Filadelfija Seventisiksersi su dobru formu potvrdili sinoćnom pobjedom nad Los Anđeles Lejkersima u Stejples centru rezultatom 109:101 (27:24, 27:30, 35:17, 20:30).

Seventisiksersi iz Filadelfije sinoć su potvrdili da prvo mjesto Istočne konferencije nije slučajnost, te da se nalaze u vjerovatno najboljoj formi u okviru NBA lige, pobjedom nad Los Anđeles Lejkersima sinoć u Kaliforniji.

Domaća ekipa je nešto konkretnije otvorila ovaj meč, te je u prve tri minute gostima iz Filadelfije dopustila tek jedno probacivanje lopte kroz obruč (7:2), ali su Seventisiksersi ubrzo zatim sabrali svoje snage i nakon pet minuta došli do prednosti jednake tadašnjem zaostatku (15:10). Lejkersi su na minut prije kraja prve dionice ponovo stigli do prednosti od pola koša razlike, ali su gosti u posljednjih 60 sekundi serijom 4:0 došli do prednosti koju izjednačuje pogođen šut iza linije 6,75 metara (27:24).

U prvoj polovini druge četvrtine igralo se koš za koš, da bi nakon osam minuta gosti predvođeni sjajnim Denijem Grinom stigli do tada najveće prednosti od devet poena razlike (54:45). Dobar momenat druge etape nisu uspjeli odbraniti u njena završna četiri minuta, u kojima nisu uspjeli upisati niti jedan poen, a Lejkersi su to iskoristili i serijom 9:0 izborili neriješen rezultat pri odlasku na veliki odmor (54:54).

Nezadovoljstvo neodbranjenom prednošću koja bi ih stavila u bolju poziciju pri otvaranju druge polovine utakmice igrači iz Filadelfije su kanalisali u dominantnu igru u pretposljednjem kvartalu. Dopustili su domaćinu samo 17 poena, dok su oni ubacili duplo više, a i tome dodali još pola koša (89:71).

Sve što je Seventisiksersima preostalo u ovom meču bilo je da odbrane prednost od 18 poena u završnoj četvrtini, a to je došlo u pitanje dvije minute prije kraja kada su Lejkersi uspjeli svoj zaostatak spustiti na samo tri poena (104:101) razlike i činilo se tada ući u infarktnu završnicu. Pogubnost ispuštanja velike prednosti koja bi uzdrmala atmosferu građenu na dobrim rezultatima iz prijašnjih utakmica pensilvanijski tim nije sebi mogao dopustiti, te je našao način kako da dođe do serije 5:0 i konačne pobjede od 109:101.

Grin je sa svojih 28 poena bio vodilja Seventisiksersa prema pobjedi, dok su s druge strane Kajl Kuzma s 25 poena, kao i Montrez Harel i Denis Šreder sa po 20 poena, s tim da je njemački košarkaš bio jedini sa dabl-dabl učinkom ostvarivši i 11 asistenicja, bili statistički najkorisniji u redovima ekipe iz Stejples centra.

Ostali rezultati:

• Portland Trejl Blejzers – Majami Hit 125:122 (Si Džej Mekolum 35p – Bam Adebajo 29p)
  • Njujork Niksi – Vošingtion Vizardsi 106:102 (Alek Burks 27p – Bredli Bil 26p)
  • Los Anđeles Klipersi – San Antonio Sparsi 98:85 (Redži Džekson 28p – Demar Derozan 23p)
  • Sakramento Kingsi – Golden Stejt Vorijorsi 141:119 (Dearon Foks 44p – Endru Vigins 26p)