Prvi ovosezonski derbi u košarci pripao Zvezdi

U osmom kolu ABA lige imali smo priliku gledati “Večiti derbi” između Crvene zvezde i Partizana u hali “Ranko Žeravica” na Novom Beogradu, a pun plijen odnijeli su košarkaši crveno-bijelog tima rezultatom 86:85 (22:19, 28:21, 24:25, 12:20).

Obojici trenera na klupi “večitih” rivala ovo je bio debitantski derbi. Sašo Filipovski na parket je poslao petorku: Kodi Miler-Mekentajer, Nemanja Dangubić, Rade Zagorac, Rašon Tomas i Nikola Janković.

Sa druge strane Saša Obradović se odlučio za startnih pet košarkaša: Džordan Lojd, Lengston Hol, Branko Lazić, Marko Jagodić-Kuridža i Džoni O’Brajant.

Prve poene na meču nakon sjajnog “pick and rolla” postigao je Partizanov centar Janković, ali na drugoj strani odgovorio je Kuridža sekvencom u kojoj je poentirao iz reketa nakon ofanzivnog skoka, a potom i šutem za tri poena. Crno-bijeli su napravili dva faula u napadu, a šuterski dobro raspoloženi košarkaši Zvezde postigli su još tri trojke u režiji Lazića koji je ubacio dva šuta van linije 6,75m i O’Brajanta, pa je nakon pet minuta igre semafor pokazivao 16:5 u korist Obradovićevog tima.

Seriju je prekinuo Dangubić šutem sa poludistance, ali Tejlor Ročesti je nastavio u sjajnom ritmu Zvezdinih košarkaša i pogodio novu trojku za “plus 10” (19:9).

Rocesti i Gordic

Monotonu igru Partizana prekinuo je sjajnim prikucavanjem Vilijam Mozli, ali to nije uticalo na Zvezdin šut i naredni napad u kojem je ovaj put Kori Volden pogodio šut za tri poena.

Prvi šut sa distance za Partizan pogodio je Nemanja Gordić, a mini seriji 8:0 u korist Partizana doprinos su dali Tomas i Zagorac poenima poslije ofanzivnog skoka, pa je poslije prve četvrtine rezultat bio 22:19 u korist Zvezde.

Na otvaranju drugog perioda “flouter” sa mnogo osjećaja pogodio je Volden, a zatim je u defanzivnom posjedu napravio faul nad Markusom Pejdžom pri šutu za tri poena. Partizanov Amerikanac bio je precizan dva puta, a nakon dobre odbrane dobro je trčao Mozli pa ga je Gordić nagradio asistencijom za nove poene i tajmaut Obradovića pri rezultatu 24:23 za crveno-bijele.

Nakon startnih 2:0 za tim Saše Filipovskog, Partizan je prvi put poveo poslije poena Gordića (27:26). Potom je Tomas sjajnom blokadom zaustavio Duopa Rita, što je Partizan iskoristio za nove poene. Prve poene teškim polaganjem preko Mozlija postigao je svojim prvim poenima Lojd.

Na pola druge četvrtine Partizan je imao čak 16 ofanzivnih skokova što im je omogućilo novo vođstvo (31:28). Sedmom trojkom za Zvezdu na meču Hol je izjednačio rezultat, a tajmaut pozvao Filipovski.

U narednih nekoliko minuta bolje su se na parketu snašli Zvezdini košarkaši, pa su okrenuli rezultat u svoj korist (37:34). Mnogo slabiji ritam nego u prvih deset minuta viđen je u drugom kvartalu, a nakon niza faulova i slobodnih bacanja na obe strane parketa Volden i Ročesti postigli su dvije trojke u rasponu od svega nekoliko sekundi i postavili konačan rezultat prvog poluvremena (50:40) u korist Obradovićevog tima.

Na otvaranju drugog poluvremena Dangubić je pogodio šut za tri poena, ali prodorom i poenima uz faul Lojd je odgovorio na drugoj strani i zadržao prednost svog tima na deset poena(53:43).

