REUTERS/Peter Powell

Njukasl i Liverpul remizirali su u okviru 16. kola Premijer lige Engleske na “Sent Džejms parku” rezultatom 0:0.

Potpunu terensku inicijativu i posjed lopte imao je Liverpul na svojoj strani u prvih 45 minuta igre, međutim nije se to toliko vidjelo na terenu, barem ne po prilikama i šutevima kojih je Njukasl imao više u tom periodu.

Upravo su “crno-bijeli” imali prvu priliku kada je u 13. minuti izblokiran Kalum Vilson, pa je od dobre situacije domaćin dobio samo korner. Zaprijetio je na drugoj strani u 25. minuti Trent Aleksander-Arnold, ali je Karl Darlov bio na visini zadatka.

U 33. minuti Isak Hajden je probao svoj udarac iz velike udaljenosti i bilo je to dobro, međutim ne toliko precizno. Deset minuta kasnije malo je nedostajalo da Mohamed Salah uđe u odličnu šansu, no u posljednjem trenutku reagovao je neko od odbrambenih fudbalera i otklonio opasnost.

Nije se slika na terenu mnogo promijenila ni u drugom dijelu, Liverpul je nastavio da drži loptu, a Njukasl pokušavao zaprijetiti iz kontranapada.

Prvu opasnu situaciju ispred gola domaćih Liverpul je imao u 55. minuti kada je Sadio Mane šutirao glavom poslije kornera, ali samo pored gola. Pokušao je i Salah deset minuta kasnije sa visine jedanaesterca, no ni on nije bio dovoljno precizan.

Najbolju priliku gosti su imali u 68. minuti. Ponovo su imali korner, a Darlov je ovaj put loše procijenio let lopte i izašao u prazno, a Roberto Firmino glavom propustio da pošalje loptu u nebranjenu mrežu.

Prvi put Njukasl je u drugom poluvremenu zaprijetio u 80. minuti. Izveli su domaći prekršaj sa 30ak metara od gola Alisona Bekera, Kiaran Klark je skočio najviše i dobro šutirao, ali je golman Liverpula bio oprezan i uspio da loptu skrene u korner. Opasno je bilo minut kasnije i na drugoj strani, kada je ponovo odbrana “Njuke” u posljednjem trenutku izbila loptu ispred Manea.

Mogao je Liverpul u završnici i do sva tri boda. Tri minute prije kraja Endi Robertson je dobro izveo korner, Firmino šutirao glavom sa pet metara, a Darlov ponovo bio heroj Njukasla i spasio svoju mrežu i sačuvao bod svojoj ekipi.

Liverpul u sljedećem kolu igra protiv Sautemptona na “Sent Meri” stadionu, dok Njukasl dočekuje Lester.