Nakon četiri godine čekanja, još jedan dan nas dijeli od početka Svjetskog prvensta u Kataru i danas ćemo se prisjetiti kako je to izgledalo u Rusiji prije četiri godine.

U ove četiri godine mnogo toga se promijenilo u svijetu, prije svega u ovoj godini posebno što se tiče Rusije. Nažalost počeo je rat s Ukrajinom, Rusija je izbačena iz svih sportskih takmičenja i nema mogućnost da se plasira na neko veliko takmičenje, a da budu domaćini nekog turnira to će vjerovatno morati proći više od jedne decenije minimalno.

Za ovaj šampionat je već po kandidaturama bilo jasno da će se igrati u Evropi, a Rusija je imala najviše bodova ispred Portugala i Španije, koji su inače predali kandidaturu za 2030. godinu zajedno s Ukrajinom. Naravno kao i za sve ostale izbore domaćina i u ovome se dosta spominjala korupcija.

Što se tiče samog turnira po prvi put su na njemu zaigrali Island i Panama, a Italijani se nisu otišli na Mundijal prvi put od 1958. godine, što će na njihovo ogromno razočaranje ponoviti i za šampionat u Kataru. Ovo Svjetsko prvenstvo će ostati upamćeno po tome što je prvo na kome se koristio VAR, iako ga neke sudije nisu htjele primjenjivati, ali o tome nešto malo kasnije. Takođe će ostati upamćeno i po tome ogromnoj udaljenosti između gradova, zbog toga što su neki bili praktično na samoj granici između Evrope i Azije.

U grupnoj fazi teži zadatak nisu imali Urugvaj, Rusija, Španija, Portugal, Francuska, Danska, a dosta zanimljivih dešavanja je bilo u grupi D. Prvo su Argentina i Island odigrali 1:1, a Hrvatska je krenula sjajno pobjedom nad Nigerijom od 2:0. Da će igrači Zlatka Dalića biti spremni za velika djela u Rusiji pokazao je naredni duel kada su deklasirali Argentince sa 3:0. U posljednjem kolu Hrvati su sa 2:1 savladali Island, a Markos Roho je golom u 86. minutu protiv Nigerije odveo aktuelnog vicešampiona u narednu fazu.

Grupa E je bila skoro potpuno ista kao grupa G sada, tu su bili Brazil, Švajcarska, Srbija i Kostarika, a sada je Kamerun. Srbija je dobila Kostariku sa 1:0, dok su Brazil i Švajcarska remizirali sa 1:1. Onda su Brazilci lako dobili Kostariku, a Srbija i Švajcarska su vodili bitku za prolaz dalje. Aleksandar Mitrović je doveo “Orlove” u prednost od 1:0, pa je Granit Džaka izjednačio u 52. minutu na 1:1 i proslavio je tako što je pokazao simbol kojim je htio isprovocirati igrače Srbije.

Ubrzo su dva igrača Švajcarske oborila Mitrovića u šesnaestercu, a iako su sudije iz VAR sobe zvale Nijemca Feliksa Briha da pogleda snimak, on je to odbio. Kasnije je Đerdan Šaćiri dao gol za pobjedu i takođe je proslavio poput Džake. Brihu je to inače bio posljednji meč koji je sudio na ovom Mundijalu, a u posljednjem kolu Brazil je dobio Srbiju sa 2:0, a Švajcarska i Kostarika su odigrali 2:2.

Poput Francuske 2002. godine, Italije 2010. godine, Španije 2014. godine, tako i Nijemci kao aktuelni šampioni nisu uspjeli da prođu grupnu fazu na narednom prvenstvu. Prvo su izgubili od Meksika sa 1:0, pa su dobili Švedsku s 2:1 predivnim golom Tonija Krosa, ali su u trećem kolu poraženi od Južne Koreje sa 2:0 i tako su morali otići kući. Dalje su prošli Šveđani i Meksikanci, a tu su im se pridružili Belgija, Engleska, Kolumbija i Japan. Inače Japan i Senegal su imali isti broj bodova, istu gol razliku, odigrali su 2:2 i dalje su prošli Japanci zbog manjeg broja žutih kartona.

Baš Japanci imaju za dosta čime da žale u osmini finala, pošto su u 52. minutu vodili sa 2:0 protiv Belgije, ali su Belgijanci uspjeli da preokrenu i slave sa 3:2. Domaća Rusija je napravila veliko iznenađenje pošto je na penale izbacila Španiju, Edinson Kavani je s dva gola poslao Portugalce kući, dok je Brazil lako sa 2:0 dobio Meksiko.

Sjajan duel su odigrali Francuska i Argentina, gdje je Argentina vodila sa 2:1, a Bendžamin Pavar je za 2:2 postigao jedan od najljepših golova na turniru. Kasnije je Francuska slavila sa 4:3 i pokazala svoju snagu na šampionatu, baš kao i Hrvatska protiv Danske. U prva četiri minuta viđena su dva gola i otišlo se u produžetke, gdje je Luka Modrić imao penal u 117. minutu, no Kasper Šmajhel je to odbranio.

Kasnije su u penal seriji Danci promašili tri penala i Hrvati su otišli dalje. Penal serija je takođe viđena u susretu Engleske i Kolumbije, gdje su Englezi nakon mnogo godina prekinuli svoje prokletstvo i otišli su dalje.

Četvrtfinalni dueli nisu bili puno uzbudljivi, sem onog između Hrvatske i Rusije. Tu je bilo 1:1 nakon 90 minuta, onda je bilo 2:2 nakon produžetaka i kasnije su Rusi promašili dva penala, a Ivan Rakitić je dao gol odluke za drugi plasman Hrvatske u polufinale Svjetskog prvenstva.

Belgija je sa 2:1 poslala Brazil kući, Englezi su sa 2:0 savladali Švedsku, baš kao i Francuzi Urugvaj. Golom Samuela Umtitija Francuska je sa 1:0 u finalu prije finala dobila Belgiju, dok je Hrvatska ponovo igrala produžetke. Ovaj put protiv Engleza, tu je bilo 1:1, a onda je Mario Mandžukić u 109. minutu dao najbitniji gol u karijeri za veliku pobjedu od 2:1.

U susretu za treće mjesto Belgija je sa 2:0 dobila Englesku, a finale je otvorio Mandžukić autogolom. Ivan Perišić je izjednačio na 1:1, pa su poslije Antoan Grizman, Pol Pogba i Kilijan Mbape povećali prednost na 4:1. Mandžukić je uspio da smanji na konačnih 4:2.

Zahvaljujući sjajnim igrama na ovom Mundijalu Luka Modrić je kasnije dobio Zlatnu loptu, najbolji strijelac je sa šest golova bio Hari Kejn.

Piše: Dejan Jovičić