Juče je završeno peto kolo Lige BiH, u kome su pobjede ostvarili Čelik, Sloboda, Posušje, Borac, Bratunac i Spars, koji su bili uspješniji od Bosne, Radnika, Zrinjskog, Širokog, Mladosti i Leotara.

Slobodan je bio Promo iz Donjeg Vakufa, koji će svoj naredni izazov imati u vidu Slobode na svom parketu. Od šest odigranih susreta, u pet su slavili domaćini, sa izuzetkom Bratunca koji je u Mrkonjić Gradu slavio protiv Mladosti.

Upravo taj meč je bio i najneizvjesniji, a završen je rezultatom 91:89. Nakon drame u finišu, Miljan Marković je šutirao trojku za pobjedu svog tima, međutim nije bio precizan.

Čelik je protiv desetkovane Bosne konačno prekinuo crnu seriju i ostvario prvi trijumf u domaćem šampionatu, a svi ostali timovi su do cijelog plijena uglavnom došli bez previše problema.

Čelik, Rekapitulacija 5. kola Lige BiH: Čelik prekinuo crnu seriju, domaćini većinom sigurni

ČELIK – BOSNA 93:87 (Božović 22p, 21sk; Memić 26p)

Izabranici Josipa Pandže su kod kuće protiv Bosne konačno prekinuli seriju poraza. Nakon nešto težeg rasporeda i tri gostovanja na startu, crno-crveni su uspjeli iskoristiti prednost domaćeg terena. Čelik je igrao sa sedam, a “Studenti” sa samo šest igrača i pokazali su hrabrost i karakter, ali nisu mogli do cijelog plijena.

Milivoje Božović je prikazao fantastičnu partiju i kapitenski je vodio svoj tim do slavlja. Iskusni košarkaš je bio nerješiva enigma za protivnike pod košem, meč je završio sa 22 poena i 21 skokom, a najbolju partiju ove sezone je pružio i Nedim Buza, koji je takođe postigao 22 poena, kao i Haris Ćurevac.

Zeničani su odigrali odličnu prvu četvrtinu, međutim Bosna je pokazala zube i preokrenula u nastavku, da bi drugih 20 minuta ipak pripalo domaćinima, iako su njihovi protivnici uveli duel u penal završnicu. Trenera Sarajlija Ahmeta Pašalića može radovati odlična predstava Gruzijca Luke Bulašvilija, koji je postigao 24 poena.

Najefikasniji kod gostiju je bio Enis Memić sa 26 poena, a izostao je nešto bolji košgeterski učinak Nedžada Muratovića, međutim u ovako desetkovanom sastavu, bilo je zaista teško za očekivati da tim iz glavnog grada Bosne i Hercegovine može do dva boda.

SLOBODA – RADNIK 94:53 (Dejvis 19p; Riznić 14p, 10sk)

Najmanje neizvjestan meč se odigrao u “Mejdanu”, gdje je Sloboda izuzetno ubjedljivo pobijedila Radnik. Gosti iz Bijeljine su držali priključak u prvih nekoliko minuta meča, a Tuzlaci su već na ulasku u drugu polovinu prvog perioda otišli na dvocifrenu razliku, koju su do kraja samo povećavali.

Nakon 20 minuta igre, na semaforu je stajalo 55:31 za crveno-crne i bilo je jasno da Radnik neće imati snage da se vrate. Sloboda je odličnom tranzicijom uspjela onesposobiti protivnike, kod kojih je u drugoj dionici Đorđe Mičić doživio povredu skočnog zgloba i ostaje za vidjeti da li će biti spreman za naredni meč.

U posljednjih nekoliko minuta, i jedan i drugi trener su pružili priliku svim košarkašima koji ranije nisu dobijali minutažu. Pobjednike je predvodio Rašon Dejvis sa 19 poena, Ibrahim Durmo je imao 13 poena i 14 skokova, dok je na drugoj strani prednjačio Bogdan Riznić sa 14 poena i deset uhvaćenih lopti.

POSUŠJE – ZRINJSKI 76:54 (Ramljak 20p; Perković 16p)

Hercegovački derbi je pripao ekipi u žuto-crnim dresovima. Zrinjski je nešto bolje otvorio susret, međutim Posušje je polovinom prvog perioda ušlo u bolji ritam i do kraja susreta su uglavnom samo održavali i povećavali prednost.

Marko Ramljak je bio najaktivniji i sa 20 poena najefikasniji, a Dontej Karaders ovog puta nije bio toliko košgeterski raspoložen, međutim bio je tu da podijeli pravovremene asistencije i ubrza tempo igre. Pored ova dva igrača i Alena Viginsa koji su u dosadašnjem dijelu sezone standardno najistaknutiji, dobar doprinos domaćinima su na ovom meču dali Ante Begić, Ante Kovač i Ivica Širić.

