Ponos Izraela odnio pun plijen iz Kaunasa, Kraljevski klub uspješan u predgrađu Liona

Izuzetno zanimljivo kolo Evrolige u kojem je Crvena zvezda položila oružje pred moskovskom armijom, a Efes bez mnogo problema savladao Panatinaikos u Istanbulu, a na današnjem programu pobjedom se mogu pohvaliti i “Ponos Izraela” protiv Žalgirisa, te madridski Real koji je trijumfovao na gostovanju Asvelu.

Makabi iz Tel Aviva odnio je “pun plijen” iz litvanske “Žalgiris arene” rezultatom 88:81, čime su ugasili nade Žalgirisa da može “uhvatiti” kartu za samu završnicu Evrolige.

Sjajno su domaći košarkaši otvorili ovaj meč, a šutersko raspoloženje Najdžela Hejsa i Mariusa Grigonisa omogućila im je uvodno vođstvo 9:2. Nije sastav iz Izralea nikako mogao da se konsoliduje u uvodnom kvartalu pa je Žalgiris poslije poena Lukasa Lekavičiusa vodio velikih “+13” (21:8).

Na kraju je uvodni kvartal završen sa pristojnih 26:18, da bi otvaranje druge četvrtine pripalo Omriju Kaspiju i Skotiju Vilbekinu koji su pronašli pravu šutersku formu, pa su preokrenuli rezultat u svoj korist (30:28). Ipak to je trajalo jako kratko, jer je Žalgiris na poluvrijeme otišao uz vođstvo 40:38.

Hejs je početkom drugog poluvremena zasipao protivnički koš sa svih strana, pa je svom timu omogućio vođstvo 48:41. Ipak, u minutima koje su uslijedile šut je potpuno “izdao” domaći tim, a “probudili” su se Brajant Elijah i Kris Džouns, pa je u rezultatskoj klackalici pred odlučujućih deset minuta Makabi imao minimalnu prednost (64:63).

Na tri minute do kraja litvanski sastav imao je prednost 79:72, ali u onome što je uslijedilo ogleda se u totalnom dominaciji na oba kraja parketa košarkaša Makabija koji su na kraju ipak zasluženo slavili 88:81.

U pobjedničkom timu najbolji pojedinac bio je Dragan Bender koji je brojao do 16, Kris Džouns je ubacio 13, dok su po poen manje postigli Vilbekin i Elijah. U redovima pobjedničkog tima borbu iz kategorije “sam protiv svih” vodio je Najdžel Hejs ubacivši 24 poena.

U duelu madridskog Reala i Asvela, poslije velike drame u samoj završnici susreta pun plijen odnio je “Kraljevski klub” rezultatom 74:71.

Na samom početku susreta viđena je rezultatska klackalica u kojoj su se na jednoj strani istakli Dejvid Lajti i Noris Kol, dok su spreman odgovor na drugoj strani imali Trej Tompkins i Nikolas Laprovitola. Prva četvrtina okončana je rezultatom 23:20 u korist francuskog sastava.

“Kraljevski klub” u odsustvu nekolicine povrijeđenih igrača imao je evidentnih problema u rotaciji, a to su koristili već pomenuti Lajti i družina da na poluvrijeme odu sa rezultatom prednosti “+5” (35:30).

Treći period može se okarakterisati kao ključni na ovom susretu, zbog činjenice da je madridski sastav na krilima Usmana Garube, ali i nekoliko dalekometnih šuteva Džejsija Kerola i Laprovitole uspio rezultat okrenuti u svoj korist, pa je pred odlučujućih deset minuta Real Madrid imao “viška” pet poena (56:51).

Dirigentsku palicu posljednjeg kvartala preuzeli su Kol i Geršon Jabusele, a nije mnogo kaskao ni francuski reprezentativac Antoan Dio, pa uz ogromne napore pokušali okrenuti susret u svoju korist. Ipak, poslije penal završnice nisu uspjeli u toj namjeri, pa su poraženi rezultatom 74:71.

U pobjedničkom timu istakao se Trej Tompkins sa 13 poena, dok je poen manje ubacio Argentinac Nikolas Laprovitola. U poraženom sastavu najbolji je bio NBA veteran Noris Kol uz 18 ubačenih poena.