Nezaustavljivi Šik golovima glavom i s centra srušio Škote (VIDEO)

S dva gola Partika Šika Češka je danas savladala Škotsku rezultatom 2:0 u prvom kolu grupne faze Evropskog prvenstva.

Škoti su preuzeli inicijativu na početku utakmice, te su već u petoj minuti stvorili prvu priliku preko Džona Mekgina čiji je udarac s peterca izblokiran i odbijen u korner nakon velike pogreške u češkoj odbrani. Pet minuta poslije zaprijetila je i druga ekipa.

Česi su prvi prelazak na škotsku polovinu ostvarili preko duge lopte na Patrika Šika, koji je dominantnim skokom zadržao istu na protivničkoj polovini, potom se razvio dug napad nakon kojeg je bezopasan centaršut bez puno problema uhvatio Dejvid Maršal

U 16. minuti Maršal spašava svoju ekipu. Odličan solo prodor po lijevoj strani terena uradio je Jankto i potom odigrao povratnu loptu za Šika koji iz prve snažno šutira u bliži ugao, a to škotski golman brzim spušanjem na zemlju zaustavlja desnom rukom i šalje loptu u novi korner. Škoti dvije minute poslije uzvraćaju velikom prilikom.

Brzim trkom Endru Robertson osvojio je prostor po lijevoj strani, a potom ubacio za Lindona Dajksa kojeg je dobrom postavkom omeo Tomaš Kalas i tako ga natjerao da gađajući bliži ugao gola promaši njegov cijeli okvir.

U samom finišu prvog dijela Česi dolaze do prednosti. Nakon što je prethodno pet ubačaja upućeno pred škotski gol u svega dvije minute, iz šestog pokušaja lopta konačno dolazi do Šika koji udarcem glavom u desnu stranu gola matira Maršala.

U drugoj minuti nastavka Šik se našao u odličnoj prilici da poveća prednost svog tima. U prvom napadu drugog poluvremena češki napadač je napravio solo prodor, ali mu je lopta na kraju akcije pobjegla od noge, pa je uspio da šutira vrhom stopala i izazove novu odbranu Maršala.

Škoti minutu poslije uzvraćaju odličnom prilikom. Džek Hendri je s linije šesnaesterca šutirao ka golu, lopta je prošla pored Vaclika, a potom zatresla prečku. Manje od 60 sekundi poslije Robertson je poslao dugu loptu na protivničku polovinu, a Kalas je nespretnom reakcijom prebacio svog golmana koji je vrhunskom reakcijom u trku prema nazad vrhovima prstiju loptu skrenuo van okvira gola.

U 52. minuti Česi ipak dolaze do povećanja vođstva. Dalekometni pokušaj Stivena Odonela odbio se od Součeka i došao do Šika koji udarcem iz prve lijevom nogom s polovine terena prebacuje loptu preko istrčalog Maršala i pogađa mrežu Škotske za delirijum čeških navijača na tribinama.

Škoti ubrzo stvaraju dvije vezane opasne prilike. Prvo je u 61. minuti Stjuart Armstrong  povukao loptu kroz sredinu terena i šutirao s 20 metara, a lopta se od Kalasa odbila i ponovo prevarila Vaclika, ali je ovaj put završila par centimetara iznad prečke. Minutu poslije nakon centaršuta Granta Henlija s desne strane Adams je glavom spustio loptu za Dajksa čiji pokušaj sa svega par metara udaljenosti od gola pravovremenim skraćivanjem ugla brani Vaclik.

Četiri minute poslije Vaclik se ponovo istakao odličnom intervencijom. Kalas je promašio loptu koja je išla ka njemu i to je otvorilo prostor za Dajksa čiji udarac u lijevu stranu ispruženom lijevom nogom zaustavlja češki golman. Posljednju ozbiljnu priliku kreirao je Džejms Forest šest minuta prije kraja utakmice. Krilni napadač predriblao je dva svoja čuvara, a potom je njegov udarac klizećim startom blokirao Ondrej Celustka.

Česi su današnjom pobjedom izbili na prvo mjesto grupe D zbog bolje gol razlike u odnosu na Englesku.