REUTERS/Alberto Lingria

Roma je u trećem kolu grupne faze Lige Evrope na “Olimpijskom stadionu” u Rimu pobijedila Kluž rezultatom 5:0.

Već u prvom napadu “Vučica” je povela protiv rumunske ekipe. Leonardo Spinacola je ostao sam na lijevoj strani i centrirao loptu u šesnaesterac gdje je potpuno sam bio Henrik Miktarijan i sa šest metara preciznim udarcem glavom doveo svoju ekipu u prednost.

Nakon prvog pogotka djelovalo je da ćemo gledati otvorenu utakmicu, međutim to nije bio slučaj. Na narednu šansu čekalo se čak 20 minuta, kada je grešku kapitena Rome na današnjoj utakmici Brajana Kristantea pokušao iskoristiti Katalin Itu, ali je jako loše šutirao. Zaprijetili su gosti i u 23. minuti, ovaj put Čiprian Deak gađao, no sada je dobro reagovao Pau Lopez.

Već nakon toga domaći su krenuli u kontranapad iz kojeg su izborili korner poslije kojeg su poveli sa 2:0- Žordan Veretut je dobro ubacio loptu u šesnesterac, a najviši tamo bio Ibanjez i odličnim udarcem glavom natjerao Kristijana Balgradeana da drugi put vadi loptu iz mreže.

Deset minuta kasnije Roma je postigla i treći gol. Miktarijan je gurnuo loptu u prostor za Veretua koji šutira, a golman Kluža samo za kratko brani. Lopta je stigla do Brune Pereša koji glavom spušta za Borhu Majorala i to je bilo 3:0 za “Vučicu” nakon nešto više od pola sata igre.

Posljednju priliku u prvih 45 minuta imali su gosti preko hrvatskog internacionalca Damjana Đokovića koji je izvan šesnaesterca šutirao pored gola.

U prvoj minuti drugog poluvremena Lorenco Pelegrini je probao svoj udarac iz daljine, ali je bio dosta neprecizan. U 59. minuti Pedro je ušao u kazneni prostor gostiju i šutirao, ali pravo u golmana Kluža. Nisu gosti prijetili u drugom poluvremenu, međutim i domaći su sporadično napadali. Pereš je pokušao u 66. minuti, no ravno u Balgradeanu.

Dobru su akciju gosti odigrali u 73. minuti. Mihael Pereira je spustio loptu u peterac, međutim niko od igrača Kluža nije bio tu da je proslijedi u gol. U nastavku akcije i Mario Rondon je šutirao, ali daleko pored gola.

Nakon dugo vremena bez dešavanja na utakmici Roma je stigla i do četvrtog gola u 84. minuti. Pereš je ubacio, a neko od defanzivaca Kluža samo na kratko došao do lopte koja pada na nogu Majoralu i on preciznim volej udarcem postavlja rezultat 4:0.

Konačnih 5:0 za Romu u 89. minuti postavio je Pedro nakon dobrog dodavanja Tomasa Milanezea koji ga je spojio sa golom. Do kraja nije bilo prilika i domaći su lagano upisali nova tri boda

Ove dvije ekipe sastaće se i u sljedećem kolu grupne faze Lige Evrope, 26. novembra u Rumuniji.

Roma: Lopez, Ibanjez (od 62. Smoling), Facio, Kumbula, Spinacola (od 46. Džezus), Vertetut (od 46. Pedro), Kristante (od 74. Milaneze), Pereš, Miktarijan (od 46. Pelegrini), Vilar de Frajile, Majoral.

Kluž: Balgradeana, Sušić, Manea, Čobotariju, Kamora, Hoban, Deak (od 46. Paun Aleksandru), Itu (od 46. Pereira), Đoković, Debeljuh (od 67. Karnat), Rondon.