U okviru prvog kola Lige BiH, Posušje je na svom parketu savladalo Bosnu sa 82:75. Pobjednike su sa 21 poenom predvodili Alen Vigins i Dontej Karaders, a pratio ih je Marko Ramljak sa 20.

Izabranici Domagoja Kujundžića su tako na veoma uspješan način proslavili povratak u društvo najboljih. Nakon odlične prve četvrtine domaćina, Sarajlije nisu uspjeli uhvatiti potpuni priključak, a Posušje se u finalnom kvartalu odvojilo na dvocifrenu razliku.

Gosti su presingom i udvajanjima u finišu uspjeli smanjiti zaostatak, no nisu imali vremena i snage za preokret pa je cijeli plijen pripao ekipi u crno-žutim dresovima. Zanimljiva činjenica je da se u pobjedničkom timu niko osim prve petorke nije upisao u listu strijelaca.

Podsjećamo, u prvom današnjem susretu, Široki je pobijedio Slobodu sa 77:68, a Leotar, Radnik i Bratunac se nisu pojavili na parketu.

Posušje, Posušje srušilo Bosnu na svom parketu i na najbolji način proslavilo povratak u najviši rang

Iskusni Aleksa Popović je otvorio meč poenima za Bosnu, a Marko Ramljak je potom preokrenuo na 3:2. Isti igrač je uz Ivicu Širića doveo svoj tim do +6 (8:2), a Popović i Nedžad Muratović su prekinuli njihovu seriju.

Dontej Karaders je potom kreirao sedam poena za Posušje, a ispratio ga je Alen Vigins. Kujundžićevi puleni su nastavili u boljem ritmu i na prvu pauzu su otišli sa +9 (26:17).

Imran Fazlić i Muratović su bili precizni za Bosnu u prvoj polovini druge četvrtine, a Aleksa Jugović je nakon tri i po minuta smanjio na -3 (30:27). Ipak, domaćini su uspjeli odbiti nalet Sarajlija i nakon prvih 20 minuta je na semaforu stajalo 45:38 u njihovu korist.

Karaders je na uvodu trećeg kvartala odveo svoj tim do dvocifrene prednosti (50:38), a Jugović, Enis Memić i Popović su ekspresno uzvratili i smanjili na 50:47. Američki plejmejker iz redova domaćina se zatim nakratko ponovo pobrinuo da odbije nalet gostiju, a Ognjen Mićović je na polovini perioda trojkom izjednačio na 54:54.

Posušje je još jednom ušlo u bolji momentum zakucavanjima Ramljaka i Viginsa, a do kraja treće četvrtine su se uspjeli odlijepiti na +6 (63:57). Bosna je loše šutirala za tri u četvrtoj dionici, a kada je Karaders na tri i po minuta do kraja susreta pogodio za 74:64, činilo se da će povratnik u najviši rang ostvariti ubjedljivu pobjedu.

Ipak, izabranici Ahmeta Pašalića su dobrom odbranom uspjeli poremetiti protivnika, no ne i stići do preokreta. Crno-žuti su uspjeli ostati pribrani i u konačnici su slavili sa 82:75.

U narednom kolu, Posušje će igrati protiv Širokog u gostima, a Bosna bi na svom parketu trebalo da dočeka Mladost.

Posušje – Bosna 82:75 (26:17, 19:21, 18:19, 19:18)

Posušje: J. Ramljak 0, Raos 0, Jukić 0, Begić 0, Širić 7, Kovač 0, Karaders 21, M. Ramljak 20 (10 sk), Mandić 13, Vigins 21 (14 sk), Leko 0

Bosna: Islamović 2, Mićović 6, M. Popović 4, Jugović 25, Muratović 17, A. Popović 12, Fazlić 3, Memić 6, Bulašvili 0

Sudije: Ćavar, Ćavara, Lovrić

Sve vijesti u vezi sa bosanskohercegovačkom košarkom u narednom periodu možete pronaći i na našoj “Facebook” stranici pod imenom “BH Košarka”.