Srbija

Srbija je sa visokih 4:1 savladala Švedsku na svom stadionu u okviru divizije B Lige nacija te je pokazala jednu zaista odličnu napadačku igru pred tribinama ispunjenim onim najmlađima.

Srbija je dosta bolje otvorila utakmica na “Rajko Mitiću” te u prvih desetak minuta Šveđani nisu prešli centar. Ovakav pritisak je rezultovao jednim odličnim napadom kada je u 14. minutu lopta došla do Filipa Kostića koji je sa lijeve strane zavrnuo istu u šesneasterec gdje se na drugoj strani našao Andrija Živković iz velike blizine promašio mrtvu šansu.

Kako to obično biva u fudbalu za tako velik promašaj odmah dođe i kazna, jer su reprezentativci Švedske samo minut kasnije postigli gol nakon odličnog dodavanja Dejana Kuluševskog za Viktora Klasona koji je rutinski savladao Vanju Milinkovića-Savića za 1:0.

Srb, Škola fudbala Srbije: Neumoljivom ofanzivom i het-trikom Mitrovića Švedska bačena na koljena

Ipak, amajlija te najbolji strijelac svih vremena Srbije, Aleksandar Mitrović, je brzo stvari vratio na egal i to u 18. minutu kada je prijašnji tragičar Živković odlično ubacio sa desne strane, a napadač Fulama nebeskim skokom matirao Robina Olsena.

Srbija se nije smirila i pokazala je da može biti itekako ubitačna iz brzih kontranapada, jer je Kostić vukao loptu nekih 30-ak metara, pa u svom zaštitnom znaku poslao ubačaj na koji je u 21. minutu naletio Dušan Vlahović i poput Živkovića promašio zicer.

Nakon velikog promašaja Vlahovića igra se smirila i to sve do 33. minuta kada je opet on ušao u ogromnu šansu nakon filingranskog pasa Sergeja Milinkovića-Savića.

Naime, Vlahović je izašao jedan na jedan sa golmanom Olsonom i šutirao je veoma snažno lijevom nogom sa nekim 7-8 metara od gola sa lijeve strane, ali je švedski čuvar skinuo ovaj udarac, a poslije toga i onaj od Dušana Tadića koji nije bio najkvalitetniji jer je kapiten Srbije koljenom zahvatio odbijanac.

Umalo je Švedska nakon odličnog pasa Klasona ka Viktoru Đokaresu u 45. minutu došla do prednosti pred kraj prvog poluvremena, ali je njegov udarac završio daleko iznad gola.

Ono što Đokares nije uspio, to je pred sam kraj prvog dijela učinio nebeski Mitrović, koji je nakon odličnog kornera Tadića postigao svoj drugi gol glavom na meču za konačnih 2:1 u prvom dijelu susreta

Igrao se 50. minut kada je Dušan Tadić poslao loptu ka Dušanu Vlahoviću koji je istu odlično primio, nakon čega je poslao laserski precizan pas ka Aleksandru Mitroviću, a srpski golgeter je iz prve postigao novi gol.

Uprkos velikoj radosti, ista je prekinuta jer je dosuđen ofsajd, ali na sada sreću Srbije je proradio VAR koji je nakon nešto duže analize donio odluku da je gol Mitrovića važeći.

Time je Mitrović i zvanično kompletirao het-trik na meči protiv Švedske, a isti pogledajte klikom na video u tekstu ispod:

Nekoliko minuta nakon trećeg gola Mitrović je mogao i do četvrtog te 50. jubilarnog u dresu Srbije, ali je sada na visin zadatka bio švedski golman Olsen.

Mora se reći da je tempo utakmice nakon trećeg gola Srbije pomalo opao, bilo je tu nekoliko poluprilika sa obje strane, ali je to sve prekinuto u 70. minutu.

Tada je Saša Lukić primio loptu na desnoj strani šesnaesterca, namjestio se na lijevu nogu i evrogolom pocijepao mrežu Olsena koji u ovoj situaciji nije mogao apsolutno ništa.

Pogodak Lukića je doveo reprezentativce do tačke totalnog potonuća te su u narednih nekoliko minuta, tj. nekih desetak izgledali potpuno bezidejno na terenu.

Srbija je sa druge strane kontrolisala igru, te nije davala gostima sa sjevera Evrope da dođu do daha pa samim tim i bilo kakve ozbiljnije prilike.

Ono što se ne bi trebalo dešavati Srbiji je to da su se uprkos velikoj prednosti od 4:1 opustili, te su Šveđani u 86. minutu umalo postigli gol, ali su takođe previše iskomplikovali situaciju te je na kraju udarac Mikaela Išaka otišao nebu pod oblake.

Na svu sreću svih navijača Srbije udarac Išaka je bila posljednja prijetnja Švedske, ali i ona vrijedna pomena na meču te je isti završen sa konačnim skorom od 4:1 odnosno pobjedom kojom su zasjeli na prvu poziciju divizije B, grupe 4 Lige nacija.

Srbija sada ima isti broj bodova kao Norveška, ali bolju gol razliku i meč odluke o tome ko će u narednom ciklusu igrati u diviziji A Lige nacija će doći nakon meča u utorak 27. septembra 2022. godine u Oslu od 20.45h.