U današnjem meču kvalifikacija za Evropsko prvenstvo u rukometu, Bosna i Hercegovina je u Bugojnu savladala Austriju sa 27:21.

U slučaju da Estonija ne savlada Austriju i kvalifikacije završi sa manje od četiri boda, Bosni i Hercegovina će vjerovatno izboriti plasman na Evropsko prvenstvo čak iako izgubi posljednja dva kvalifikaciona meča jer u grupama 1, 4, 6, i 7 trećeplasirana ekipa vjerovatno neće imati ukupno dva boda protiv najbolja dva tima iz grupe.

Podsjetimo, u rangiranju trećeplasiranih ekipa, ne računaju se rezultati ostvareni protiv najslabije plasirane reprezentacije u grupi. Pored dvije najbolje selekcije, na šampionat “Starog kontinenta” idu četiri najbolje trećeplasirane države.

Nakon nešto tvrđeg početka i tri minuta bez pogodaka, Dejan Malinović se sjajno podigao sa sredine i pogodio za 1:0. Domaćini su igrali čvrstu odbranu, tjerali su protivnike na duge napade, a nakon jednog takvog je Janko Božović izuzetno snažnim udarcem izjednačio na 1:1. “Zmajevi” su potom zaigrali dosta konkretnije, Vladimir Vranješ, Josip Perić i Alen Ovčina su ih doveli do 5:1 i činilo se da je momentum u potpunosti na njihovoj strani.

Ipak, Austrija je nakon desetog minuta pronašla prava napadačka rješenja i situacija na terenu se potpuno promijenila. Sebastijan Frimel i Božović su smanjili na 5:4, Perić je nakratko prekinuo njihovu seriju, ali gosti su nastavili u mnogo boljem ritmu i nakon 23. minuta igre, na semaforu je stajalo 9:7 u njihovu korist.

Izabranici Ivice Obrvana su se uspjeli oporaviti, pojačali su igru u odbrani, te izjednačili na 9:9 preko Perića i Ibrahima Haseljića. Golove su potom izmijenjali Lukas Huteček i Nikola Prce, a nakon odlične kontre poslije ukradene lopte, konačan rezultat prvog poluvremena, 11:10 za Bosnu i Hercegovinu, postavio je Haseljić.

Vranješ je pravio mnogo problema Austrijancima na uvodu u drugo poluvrijeme i sa dva pogotka je veoma brzo doveo svoj tim do 13:11. Potom je Malinović isključen na dva minuta, ali gosti to nisu uspjeli iskoristiti, napadi preko krila im nisu bili dovoljno učinkoviti, a Prce je na drugoj strani bio precizan za 14:11.

U nastavku se igralo gol za gol, a u 39. minutu, Ovčina je veoma lijepu akciju krunisao uspješnom realizacijom za 17:14, da bi Haseljić nedugo zatim povećao na 18:14. Robert Veber i Frimel su smanjili na 18:16, ali njihov nalet je prekinuo Nikola Grujić. U 45. minutu, Benjamin Burić je stigao do izuzetno bitne odbrane, zaustavio je pokušaj Geralda Zajnera iz veoma izgledne pozicije, a onda je Perić pogodio za 21:17.

Sjajni čuvar mreže “Zmajeva” je bio pun samopouzdanja, a svoju energiju je prenio i na rezervu Adija Ahmetaševića, koji je imao maestralnu sekvencu u 51. minutu, kada je Veberu prvo odbranio sedmerac, a odmah potom i “popravni”, te je nakon pogotka Hercega za 23:18 u narednom napadu bilo jasno da su Obrvanovi puleni veoma blizu trijumfu.

Tako je i bilo, Bosna i Hercegovina je izuzetno mirno privela meč kraju i u konačnici slavila sa 27:21.

Kod pobjednika, najefikasniji je bio Perić sa pet, a na drugoj strani se istakao Veber sa šest postignutih golova.