Pod obručem: NBA trofej - Lebron Džejms ili Majami Hit?

Možda zvuči kao početak nekog akcijskog filma iz kategorije “Pobij ih sve i vrati se sam”, ali kada je ovogodišnje NBA finale u pitanju ima mnogo razloga zašto je to tako…

Iz perspektive Lebrona Džejmsa ovogodišnja titula u karavanu najkvalitetnije košarkaške lige svijeta neće biti specifična po tome ko će je osvojiti iako za tako nešto ima osnove, već po činjenici da okolnosti “Diznijevog svijeta” gdje je organizovan NBA “Bubble” u blizini Orlanda nisu viđene nikada u istoriji ove igre.

Novonastale okolnosti izazvane pandemijom virusa korona dovele su do toga da neutralni teren po prvi put ikada odluči prvo ko će zaigrati u plej-ofu, a zatim i koji tim će podići “Leri O’Brajan trofej”. Najizdržljiviji među NBA gladijatorima koji su izdržali pritisak rezultata i izolaciju u “rijaliti plej-ofu” bili su na jednoj strani košarkaši Los Anđeles Lejkersa predvođeni “Spartakom” u vidu Lebrona Džejmsa, a ukrstiće koplja sa kolonijom Majami Hita čiji imperijalizam ne možemo pripisati jednom čovjeku, već odredu za specijalne zadatke Erika Spolstre. Kao što postoje četiri osnovna elementa prirode, u košarkaškim obrisima neka to budu napad, odbrana, šut za tri poena i skok, tim na čijem čelu sjedi “Don Korleone” NBA lige Pet Rajli uspio je izrežirati sportsku dramu pod nazivom “Peti element”. Po završetku regularnog dijela sezone, Majami je bio peti tim Istočne konferencije, ali to nije briga na koju su se mnogo obazirali.

Pet Rajli
Gettyimages

I vjerujte na riječ da ne prođe utakmica u kojoj Lebron Džejms ne iskoristi nešto od naučenih detalja za vrijeme provedeno na Floridi, gdje je za četiri godine osvojio dva NBA prstena, a potom napustio tim koji je kao “Rubikovu kocku” sastavio gore navedeni gospodin Rajli.

Stavio sam ih u istu rečenicu upravo iz razloga što obojica imaju militaristički pristup stvarima i spremni su podnijeti žrtvu zarad nekog višeg cilja. U četvorogodišnjoj saradnji obojica su naučili ponešto, a u budućnosti nastavili da se vode sloganom “Zadrži primarnu stvar zauvijek kao primarnu stvar”. Nakon što je napustio Floridu 2014. godine, Lebron Džejms nije imao nikakav kontakt sa Pet Rajlijem. Dvije godine kasnije u istorijskom preokretu Klivlenda Kavalirsa protiv Golden Stejt Voriorsa za treći NBA prsten Lebrona Džejmsa, Rajli je prešao preko svog ega i poslao poruku sa čestitkama upućenu “Kralju”. Džejms nije odgovorio.

Istina je da su filozofije kompletne franšize kao što je Majami Hit čime su i ostvarili da se širom planete u kuloarima ljubitelja narandžaste kožne lopte priča “o kulturi Majamija, spartanskim treninzima, strogom pristupu prema igračima i usađivanjem šampionskog mentaliteta”, ali i Lebrona Džejmsa potpuno identične. Opsjednutost pobjedom u svakoj utakmici, svakog dana sa 101% zalaganja, ali i u trenucima kada niko ne gleda, disciplinom i rutinom koja je bitnija od toga koji brend patika nosiš ili pričama o broju na dresu.

“To je ekipa koja je trebala vladati ligom 10 godina, a odlepršala je tako jednostavno” – govorio je svojevremeno Rajli o velikom triju u vidu Lebrona, Vejda i Boša. 

Nekoliko godina kasnije pod upravljačkom palicom Erika Spolstre koji je jedan od najzaslužnijih zašto je u svlačionici Majamija riječ “egoizam” nepoznat pojam, a definicija riječi “tim” nešto što njegovi igrači praktično pokazuju škripom patika na parketu svake noći.

Majamijeva četiri prirodna elementa kojima je stvorena kohezija neuništivosti kriju se u košarkašima koji su ravnomjerno podijelili uloge. Tako jedan Džimi Batler kojeg su američki mediji prozvali “kancerom svlačionice” bez ljutnje poneki meč uputi samo pet šuteva, ali asistencijama pogura bekove koji propaljuju protivničko dno mrežice u vidu mlađanih Tajlera Hiroa i Dankana Robinsona. Na našim prostorima bi za nekoga sa takvim prezimenom rekli da nema smisla igrati kao pi*ka, a nositi natpis “Heroj” na dresu. Da je do prezimena, nije, jer radna etika i pristup Hiroa koji i dalje sa sobom uvijek nosi malu crvenu svesku, u koju zapisuje sve što je bilo dobro na treningu ili utakmici, ali isto tako bilježi mane i nedostatke na kojima treba dodatno poraditi govore za sebe.

Na ime Dankana Robinsona prvo Vam kroz glavu prođu dva nevjerovatna košarkaša koji su branili boje dres San Antonio Sparsa i bili nepremostiva prepreka u reketu za centre. Ovaj momak ipak ima “alergiju” na teritoriju reketa, pa dalekometnim šutevima operiše van linije za tri poena, dok šutevi kao po toplinskom nahođenju vojnih aviona završavaju u obruču protivnika, a defanzivci se zgledaju i nemoćno sliježu ramenima.