Nastavili su se napadi čiji kraj je bio okončan šutem za tri poena, a precizni su bili još jednom Volden, a potom i Tomas za crno-bijeli tim.

Plejmejkeri Volden i Gordić kreirali su otvorene pozicije sa kojih su pogađali saigrači, a na pola trećeg kvartala Zvezda je imala osam poena prednosti (60:52).

Derbi

Lojd je ličnim minijaturama kreirao mini seriju 5:0, ali faul Branka Lazića pri šutu za tri poena Mekentajera omogućio je Partizanu da se vrati na jednocifren zaostatak (65:57).

Još jedna lična greška Lazića “kumovala” je slobodnim bacanjima Tomasa, koji je bio precizan oba puta. Vrhunsku partiju Volden je nastavio pogodivši još jednu trojku za svoj 16. poen, a nošen sjajnom energijom u narednom napadu napravio je faul, pa je ipak morao na klupu.

Šutem za tri poena Kuridže ponovo je Crvena zvezda uspjela steći prednost od 10 poena razlike (71:61), a već u narednom napadu pogodio je i Davidovac dalekometni šut za 13. trojku svog tima. Na kraju trećeg perioda, Zvezda je imala više pogođenih šuteva za tri poena (13), nego za dva (12). Pred odlučujućih 10 minuta, rezultat je bio 74:65 za tim Saše Obradovića.

Mnogo smirenije posljednju četvrtinu otvorili su košarkaši Zvezde o čemu govori i tehnička greška za klupu Partizana zbog prigovora. Lojd i Teri su to znali kazniti, a Partizan nikako nije mogao da uhvati rezultatski priključak.

Novom trojkom Džordana Lojda Zvezda je “odmakla” na “plus 11”, ali na drugoj strani odmah je odgovorio Tomas istom metodom. Dobru odbranu Partizana krunisao je još jednim zakucavanjem Mozli, nakon čega je Obradović pozvao minutu odmora.

Sjajnim blokadama Mozlija i Tomasa Partizan je imao priliku da dodatno smanji vođstvo Zvezde, ali Gordić nije bio precizan pri šutu za tri poena. U defanzivnom posjedu bosanskohercegovački košarkaš napravio je faul nad Ročestijem za dva slobodna bacanja, pa je rezultat bio 84:76 za crveno-bijele.

Volden i Pejdz

Sjajnim polaganjima Markusa Pejdža Partizan je prišao na “minus 6”, a Miler-Mekentajer bio je precizan dva puta sa linije penala i dodatno smanjio vođstvo Zvezde (84:80) na dvije minute do kraja utakmice.

Ročesti je promašio otvoren šut za tri poena, a nakon dobre igre u tranziciji Mekentajer je izvukao faul i još dva uspješna slobodna bacanja za neizvjesnu završnicu (84:82).

Jako bitne poene postigao je O’Brajant, dok je na drugoj strani bio neprecizan Mekentajer, ali Partizan je dobio novu priliku faulom u napadu Voldena koji je morao napustiti igru zbog pet ličnih grešaka.

Filipovski je pozvao tajmaut na 36 sekundi do kraja u kojem je nacrtao akciju za Zagorca ili Pejdža, a zahtjevao je brzu realizaciju kako bi ostalo dovoljno vremena za posljednji napad, a zatim je trojku pogodio upravo Rade Zagorac za dramu u finišu (86:85).

Zagorac
Partizan NIS

Partizan je imao šut za trijumf nakon dobre odbrane, ali promašio je Miler-Mekentajer, pa je slavila Zvezda minimalnom razlikom 86:85.

Najefikasniji pojedinci u pobjedničkom sastavu bili su Lojd sa 18 postignutih poena i Volden koji je ubacio dva poena manje. U poraženom timu istakli su se Tomas uz 19 poena i Miler-Mekentajer koji je “brojao” do 15, ali to nije bilo dovoljno za pun plijen.

Nakon ove utakmice Crvena zvezda je i dalje jedini neporaženi tim u regionalnom takmičenju.