Rukometna reprezentacija Portugala savladala je Francusku sa 29:28 i tako su se ove dvije selekcije plasirale na Olimpijske igre, a Hrvatska je ostala bez puta u Japan.

Francuska je fenomenalno otvorila meč i povela je sa 4:1, a kasnije je na semaforu pisalo i 9:3. Kod rezultata 11:5 Portugalci su napravili seriju 3:0 i prišli na 11:8, da bi golom Pedra Portele smanjili zaostatak na 13:11. Pred sami odlazak na odmor Andre Gomeš je pogodio za -1 (13:12).

Odmah na startu drugog poluvremena Portugalci su izjednačili na 13:13, a onda u 40. minutu i poveli sa 18:17 golom Gomeša. Brzo su Francuzi preokrenuli i onda su oni bili ti koji su imali +1, a Portugal je opet morao da stiže zaostatak. Na osam minuta prije kraja Ludovik Fabregas je pogodio za 26:24, zatim i Ugo Deska za 28:25.

Tada je djelovalo da je kraj, no Portugalci se nisu predavali i izjednačili su na 28:28 na 40 sekundi prije kraja. Viktor Ituriza je oduzeo loptu, istrčao kontranapad i pogodio za put Portugala na Olimpijske igre.

Najefikasniji na meču bili su Andre Gomeš i Antonio Areia sa šest golova, koliko je na drugoj strani imao i Ugo Deska. Inače Portugalci su ovu pobjedu posvetili nedavno preminulom golmanu reprezentacije Alfredu Kintani