“Bez skokova, nema prstenja” – opet citat Pet Rajlija, a kao mađioničar iz rukava na pomen riječi “skok” iskoči 206 centimetara visoki Bem Adebajo, čiji doprinos na oba kraja parketa ne može da izmjeri nijedna napredna statistika. Džae Krauder i Andre Iguodala došli su “ni krivi ni dužni” u Majami, a prilikom tog transfera stekao se utisak da ih niko drugi u ligi neće. Krauder beskompromisno radi sve što se od njega traži na parketu, a procenti šuta za tri poena blizu su 50%. Kada je u pitanju “Doktor Igi”, koji će na kraju svakako ostati upamćen po blokadi Lebrona Džejmsa, ali fantastična odbrana koju je igrao u direktnom duelu sa Lebronom neće nikada biti gurnuta pod tepih. Za iskusno krilo Hita ovo je čak šesto NBA finale, tako da njegov doprinos na parketu neće biti kao prije pet godina, ali iskustvo i veteranski “šmek” uvijek dobro dođu.

Kad smo kod riječi veteran i šmek, ogromnu ulogu imaće Goran Dragić, čovjek koji osim košarkaškim kvalitetima neizmjerno zrači zaraznom harizmom, pa se tako njegove dobre partije sa klupe prenesu na cijeli tim. Možda sam i previše puta napisao riječ tim, ali ako bi ste imali pravo da sa što manje slova i jednom riječju opišete Majami Hit, to bi definitivno bila riječ TIM.

Bilo bi suludo reći da Los Anđeles Lejkersi nisu tim, ali ipak kada su “Jezeraši” u pitanju stvari ipak stoje malo drugačije. Uz sveprisutnog Džejmsa mnoštvo toga reći će nam Entoni Dejvis, čiji obračun sa Adebajom može vrlo lako biti tas koji će biti prevaga za trofej. O njegovom uticaju na reket Lejkersa bili bi ponosni gore pomenuti Admiral Robinson i Tim Dankan, da stvarno tako jednostavno funkcionišu onda ne bi bilo u ovolikoj mjeri zanimljivo.

Ogroman uticaj na igru Lejkersa ima čovjek koji se nekada davno zarekao da nikada ne bi igrao u žutom dijelu “grada anđela”, pravi kompjuter na terenu Ražon Rondo.  Za one koji su navijali alarme i čiji su prozori odsjajom televizijskog prenosa ili nekog streama na laptopu u gluvo doba noći posmatrali NBA karavan, očigledan je doprinos igri Lejkersa koji ima bivši igrač ljutog rivala Seltiksa.

Osim što dobro razigrava saigrače, stvarajući po naprednim statistikama 17,5 poena po meču iz njegovih asistencija, Rondo doprinosi čuvanju energije Lebrona Džejmsa koji ne mora privatizovati loptu 48 minuta kako bi ostvario dobre pozicije za saigrače.

Kada su ostali košarkaši Lejkersa, svaki od njih u ovogodišnjem plej-ofu pokazao je šta to znači “od sjaja do očaja” i glavni problem za Lejkerse mogla bi biti nekonstantnost onih čiji doprinos mora dolaziti sa vremena na vrijeme, kako bi glavni pogon tima u vidu Lebrona i Dejvisa mogao uhvatiti zraka na par minuta dok rezervisti budu na parketu.

Dvajt Hauvard može biti od koristi u skoku, pomoć će mu pružiti Džaval Mekgi, ali ono što posebno brine jeste šut Los Anđeles Lejkersa spolja, jer Kajl Kuzma, Deni Grin, pa i Kentevijus Kaldvel-Poup zasijaju na momente, a onda kao da im vanzemaljci iz “Spejs Džema” oduzmu talenat ne mogu da pogode olimpijski bazen.

Kada se podvuče refa, ponajviše zbog onog pojedinca čije ime prolazi više puta kroz tekst, a stoji i u naslovu, Lejkersi su favoriti. Tako kažu svjetski “bukmejkeri”, tako kažu kladionice, a simbolika Lebrona Džejmsa protiv Majami Hita krije se i u činjenici da će se neko okititi četvrtim NBA šampionatom.

Lejkersi su nakon 10 godina prvi put u finalu, a bilo bi simbolične prirode posvetiti potencijalnu titulu tragično nastradalom Kobi Brajantu. Osvajanjem trofeja izjednačili bi se na vječnoj listi sa Seltiksima koji su se okitili NBA šampionatom čak 17 puta.

Majami Hit u svojoj istoriji ima tri titule, od toga za dvije svoj veliki doprinos dao je upravo Džejms. Sa druge strane, jedan od najboljih košarkaša ikada takođe ima tri titule, dve sa Hitom i jednu sa Klivlendom. Na kraju ove borbe pored nečijeg imena biće upisana još jedna, a ko će to biti, saznaćemo nakon finalne serije NBA lige.

Kašnjenja u školu, na posao ili prenošenje roditeljskih obaveza na drugog supružnika totalno su opravdani, ohladite neki napitak, nemojte zaboraviti naviti alarme i pripremite se za košarkaški spektakl. Srce kaže Majami Hit, a brojevi govori idu u korist Lebrona Džejmsa.

Kakav bi to bio čovjek koji ne sluša svoje srce?

Piše: Dejan Gajić

Postavi odgovor