Portoriko iskoristio loš dan za ubjedljivu pobjedu nad Bosnom i Hercegovinom

Košarkašice Bosne i Hercegovine poražene su na startu Svjetskog prvenstva u Australiji od Portorika sa 82:58.

Dočekale su igračice Gorana Loja svoj debitantski nastupa na šampionatu svijeta i ipak ovaj prvi meč neće pamtiti po dobrom. Veoma loše su ušle u meč, posebno što se tiče odbrane, pa se protivnik rano odvojio na 11:4. Jedino je Džonkel Džons bila djelimično raspoložena u tim trenucima za igru, a onda je Mia Holingšed postigla trojku za 18:8. Ubrzo je Pamela Rosado povećala prednost na 23:8, trojkom u posljednjoj sekundi Miljana Džombeta smanjila na 31:16.

Poenima Matee Tavić Bosna i Hercegovina je prišla na 35:26, no brzo su rivalke odgovorile mini-serijom za 42:26. Do poluvremena su prosto bez većih problema održavale stečenu prednost i na odmor se otišlo s rezultatom 53:36.

Na startu drugog poluvremena rezultat je glasio 57:36 i već je djelovalo da se zna ko će odnijeti pobjedu na ovom duelu. Portorikanke su od početka utakmice udvajale Džons i iako su ostale imale tada prostora, nisu koristile tu priliku, te je protivnik prosto samo povećavao vođstvo. Sredinom četvrte četvrtine otišle su i na +28 (80:52), a ondaa su košarkašice Bosne i Hercegovine ublažile poraz na konačnih 82:58.

Najefikasnija na meču bila je Airela Guirantes sa 26 poena, na drugoj strani Džonkel Džons je imala 15 poena.

U narednom kolu Bosna i Hercegovina igra sa Kinom sutra ujutru od 06.30h, dok Portoriko sastaje sa Sjedinjenim Američkim Državama.