš Dalas Meveriksa, 1996. godine se našao pred izuzetno teškim izazovom. Čuvao je Alonza Morninga, centra Majami Hita, a u tom okršaju se nije dobro proveo.

Rik Smits, 225 cm visoki Holanđanin, igrao je za Indijana Pejserse kada je utakmicu zbog faulova morao napustiti prije vremena, a to se dogodilo 1993. godine. Napravio je četiri brza faula, zatim se povrijedio, a Leri Braun je donio čudnu odluku da ga uvrsti u petorku koja je započela drugo poluvrijeme, na čijem startu je Smits dodao još dvije lične greške.

Dejvid Von je 1996. godine igrao za Orlando Medžik, a direktan protivnik u utakmici protiv Juta Džeza mu je bio legendarni Karl Meloun. Von u tom duelu nije imao izgleda i preostao mu je pokušaj da agresivnom igrom zaustavi “Poštara”, ali to mu nije pošlo za rukom.

7. Malik Rouz – 5:58

Malik Rouz je u periodu od 1997. do 2005. godine bio član San Antonio Sparsa, a u jednoj od utakmica svog tima je napravio šest faulova za nešto manje od šest minuta.

6. Stromajl Svift – 5:34

Stromajl Svift je veći dio svoje karijere proveo u Vankuver/Memfis Grizlisima, za koje je nastupao od 2000. do 2008. godine. Bio je najpoznatiji po sjajnim zakucavanjima, a na ovoj listi se našao zbog završavanja utakmice nakon približno pet i po minuta provedenih na parketu.

5. Džoš Mekroberts – 5:24

Džoš Mekroberts je bio krilni centar Indijana Pejsersa od 2008. do 2011. godine, a u jednom trenutku se dovodio u vezu i sa beogradskim Partizanom. U jednoj od utakmica u dresu Pejsersa, Mekroberts je napravio šest faulova u pet minuta i 24 sekunde.

4. Mark Brajant – 5:23

Mark Brajant je svoju utakmicu u kojoj je zbog šest ličnih grešaka morao napustiti igru za sekundu manje od Mekrobertsa odigrao u dresu Dalas Meveriksa, čiji igrač je bio u sezoni 2000/2001 .

3. Dik Farli – 5:00

Diku Farliju je bilo potrebno samo pet minuta da napravi šest faulova. On je to učinio davne 1956. godine igrajući za Sirakjuz Nešnalse, preteču Filadelfija Seventisiksersa.

2. Ansu Sise – 4:43

Ansu Sise se može pohvaliti i evropskom karijerom, gdje je nastupao za Rozeto, Napoli, Milano, Albu i Le Avr, a u NBA je od 2002. do 2004. igrao za Sijetl Supersonikse, u čijem dresu je zbog faulova morao napustiti teren poslije nešto više od četiri minute i 40 sekundi.

1. Baba Vels – 2:43

Apsolutni rekorder ove liste je Baba Vels, bivši košarkaš Dalas Meveriksa. U utakmici protiv Čikago Bulsa 1997. godine, Don Nelson je pokušao zaustaviti napad Bulsa tako što je koristio Velsa da namjerno faulira Denisa Rodmana, koji nije bio poznat kao pretjerano dobar izvođač slobodnih bacanja. Ipak, Rodman ih je u tom meču pogodio devet od 12, a Bulsi su odnijeli pobjedu rezultatom 111:105. Vels je odigrao samo jednu sezonu u NBA, a ostaće upamćen kao košarkaš kome je za šest faulova bilo potrebno samo dva minuta i 43 sekunde.