Top16 faza Evrokupa u prvom kolu ukrstila je “koplja” beogradskog Partizana i italijanskog Trenta na parketu hale “Ranko Žeravica”, a “pun plijen” ostao je u glavnom gradu Srbije trijumfom crno-bijelih rezultatom 71:43 (24:16, 11:4, 19:10, 17:13).

Prvi pokušaj košarkaša Trenta završen je monstruoznom blokadom Vilijama Mozlija, ali na drugoj strani parketa nisu uspjeli ni igrači Saše Filipovskog postići poene, jer je Rašon Tomas napravio faul u napadu. Festival promašaja u uvodnih dvije minute prekinuo je Kodi Miler-Mekentajer fantastičnim ulazom, a istu stvar ponovio je već u naredna dva napada, pa je uz njegovih šest poena Partizan poveo 6:0.

U sličnom raspoloženju partizanov Amerikanac podijelio je dvije asistencije nakon kojih su precizni bili Nemanja Dangubić i Markus Pejdž van linije 6,75m. Vrlo dobro otvorili su utakmicu košarkaši beogradskog tima, pa je trener gostiju Nikola Brienca bio prisiljen zatražiti minutu odmora pri rezultatu 15:5.

Nisu ostali dužni Geri Braun, te Luk Mej, pa je meč poprimio itekakav takmičarski ritam, a fantastičnu asistenciju Džoša Perkinsa iskoristio je Mozli zakucavanjem za televizijske špice.

Nakon Blejka Stepa i Najdžela Vilijamsa-Gosa, treći košarkaš u istoriji crno-bijelih sa univerziteta Gonzaga u vidu Perkinsa postigao je poene prve poene u dresu Partizana sa linije penala.

Nije bilo realno za očekivati da cijelu četvrtinu beogradski sastav odigra u fantastičnom napadačkom ritmu, ali po završetku uvodnih deset minuta poslije dvije asistencije Perkinsa za Radeta Zagorca crno-bijeli tim vodio je 24:16.

Početak drugog kvartala obilježilo je trčanje oba tima sa jako visokim intenzitetom u kojem nije postignuto mnogo poena, a promašaji su se ređali na oba kraja parketa.

Dugo je na semaforu stajalo 29:18, a nekoliko minuta bez poena prekinuo je Andrea Mecanote sjajnim ulazom u kojem je prebacio defanzivce Partizana koji su imali namjeru da ga blokiraju.

Nisu izabranici Filipovskog uspjevali da pronađu adekvatan način kako bi postigli poene, ali na njihovu sreću identičan scenario viđen je i na drugoj strani parketa gdje je Partizan dobrom odbranio onemogućio Trento da lopta prođe kroz obruč.

O jako slabom napadačkom izdanju u drugoj četvrtini govori i rezultate iste (11:4), ali ofanzivnu produkciju na viši nivo još jednom ulaskom sa klupe prekinuo je Perkins. Prvo je svog čuvara ostavio “u prašini”, a potom je pogodio šut za tri poena, pa je pri odlasku na petnaestominutni odmor domaći tim imao “višak” od 15 poena (35:20).

Sličan scenario u kojem je viđena završnica prvog poluvremena prikazan je i u trećem kvartalu. Svu koncentraciju Italijani su usmjerili prema agresivnoj odbrani uz pokušaj postizanja lakih poena, ali na dobar način odgovorio je Partizan preko Dangubića koji je pogodio svoju prvu trojku za 40:26.

U probleme sa ličnim greškama ušao je Rašon Tomas, a o tome govori i treći faul u uvodnim minutama drugog poluvremena. Rizik Filipovskog isplatio se već u narednom napadu, kada je Tomas uhvatio ofanzivni skok, a uz fantastičan protok lopte i asistenciju Pejdža loptu je zakucao Mozli.

Partizan, Partizan na krilima debitanta ponizio Trento, nevjerovatni Mozli priredio takmičenje u zakucavanjima (VIDEO)

Džakori Vilijams jedini je pružao konkretan otpor, ali svojim trećim zakucavanjem Mozli je dodatno povećao prednost Partizana za rekordnih “+19” (47:28).

Kreativni doprinos Džoša Perkinsa uz igru iznad obruča Vilijama Mozlija kreirao je novo lob dodavanje preko odbrane Trenta, a jedino što je preostalo treneru Brienci ogledalo se u minuti odmora kako bi konsolidovao redove svog tima.

On u toj namjeri nije uspio, jer je utakmica evidentno prevagnula na stranu crno-bijelih, a stiče se utisak da je već krajem treće četvrtine (50:28) bilo upitno samo kojom razlikom će meč završiti.

Posljednjih deset minuta ne možemo okarakterisati epitetom “odlučujućih” iz razloga što su stvari bile poprilično jasne. Partizan je pomalo “povukao ručnu”, ali Trento jednostavno nije mogao da zakomplikuje meč, niti da smanji prednost rivala jer po svemu sudeći ovo je bila jedna od onih utakmica u kojima se jednostavno svi igrači utope u sivilo na ekipnom nivou, pa sve što pokušaju na parketu ima kontraproduktivan efekat.

Nakon što se oglasila sirena u hali “Ranko Žeravica” koja označava istek četrdeset minuta košarkaši Trenta pružili su ruku i čestitali zasluženi trijumf rivalima u crno-bijelom dresu. Semafor je pokazivao 71:43, a “Grobari” su imali razloga za proslavu prvog trijumfa u ovosezonskoj top16 fazi Evrokupa.

Zablistao je Vilijams Mozli sa 12 poena, te sedam uhvaćenih skokova, Džoš Perkins ubacio je poen manje, ali zabilježio je šest uspješnih dodavanja te tri ukradene lopte.

Čast Trenta pokušavao je odbraniti ranije pomenuti Džakori Vilijams koji je ubacio 15 poena što ga čini jedinim dvocifrenim košarkašem u italijanskom sastavu.

U narednom kolu Partizan će putovati u Francusku gdje će odigrati duel protiv Metropolitana, dok će Trento imati izuzetno težak zadatak u vidu Lokomotive Kubanj.