Bosna i Hercegovina je danas u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo ostvarila izuzetno bitnu pobjedu protiv Austrije, a konačan ishod je glasio 27:21.

Ivica Obrvan, selektor “Zmajeva”, poslije meča je izjavio sljedeće:

“Najvažnije je da smo pobijedili, jer nam je to bio veliki cilj, kako bismo u naredne dvije utakmice tražili šansu za plasman na Evropsko prvenstvo. Pohvalio bih sve igrače i stvarno bih im od srca čestitao na požrtvovanosti, trenirali su cijelu sedmicu, mislim da smo odigrali fenomenalnu odbranu, a kada imate ovakvu odbranu i jednog takvog golmana iza njih, koji brani na ovom nivou, sve je puno lakše. Možda nije bilo tečno i najbolje u napadu zbog važnosti utakmice i nekih prinudnih rotacija na desnoj strani, međutim u drugom poluvremenu smo sve vrijeme kontrolisali utakmicu, držali prednost i zasluženo pobijedili

Bili smo raznovrsniji, poslužio nas je i šut izvana od strane nekih igrača koji su dosad imali nešto manju minutažu, kao što je Herceg, koji je prvi dio odigrao u grču, ali poslije se oslobodio. Kada je napad počeo funkcionisati, napravili smo tu razliku koju smo kontrolisali do samog kraja utakmice. Već sam rekao, drugo poluvrijeme je bilo opuštenije, protok lopte mnogo bolji, odlično smo reagovali na njihovu odbranu, tako da za prvu utakmicu i naše upoznavanje mogu biti jako zadovoljan”.

U slučaju da Estonija ne savlada Austriju i kvalifikacije završi sa manje od četiri boda, Bosni i Hercegovina će vjerovatno izboriti plasman na Evropsko prvenstvo čak iako izgubi posljednja dva kvalifikaciona meča jer u grupama 1, 4, 6, i 7 trećeplasirana ekipa vjerovatno neće imati ukupno dva boda protiv najbolja dva tima iz grupe.

Podsjetimo, u rangiranju trećeplasiranih ekipa, ne računaju se rezultati ostvareni protiv najslabije plasirane reprezentacije u grupi. Pored dvije najbolje selekcije, na šampionat “Starog kontinenta” idu četiri najbolje trećeplasirane države.