Nova sezona Lige BiH otvorena pobjedom Širokog u derbiju protiv Slobode

U okviru prvog kola Lige BiH, Široki je kao gost savladao Slobodu sa 77:68. Pobjednike je sa 22 poena predvodio Luka Božić, a sa 14 ga je ispratio kapiten Josip Bilinovac.

Širokobriježani su meč prelomili boljom igrom u drugom poluvremenu. Sloboda je bila bolja u prvoj dionici, a gosti u drugoj, ali drugih 20 minuta je otišlo u jednom pravcu i jedan od predstavnika Bosne i Hercegovine u Drugoj ABA ligi je upisao prvi trijumf.

Podsjećamo, danas se regularno igra i duel između Posušja i Bosne.

Mejdan Tuzla
OKK Sloboda Tuzla/facebook

Široki je otovrio susret poenima Mate Vucića sa niskog posta, a potom je Josip Bilinovac pogodio trojku za 5:0. Draško Albijanić je pogotkom uz faul smanjio na 5:3, ali gosti su potom napravili sjajnu seriju i odvojili se na +9 (12:3).

Ipak, crveno-crni su se razbudili, promijenili odbranu i ubrzali igru, pa su na polovini perioda preko Harisa Delalića stigli do preokreta (13:12). U nastavku su održali konkretniji tempo, malo povećali prednost i na prvu pauzu su otišli sa +4 (23:19).

Drugi kvartal je otvoren pogocima Delalića za 26:19 i činilo se da je momentum potpuno na strani domaćina. Ipak, Bilinovac, Majk Skot, Ive Ivanov i Marko Damjanović su vratili Široki u život, a kada je američki plejmejker na polovini perioda pogodio trojku, gosti su preokrenuli (30:29).

Albijanić i Durmo su ekspresno uzvratili, a potom se uglavnom igralo koš za koš te je nakon 20 minuta na semaforu stajalo 40:39 za Slobodu.

sloboda kosarka

Ivanov i Bilinac su uspješno realizovali šuteve van linije 6,75m na uvodu trećeg kvartala, a ivanov je potom pogodio i za 47:42 za svoj tim. Mateo Čolak je dao trojku za 50:44, a onda je uslijedio period praznog hoda i jednih i drugih.

Prekinuo ga je Slobodin Ibrahim Durmo, međutim na drugoj strani se aktivirao Luka Božić, koji se sa šest uzastopnih poena pobrinuo da Široki u finalnu dionicu uđe sa +5 (56:51).

Božić je nastavio u odličnom ritmu i u četvrtoj četvrtini i uz Ivu Ćavara je na startu jedini bio raspoložen u redovima svog tima. Domaćini su u drugoj polovini perioda pokušavali hvatati priključak, no Široki je svaki put imao odgovor na to i uspio je privesti meč kraju te u konačnici slaviti sa 77:68.

Siroki

U narednom kolu, Širokobriježani će na svom parketu dočekati Posušje, a Sloboda bi trebalo da gostuje protiv Leotara.

Široki – Sloboda 77:68 (19:23, 20:17, 17:11, 21:17)

Široki: Skot 8, Ivanov 10, Kučan 2, Vucić 4, Bilinovac 14, Čolak 11, Ćavar 4, Božić 22, Damjanović 2

Sloboda: Dejvis 7, Alikadić 0, Lelić 13, Crnić 0, Delalić 16, Albijanić 16, Samac 0, Durmo 16

Sudije: Jovanić, Babić, Skenderija

Sve vijesti u vezi sa bosanskohercegovačkom košarkom u narednom periodu možete pronaći i na našoj “Facebook” stranici pod imenom “BH Košarka”.