via REUTERS/Paul Ellis

Italija je osvojila Evropsko prvenstvo pobjedom protiv Engleske na “Vembliju” nakon jedanaesteraca. U 120 minuta fudbala rezultat je bio 1:1.

Veliki ulog obilježio je prvo poluvrijeme u kojem nije bilo mnogo prilika na obje strane, iako tako nije djelovalo da će biti na samom početku.

Već u drugoj minuti Hari Megvajer je pogriješio dodavanje i poklonio Italijanima korner. Nakon toga, domaći su brzo krenuli u kontranapad koji je pokrenuo Luk Šo, a lijevi bek je nastavio pratiti napad i na drugoj stativi dočekao centaršut Kierana Tripijea, te pogodio u bliži ugao Đanluiđija Donarume.

Nije Italija prikazala puno toga u prvom poluvremenu, a na terenu je u dresu “Azura” samo Federiko Kjeza djelovao raspoloženo, što je bilo nedovoljno za bilo šta pored odbrane Engleske.

Puno bolje je Italija otvorila drugo poluvrijeme nakon izlaska Ćire Imobilea, a u 62. minuti se mogao naslutiti gol kada je ponovo Kjeza napravio problem odbrani Engleske, no tada ga je sjajno zaustavio Džordan Pikford.

Pet minuta kasnije Italija je stigla do izjednačenja. Izveli su “Azuri” korner, nakon velike gužve Marko Verati je pogodio stativu, a potom je na odbijenu loptu stigao Leonardo Bonući i poslao je u mrežu.

Italija je nakon postignutog gola imala inicijativu da dođe i do drugog, međutim posljednji minuti regularnog dijela su pripali Englezima, koji takođe nisu uspjeli sve riješiti u 90 minuta, pa je meč otišao u produžetke.

U dodatnih 30 minuta fudbala nije bilo izglednih prilika za promjenu rezultata, pa je pobjednika Evropskog prvenstva odlučilo izvođenje jedanaesteraca.

Prava drama odigrala se u penal seriji. Prvo je Pikford zaustavio Belotija i donio Englezima prednosti, međutim potom su Rašford i Sančo koji su ušli minut prije kraja susreta bili neprecizni. Imao je Žoržinjo priliku da završi sve u prvom šutu pete serije, ali je ponovo Pikford sačuvao nadu Engleskoj. Mogao je Saka produžiti penal seriju, no Donaruma je pročitao stranu i odbranio, te donio Italiji drugu titulu prvaka Evrope.

Dešavnja iz minuta u minut na ovom meču možete pročitati ovdje.