Fudbaleri Real Sosijedada za kraj 2020. godine upisali su pobjedu u gostima u derbiju Baskije protiv Atletik Bilbaa minimalnim rezultatom 1:0. Ovaj meč je odigran u okviru 16. španske Primere.

Ovo je bio drugi vezani trijumf Sosijedada u derbiju Baskije.

Za goste je odlično počela utakmica, i već u petom minutu došli su u prednosti od 1:0. Kapiten Mikel Ojazabal je nakon što je pobjegao svom čuvaru, dobro primio loptu u kaznenom prostoru, ubacio iz prve na drugu stativu, gore je sam bio Portu koji pogađa mrežu gola Atletika.

U nastavku akteri današnje utakmice nisu donijeli mnogo akcije na terenu. Prvo poluvrijeme je osim ovog gola bilo nezanimljivo.

U drugom dijelu dvije odlične šanse za goste iz San Sebastijana. U 63. minuti Aleksander Isak pogađa prečku iz slobodnog udarca, a golman Bilbaa Unaji Simon je bio savladan. Već u narednom minutu, ponovo slobodan udarac za goste, a zaprijetio je Ojazabal. Simon je na kratko odbio loptu, ali nisu taj poklon iskoristili fudbaleri Reala.

Poslije 90 minuta domaći fudbaleri nisu uputili niti jedan udarac u okvir gola. Gosti su bili dosta opasniji, iako su u nekim momentima odustajali od šanse da uduplaju prednost.

Kenan Kodro je ušao u igru u 85. minutu umjesto Asijera Viljalibrea.

Sudija Hoze Marija Sančez Martinez imao je pune ruke posla dodijelivši čak devet žutih kartona na ovoj utakmici.

U narednom kolu Sosijedad će dočekati na domaćem terenu Osasunu, dok će Bilbao igrati kod kuće protiv Elčea.