Njih trojica su ukupno postigli 27 poena, što je svakako ohrabrujuća činjenica za Domagoja Kujundžića i ostatak trenerskog tima povratnika u društvo najboljih. Kod Zrinjskog, najkonkretniji su bili Matej Perković i iskusni Josip Naletilić, ali to im nije bilo dovoljno da zaprijete.

BORAC – ŠIROKI 82:73 (Janković 22p, 11sk; Čolak 14p, 15sk)

Banjalučki Borac ni nakon sedme utakmice u sezoni 2021/2022 ne zna za poraz. Četiri puta su trijumfovali u Drugoj ABA ligi, a ovo im je treći pozitivan rezultat u domaćem šampionatu. I jedan i drugi akter derbija kola su bili oslabljeni neigranjem izuzetno bitnih košarkaša, kod domaćina u sastavu nije bilo Diantea Boldvina, a kod gostiju Luke Božića i Mate Vucića.

Crveno-plavi su odigrali šuterski fantastično prvo poluvrijeme, u kome su postigli čak 12 trojki, što im je nakon 20 minuta stvorilo prednost od +9 (52:43). Brza tranzicija i dobri prodori iz pozicionog napada su stvarali otvorene pozicije, a domaći košarkaši su to koristili.

Šut van linije 6,75m je u drugom poluvremenu stao, što je Široki iskoristio da uhvati priključak, međutim Aljoša Janković je bio kreator izuzetno bitnih poena za svoj tim, tako odbivši nalet protivnika. Upravo on je bio najistaknutiji pojedinac meča, sa 22 poena uz šut iz igre od 72%, čemu je dodao 11 skokova i četiri ukradene lopte.

Širokobriježani su prikazali dobru partiju u određenim momentima, a u nedostatku Božića i Vucića se istakao Mateo Čolak, koji je susret završio sa 14 poena i 15 skokova.

MLADOST – BRATUNAC 89:91 (Ćup 19p, Kapetanović 19p; Ćirković 24p)

Kao što je pomenuto na početku, najzanimljiviji duel pete runde se odigrao u Mrkonjić Gradu, gdje je Bratunac savladao Mladost sa 91:89. Za domaćine na ovom susretu nije debitovao Slovenac Jernej Ledl, koij je nedavno stigao kao zamjena za povrijeđenog Miloša Vraneša, ali se vratio Nemanja Kapetanović.

Meč je bio pun smjenjivanja u vođstvu, a ni jedni ni drugi nisu uspijevali da potpuno iskoriste bolji momentum i odlijepe se na značajniju prednost. Mladost je u četvrtoj četvrtini povela sa 74:68, ali izabranici Ognjena Radića su to preokrenuli i sa prednošću ušli u posljednji minut.

Finalnih 60 sekundi je bilo izuzetno zanimljivo. Antonio Vejd je sa penala doveo svoj tim u vođstvo od 86:85, a potom ni jedni ni drugi nisu pronašli put do protivničkog obruča, sve dok Nikola Ćirković na 12 sekundi do kraja nije povećao na 88:85, a nedugo zatim i na 90:85.

Mladost je ipak prišla na 90:88, a Andrija Drašković je potom bio polovično precizan sa penala, da bi onda napravio nesportsku ličnu grešku. Miljan Marković je pogodio jedno od dva slobodna bacanja, a zatim je trojkom iz ćoška pokušao donijeti pobjedu svojoj ekipi, međutim lopta je odsjela na prvom obruču i gosti su mogli početi slaviti.

Ćirković je sa 24 poena bio najefikasniji kod pobjednika, dok je na drugoj strani svoju najbolju partiju sezone prikazao Dejan Ćup, koji je meč završio sa 19 poena, kao i Kapetanović.

SPARS – LEOTAR 82:70 (Vrbica 24p, Šakotić 18p, B. Đurasović 16p, 12 sk)

Posljednja utakmica kola je odigrana juče, a Spars je u njoj na svom parketu savladao Leotar. Prva četvrtina je bila dosta neefikasna sa obje strane, i jedni i drugi su se mučili da dođu do uspješne realizacije, a za Sarajlije je sve krenulo nabolje u finišu druge, kada su se odvojili na dvocifrenu razliku (40:30).

Odličan momentum domaćina se prenio i na početak trećeg kvartala, gdje su riješili pitanje pobjednika. Spars je poprilično nadskakao protivnika i tu ostvario najveću prednost, uz više raspoloženih košarkaša. Trebinjci su nekoliko puta imali priliku za priključak, međutim izabranici Zorana Kašćelana su uvijek imali spreman odgovor te tako odbijali njihove nalete.

Božo Đurasović i Dejan Šakotić sami nisu uspjeli donijeti preokret svom timu, dok je pobjednički sastav imao četiri dvocifrena igrača, od kojih se istakao Mašan Vrbica sa 24 postignuta poena.