U uvodnim utakmicama 12. kola Evrolige, CSKA je na svom parketu savladao Olimpijakos sa 80:61, dok je Fenerbahče u Sankt Peterburgu nadigrao Zenit (73:65) i tako prekinuo niz od četiri poraza u ovom takmičenju.

Olimpijakos je ravnopravan rival bio samo u prvoj četvrtini kada su u jednom trenutku imali i +8 (17:9) poslije trojke Kostasa Papanikolaua. Tada je trener CSKA Dimitris Itudis zatražio minutu odmora, a odmah poslije pauze Toko Šengelija je sa dvije trojke vratio rezultat u egal, da bi potom poentirali Vil Klajburn i Majk Džejms, pa je nakon deset minuta košarke bilo 20:19 za Moskovljane.

U drugoj četvrtini, “Armejci” su značajno podigli agresivnost u odbrani dopustivši rivalu samo 10 poena u tom periodu, tako da je do poluvremena bilo visokih +10 (39:29) za domaće. U drugom poluvremenu, razlika je samo rasla u korist CSKA, tako da je na kraju jedino pitanje bilo oko konačnog rezultata, a on je glasio 80:61.

Džejms je sa 16 poena još jednom bio najbolji pojedinac CSKA u Evroligi, dok su kod Olimpijakosa jedini dvocifreni bili Hasan Martin i Jorgos Printezis. Obojica su skupila po 10 poena.

Naredne sedmice, CSKA će u gradskom derbiju gostovati kod Himkija, dok Olimpijakos očekuje dupli program. Prvo će u utorak igrati zaostalu utakmicu 9. kola u Barseloni, a onda dva dana kasnije putuje u Beograd na megdan Crvenoj zvezdi.

Fenerbahče, Olimpijakos nemoćan u Moskvi, Fenerbahče preživio nalet Zenita u drugom poluvremenu

Fenerbahče je odlično otvorio duel u Sankt Peterburgu i zahvaljujući dobroj odbrani u prvoj četvrtini, došli su do nekolicine laganih poena u tranziciji i +9 (23:14) na isteku prvog kvartala. Na startu druge dionice, pravu minijaturu je odigrao Danilo Bartel i sa sedam brzih poena Nijemac je odveo svoj tim na +15 (32:17). Imao je tim Igora Kokoškova i 17 razlike u jednom trenutku, a na poluvremenu je bilo 45:32 za goste.

U drugom poluvremenu kao da su iz svlačionice izašle neke druge dvije ekipe. Šta god da je Ćavi Paskval rekao svojim izabranicima u svlačionici urodilo je plodom. Zenit je na krilima Kevina Pengosa i Ostina Holinsa kreirao 18:0 seriju za potpuni prokret i vođstvo 50:47 nakon trojke Vila Tomasa. Ni dva tajm-auta trenera Kokoškova nisu previše urodila plodom, ali Fenerbahče je ipak pronašao način da četvrtinu ne okonča u rezultatskom deficitu pošto je na semaforu pisalo 53:53 poslije 30 minuta igre.

Otvorio je domaći tim posljednji kvartal pogotkom Bilija Berona van linije 6,75m, kao i novim košem Holinsa (58:53) i činilo se da je Fenerbahče potpuno potonuo. Ipak, tada je hladnu glavu zadržao Bartel i sa par laganih poena nije dopustio Zenitu da se odlijepi, a onda je i Bobi Dikson ubacio neke bitne koševe i žuto-plavi su vratili prednost na svoju stranu (66:62). Imao je tada Pengos priliku da spusti na jedan posjed zaostatka, ali promašio je dva šuta, te se Fenerbahče uspješno odbranio i na kraju slavio sa 73:65.

Jan Veseli je sa 17 poena bio najbolji pojedinac večerašnjeg okršaja u Sankt Peterburgu, dok je poen manje upisao Pengos, najefikasniji igrač u redovima Zenita.