odbojkašice

Odbojkašice Bosne i Hercegovine savladale su u Letoniji selekciju Slovenije sa 3:0 (25:23, 25:20, 26:24) u prvom kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.

Veoma zanimljiv prvi set su odigrale ove dvije selekcije, pošto je Slovenija imala prednost od samog početka (2:0). Brzo je Bosna i Hercegovina izjednačila i igralo se poen za poen, da bi tim Stevana Ljubičića preokrenuo na 7:6. Poveli su sa 10:8, no kod rezultata 11:10 Slovenija je napravila seriju 4:0 za 14:11.

Veoma raspoložena Edina Selimović je izjednačila na 14:14, ipak Slovenke su povezale ponovo četiri poena za 18:14. Edina Begić je smanjivala prednost, a Dajana Bošković je izjednačila na 19:19. Kada su protivnice povele sa 23:21 mnogi su pomislili da će njima otići set, ipak na servis je došla Ajla Paradžik i Bosna i Hercegovina je uspjela da preokrene, te osvoji set sa 25:23.

Slovenijom, Sjajne odbojkašice Bosne i Hercegovine pobjedom nad Slovenijom počele kvalifikacije za Evropsko prvenstvo

Slovenke su opet ušle dobro u set i povele su sa 5:2, da bi Begić svojom serijom poena preokrenula na 8:6. Sjajno je servis služio odbojkašice Bosne i Hercegovine i ubrzo je na semaforu pisalo 10:6. Smanjila je Slovenija na 10:9, a nakon toga i izjednačila na 13:13. Begićeva je opet proradila u ključnom trenutku i pokrenula je seriju 5:0 za 20:15 i lako su djevojke u žutim dresovima održale tu razliku i povele sa 2:0 u setovima.

Vodila je Slovenija sa 2:0 na početku trećeg seta, no brzo je došao preokret i Milana Božić je asom donijela +2 svom timu (5:3). Preokret u prvom setu je veoma uticao na obje ekipe, dao je potrebni elan bosanskohercegovačkim odbojkašicama, dok je na Slovenke loše djelovao. Ipak protivnice su uspjele da se podignu i preokrenu na 9:8, da bi asom Anđelka Radišković izjednačila na 10:10.

Slovenija je veoma često u nastavku imala prednost od dva poena razlike (15:13), a jednim blokom su otišle i na 17:14. Kada su Slovenke otišle na 20:16 u igru je ušla Jelena Mlađenović i pomogla servisom da se dođe do izjednačenja 20:20. Opet je rival otišao na +2 (23:21), ali je na semaforu kasnije pisalo 23:23, pa su propustile i set loptu. Bošković je donijela meč loptu, a Begić je asom osigurala pobjedu sa 3:0.

Najefikasnija na meču bila je Edina Begić sa 22 poena, Dajana Bošković i Anđelka Radišković su imale po 11 poena. Darija Eržen je na drugoj strani imala 18 poena.

Naredni meč odbojkašice Bosne i Hercegovine igraju sutra od 15 časova protiv Češke, a Slovenija igra protiv Letonije.