Nije išlo u regularnom vremenu, ali su izmjene donijele pobjedu Italiji u produžecima

Italija je rezultatom 2:1 nakon 120 minuta igre na “Vembliju” savladala Austriju i plasirala se u četvrtfinale Evropskog prvenstva.

Leonardo Spinacola dobio je loptu na lijevoj strani šesnaesterca u 11. minuti, potom se uspješnim driblingom riješio Štefana Lajmera, ali je njegov udarac kojim je gađao bliži ugao pogodio spoljnji dio mreže. Tri minute poslije Đanluiđi Donaruma uhvatio je loptu u naručje i bacio je do Marka Veratija koji ju je brzo proslijedio do Lorenca Insinjea koji je brzo protrčao po lijevoj strani terena, a potom šutirao ravno u Danijela Bahmana

Malo prostora dobio je Marko Arnautović u 18. minuti na protivničkoj polovini nakon što mu je Florijan Griliš odigrao dugu loptu, iz prvog dodira je šutirao polu-volejom, te je to otišlo daleko iznad prečke. Ćiro Imobile je nakon pola sata igre primio loptu na 30 metara udaljenosti od gola, gurnuo je istu jedan korak naprijed i iz sve snage raspalio ka golu, te je na kraju pogodio mjesto gdje se spajaju prečka i stativa.

Dvije minute prije odmora Spinacola je primio težak pasa na rubu šesnaesterca, ali je uspio da iskontroliše loptu i na kraju uputi udarac koji Bahman odbija u korner. Najbolju priliku Austrijanci su imali u 52. minuti meča. David Alaba izveo je sa 17 metara slobodan udarac postavljen po sredini gola, ali je prebacio prečku.

Put do mreže Austrijanci su našli 25 minuta prije kraja. Konrad Lajmer je ubacio loptu u šesnaesterac, a Alaba glavom dodao do Arnautovića koji je na sjajan način pogodio gol od prečku. Na kraju se ipak nakon pregleda VAR snimke ispostavilo da je napadač bio u ofsajd poziciji.

20 minuta prije kraja Mateo Pesina se na sjajan način kroz dribling u okretu oslobodio svog čuvara, a zatim dodao Manuelu Lokateliju koji je promašio okvir gola s linije šesnaesteraca. Deset minuta poslije Spinacola je probio desnu stranu austrijske odbrane i ubacio loptu na drugu stativu gdje je Domeniko Berardi atraktivnu pokušao postići gol, ali nije na pravi način zahvatio loptu.

Do isteka regularnog vremena nije bilo opasnosti, pa se pristupilo produžecima u kojima su Italijani uspjeli slomiti otpor Austrijanaca. Prvo je u 95. minuti Federiko Kjeza dobio loptu na desnoj strani šesnaesterca i sjajno se oslobodio svog čuvara, te snažnim udarcem lijevom nogom pogodio drugi ugao Bahmanovog gola.

U pretposljednjem minutu prvog produžetka Insinje je iz slobodnog udarca s 20 metara prebacio živi zid, a loptu je ne njenom putu do mreže preko prečke prebacio Bahman, a minutu poslije se u velikoj gužvi u šesnaestercu najbolje se snašao Mateo Pesina koji je izvukao loptu među mnoštvom igrača i lijevom nogom pogodio mrežu.

U prvoj minuti drugog produžetka Alesandro Šopf šutirao je snažno s 20-ak metara udaljenosti, a sjajno se ispružio Donaruma koji je odbio tu loptu van šesnaesterca. Šest minuta prije kraja utakmice Austrija uspijeva smanjiti prednost Italijana. Nakon ubačene lopte iz kornera Saša Kalajdžić odlično je reagovao i poslao loptu glavom u sebi bliži ugao.

Do kraja utakmice nije bilo opasnijih prilika, te su Italijani ostvarili plasman u četvrtfinale Eura u kojem će snage odmjeriti s boljim iz duela Belgije i Portugala.